مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


برتر‌ین نکات در مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

برتر‌ین نکات در مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص چیست ؟ اگر به دنیای اطراف خود با دقت نگاه کنید، یکی از موضوعاتی که توجه شما را جلب می‌کند شرکت‌ها هستند. امروزه با توجه به نقشی که شرکت‌ها در رونق اقتصادی جامعه دارند، روز به‌ روز در حال گسترش‌اند. قانون تجارت برای سهولت کار اشخاص، هفت نوع شرکت تجاری را پیش‌بینی کرده است که متقاضیان می‌توانند بنا به شرایط خود، یکی از آن‌‌ها را انتخاب کنند. یکی از بهترین قالب‌ها برای فعالیت تجاری، شرکت سهامی خاص است.

اگر تا به حال به اسم شرکت‌‌های بزرگ دقت کرده باشید، نام شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص بیش از سایر شرکت‌‌ها به گوش شما خورده است. این شرکت‌ها با استفاده از سرمایه افراد مختلف اقدام به فعالیت می‌کنند، البته باید توجه داشت که شرایط تاسیس این دو نوع شرکت سهامی متفوت از یکدیگر است. برای مثال حداقل تعداد شرکا برای تشکیل شرکت سهامی عام ۵ نفر است؛ در حالی‌که شرکت سهامی خاص با ۳ شریک قابلیت تشکیل دارد.

اگر شما به دنبال ثبت شرکت سهامی خاص هستید، باید بدانید که مراحل ثبت شرکت سهامی خاص نکات ویژه‌ای دارد که ما در این مطلب تا حدودی شما را با آن آشنا می‌کنیم، اما همواره این نکته را مدنظر داشته باشید که ثبت شرکت به‌ تنهایی کار آسانی نیست. شما در طی این مسیر نیاز به پشتیبان و همراه دارید که ثبت‌یار همان همراه همیشگی شما در ثبت شرکت است. کارشناسان ثبت‌یار می‌توانند شما را در این راه دشوار یاری دهند.


شرکت سهامی خاص چیست؟

همان‌طور که بیان کردیم یکی از متداول‌ترین قالب‌ها برای ثبت شرکت، شرکت‌های سهامی است. شرکت‌های سهامی در یک تقسیم‌بندی کلی به دو دسته‌ی سهامی عام و خاص تقسیم می‌شود. شرکت‌های سهامی عام اغلب برای فعالیت‌های بزرگ اقتصادی مثل ذوب‌آهن، فولاد و …، استفاده می‌شود چرا که برای تهیه‌ی سرمایه‌ این‌گونه فعالیت‌ها نیاز است افراد مختلفی اقدام به سرمایه‌گذاری نمایند. در مقابل شرکت سهامی عام، شرکت سهامی خاص به فعالیت می‌پردازد که همانند شرکت سهامی عام برای به دست آوردن سرمایه خود اقدام به فروش سهام می‌کند اما نه به عموم مردم، بلکه این سهام در بین افراد خاصی معامله می‌شود.

در نتیجه می‌توان گفت شرکت سهامی خاص یکی از انواع شرکت سهامی است که برای شروع فعالیت تنها به سه شریک احتیاج دارد و مسئولیت شرکا به میزان سهام آن‌ها در شرکت است.


ویژگی‌های شرکت سهامی خاص

تمامی شرکت‌های تجاری قانون تجارت، دارای ویژگی‌‌های منحصر به فردی هستند که آن‌ها را از سایر شرکت‌‌ها متمایز می‌کند. در اینجا به بعضی از ویژگی‌های شرکت سهامی خاص اشاره نموده‌ایم.

 • حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص یک ‌میلیون ریال است.
 • هیئت‌ مدیره این دسته از شرکت‌ها برای رسمیت باید حداقل سه عضو داشته باشند.
 • در نام شرکت سهامی خاص باید حتما نوع شرکت قید گردد. هم‌چنین باید توجه داشت که پس از ثبت شرکت در تمام آگهی‌های شرکت این موضوع قید گردد.
 • سرمایه شرکت در تمامی مراحل توسط موسسین تامین می‌شود.
 • شرکت سهامی خاص اجازه انتشار آگهی پذیره‌نویسی برای جذب سرمایه از عموم را ندارد.
 • شرکت سهامی خاص حق انتشار اوراق قرضه را ندارد.

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

با توجه به تعریف و ویژگی‌هایی که در مورد شرکت سهامی خاص بیان شد، می‌توان مراحل ثبت شرکت سهامی خاص را به‌ صورت خلاصه به موارد زیر محدود کرد اما این نکته را همواره در نظر داشته باشید که شما می‌توانید در هر گامی که به کمک و مشاوره احتیاج داشتید با مشاورین مجموعه ثبت‌یار تماس بگیرید.

آشنایی با قوانین ثبت شرکت سهامی خاص

در مرحله اول بعد از اینکه تصمیم به ثبت شرکت سهامی خاص گرفتید، قبل از هر اقدامی باید با قوانین و مقررات حاکم بر آن آشنا شوید تا در اواسط کار با مشکل مواجه نشوید. بدین منظور باید اقدام به مطالعه قانون تجارت و قانون ثبت شرکت‌ها به‌طور خاص بپردازید.

فراهم کردن شرایط

همان‌طور که قبلا بیان شد شرکت سهامی خاص، ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که شما برای شروع فعالیت خود باید آن شرایط را داشته باشید.

جمع آوری مدارک مورد نیاز

برای ثبت هر شرکتی یک سری مدارک مورد نیاز است که شما در این گام باید آن‌ها فراهم کنید. برای طی کردن مراحل ثبت شرکت سهامی خاص باید مدارک زیر را فراهم نمایید. شما می‌توانید برای آشنایی با مدارک لازم جهت ثبت شرکت سهامی خاص به مطلب«مدارک ثبت شرکت سهامی خاص» در مجله ثبت‌یار مراجعه نمائید.

انتخاب نام

یکی از موضوعات مهم برای شروع ثبت شرکت انتخاب نام مناسب است. بهتر است پیش از ورود به سامانه اداره ثبت شرکت‌ها در خصوص نام انتخابی به‌ خوبی فکر کنید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انتخاب نام شرکت به مطلب «راهنمای انتخاب نام برای شرکت» در مجله ثبت‌ یار مراجعه نمائید.

ورود به سامانه اداره ثبت شرکت‌ها

آخرین گام از مراحل ثبت شرکت سهامی خاص ، وارد کردن تغییرات شرکت در اداره ثبت شرکت‌‌هاست. در این مرحله از کار ممکن است شما با پیچیدگی‌های مختلفی رو به ‌رو شوید. ثبت‌یار با پیش‌بینی این موانع و رفع آن‌ها، سادگی یک ثبت بی‌دردسر را برای شما عزیزان رقم می‌زند.

برای آگاهی از هزینه ثبت شرکت سهامی خاص ، به مطلب «هزینه ثبت شرکت در ثبت‌یار» مراجعه کنید.

تفاوت شرکت سهامی خاص و با مسئولیت محدود

شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود به عنوان پرطرفدارترین شرکت‌های تجاری در بین صاحبان کسب و کار محسوب می‌شود. سرمایه محدود، مسئولیت محدود شرکا و سهولت نقل و انتقال در شرکت سهامی خاص و با مسئولیت محدود سبب شده تا مردم به ثبت این دو نوع شرکت تمایل بیشتری نشان دهند.

شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود با تمامی نقاط مشترکی که با یکدیگر دارند، دارای تفاوت‌هایی هستند که در اینجا به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 • حداقل تعداد شرکا

برای تشکیل شرکت سهامی خاص، حضور حداقل ۳ شریک لازم است، در حالی‌که شرکت با مسئولیت محدود، تنها شرکتی‌ست که با دو نفر قابل تشکیل است. این قابلیت در شرکت‌های با مسئولیت محدود سب شده تا افراد دغدغه پیدا کردن شریک را نداشته باشند و با وجود فقط دو نفر، بتوانند شرکت تاسیس کنند.

 • سرمایه اولیه

مطابق لایحه اصلاحی قانون تجارت، حداقل سرمایه برای تشکیل شرکت سهامی خاص، ۱۰۰ هزار تومان تعیین شده است. علارغم اینکه در قانون تجارت، حداقل سرمایه برای تشکیل شرکت با مسئولیت محدود تعیین نشده است اما بر اساس رویه اداره ثبت شرکت‌‌ها، شرکت با مسئولیت محدود نیز با حداقل ۱۰۰ هزار تومان قابل تشکیل است.

اشتباهات متداول:
همان‌‌گونه که دانستید حداقل سرمایه در شرکت سهامی خاص و با مسئولیت محدود یکسان است اما نکته مهم در اینجاست که سرمایه اولیه شرکت با مسئولیت محدود فقط در اساسنامه قید می‌شود و نیازی به افتتاح حساب به نام شرکت و واریز وجوه نیست. برخلاف شرکت سهامی خاص که موسسین برای پرداخت سرمایه اولیه شرکت، می‌بایست حسابی با نام شرکت در شرف تاسیس افتتاح کرده و حداقل ۳۵ درصد از  سرمایه اولیه را واریز نمایند.

 • وجود بازرس

شرکت‌های‌ سهامی خاص بدون وجود بازرس، قابلیت تشکیل ندارند؛ به این معنا که وجود بازرس در شرکت‌‌های سهامی خاص اجباری‌ست. در حالی‌که در شرکت با مسئولیت محدود، بازرس وجود ندارد.

 • مدت تصدی مدیران   

مدیران شرکت‌های سهامی، تنها دو سال می‌توانند به سمت مدیریت شرکت انتخاب شوند. اما در شرکت‌های با مسئولیت محدود، تصدی مدیران، محدود به زمان معینی نیست.

 • نحوه تقسیم سود بین شرکا

تقسیم سود بین سهام‌داران شرکت در شرکت سهامی خاص، متفاوت از شرکت با مسئولیت محدود است. در شرکت سهامی خاص، تقسیم سود باید بر مبنای میزان سهام شرکا به آن‌ها اختصاص داده ‌شود و امکان به‌کارگیری روش دیگری برای تقسیم سود وجود ندارد. درحالی‌که در شرکت‌‌های با مسئولیت محدود تقسیم سود بر اساس میزان سهم‌الشرکه صورت می‌گیرد مگر اساسنامه راه دیگری را پیش‌بینی کرده باشد.

 • تعیین میزان آورده غیرنقدی

اگر سرمایه شرکت در هنگام تاسیس، به صورت نقدی نباشد، باید میزان آن تعیین شود. اکنون می‌خواهیم بدانیم، تعیین میزان آورده غیرنقدی در هنگام تاسیس شرکت، با کدام مرجع است؟

تعیین میزان آورده غیرنقدی در شرکت‌های سهامی خاص با کارشناس رسمی دادگستری‌ست. اما برای تعیین میزان سرمایه غیرنقدی در شرکت‌های با مسئولیت محدود، توافق تمامی شرکا کفایت می‌کند.

 • سهولت انتقال سهام در شرکت سهامی خاص

واگذاری سهام در شرکت سهامی خاص، با تنظیم صورتجلسه تغییرات انجام می‌پذیرد، اما در شرکت‌های با مسئولیت محدود، برای انتقال سهام شرایط دشوارتری پیش‌بینی شده است.

مطابق قانون تجارت، انتقال سهام در شرکت‌‌های با مسئولیت محدود با رضایت سه چهارم دارندگان سرمایه که اکثریت عددی نیز داشته باشند، در دفترخانه اسناد رسمی انجام می‌شود.


ثبت شرکت در ثبت‌یار

در این مطلب، شما را با نکات لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص و مزایای انتخاب این نوع شرکت برای انجام فعالیت‌‌های تجاری آشنا کردیم. اکنون باید برای اطلاع شما خوانندگان محترم اشاره کنیم که مجموعه ثبت‌یار، با در اختیار داشتن کارشناسان ثبتی و حقوقی، می‌تواند شرکت شما را در سریع‌ترین زمان ممکن به ثبت برساند. برای آشنایی با هزینه ثبت شرکت سهامی خاص همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *