مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


تاسیس شرکت حمل و نقل جاده‌ای در بخش کالا

تاسیس شرکت حمل و نقل جاده‌ای در بخش کالا

داشتن ارتباط داخلی و خارجی به ابزار‌هایی نیاز دارد که بتواند آن را بیش از گذشته ساده نماید. اهمیت این امر در تجارت و فعالیت‌های تجاری بیشتر خود را نشان می‌دهد. ارسال کالا به مناطق مختلف یکی از ابزار‌هایی‌ست که به گسترش تجارت کمک شایانی کرده است. تاسیس شرکت حمل و نقل در حوزه‌های مختلف باعث تسهیل امور تجاری به ویژه فعالیت تاجران شده است. یکی از پرکاربردترین روش‌های ارسال کالا، حمل و نقل زمینی و جاده‌ای‌ست. در این مطلب می‌خواهیم با تاسیس شرکت‌ حمل و نقل جاده‌ای کالا، شرایط ثبت و مجوز‌های لازم آن آشنا شویم.


شرکت حمل و نقل جاده‌ای چیست؟

شرکت‌ها مهم‌ترین بخش، برای انواع فعالیت‌های تجاری هستند که با موضوعات مختلفی تشکیل می‌شوند. یکی از اصلی‌ترین موضوعات شرکت، ثبت شرکت حمل و نقل جاده‌ای کالا است. شرکت حمل و نقل جاده‌ای کالا، عملیات حمل و نقل جاده‌ای بین شهری کالا، در محدوده معینی را انجام می‌دهد. این محدوده شامل شهرستان، استان یا به صورت سراسری می‌شود. متقاضی تاسیس شرکت‌، باید مجوزهای لازم را از وزارت راه و شهرسازی دریافت کند.


انواع شرکت حمل و نقل جاده‌ای کالا

شرکت‌های حمل و نقل جاده‌ای کالا با توجه به میزان و گستردگی فعالیت خود به سه دسته تقسیم می‌شوند و متقاضی ثبت شرکت حمل و نقل جاده‌ای کالا لازم است، به اخذ مجوز مربوط به هر‌ یک از این شرکت‌ها اقدام کند. تاسیس شرکت‌ حمل و نقل جاده‌ای کالا طبق دسته‌بندی «ضوابط تاسیس و بهره‌برداری از شرکت‌های حمل و نقل بین شهری کالا» به شکل زیر است:

الف- شرکت شهرستانی: شرکتی‌ست که دارای پروانه فعالیت شهرستانی از اداره کل استان است و می‌تواند مطابق با این مجموعه ضوابط برای حمل کالا از مبدا شهرستان به مقاصد مورد نظر بازنامه صادر نماید.

ب- شرکت استانی: شرکتی‌ست که دارای پروانه فعالیت استانی از اداره کل استان است و علاوه بر فعالیت به شکل شرکت (در شهرستان محل‌ تاسیس) می‌تواند مطابق با این مجموعه ضوابط برای حمل بارهای تحت قرارداد از مبدا سایر شهرستان‌های آن استان به سایر نقاط کشور و برای وسایل نقلیه باری ملکی و تحت پوشش بارنامه صادر نماید.

ج- شرکت سراسری: شرکتی‌ست که دارای پروانه فعالیت سراسری از اداره کل استان است و علاوه بر فعالیت به شکل شرکت شهرستانی می‌تواند، مطابق با این مجموعه ضوابط برای بارهای تحت قرارداد در همه زمینه‌ها از نظر نوع کالا به فعالیت پرداخته و برای وسایل نقلیه باری ملکی و تحت پوشش در کل کشور بارنامه صادر نماید.


شرایط تاسیس شرکت حمل و نقل جاده‌ای کالا

پیش از تاسیس شرکت حمل و نقل جاده‌ای کالا باید محدوده فعالیت خود را مشخص نمایید؛ به عبارت دیگر مجوز هر ‌یک از شرکت‌های حمل نقل شهرستانی، استانی و سراسری به صورت جداگانه باید اخذ شود.

در گام دوم، علاوه بر تکمیل و ارائه مدارک، شرایط وسایل نقلیه و محوطه شرکت باید طبق «ضوابط تاسیس و بهره‌برداری از شرکت‌های حمل و نقل بین شهری کالا» تامین شود.

در نهایت پس از احراز تمامی شرایط و مدارک، با صدور پروانه فعالیت، شرکت حمل و نقل جاده‌ای کالا می‌تواند در این زمینه شروع به فعالیت نماید. در ادامه به مدارک لازم و مراحل تاسیس شرکت‌های حمل و نقل‌ جاده‌ای اشاره خواهیم کرد.


مراحل تاسیس شرکت حمل و نقل جاده‌ای کالا

متقاضی تاسیس شرکت حمل و نقل جاده‌ای کالا، برای ثبت شرکت لازم است، مراحلی را طی کند که ترتیب این مراحل در زیر ذکر شده است:

۱- تنظیم درخواست کتبی برای تاسیس شرکت حمل و نقل جاده‌ای کالا

این درخواست شامل موارد زیر است:

  • تاریخ درخواست
  • موضوع
  • شهرستان
  • محدوده فعالیت شرکت (شهرستانی، استانی، سراسری).

۲- کسب مجوز تاسیس شرکت حمل و نقل جاده‌ ای کالا از سازمان مربوطه با در نظر گرفتن نوع شرکت

شرکت‌هایی که فعالیت آن‌ها مرتبط با حمل و نقل است، برای فعالیت در حمل و نقل داخلی می‌توانند با کسب مجوز از دستگاه ذی‌ربط، تقاضای فعالیت به یکی از انواع شرکت‌های شهرستانی، استانی یا سراسری را بنماید.

تقاضای تاسیس در شرکت‌های تعاونی حمل و نقل پس از تایید وزارت تعاون و در مورد سایر شرکت‌ها از طریق ارائه مجوزهای قانونی معتبر مراجع ذی‌ربط، توسط متقاضی به اداره کل استان تسلیم می‌گردد.

۴- تهیه و تنظیم مدارک قانونی

این مدارک شامل مدارک ثبت شرکت و سایر مدارک ذکر شده در آیین‌نامه مذکور است

۵- ثبت شرکت حمل و نقل جاده‌ای کالا، در قالب یکی از شرکت‌های تجاری

ثبت شرکت با وجود فرآیند زمان‌بر، نیازمند تجربه کافی‌ست، به علاوه پیش از ثبت شرکت، شما باید بدانید کدام‌یک از شرکت‌های تجاری مناسب با فعالیت شماست؛ کارشناسان ثبت‌یار با ارائه مشاوره رایگان و خدمات آنلاین در کنار شما هستند.


مدارک ثبت شرکت حمل و نقل جاده ای کالا

۱- برگ درخواست اساسنامه

۲- طرح اساسنامه و شرکت‌نامه

۳- اصل گواهی‌های مربوط به عدم سوء پیشینه کیفری و عدم اعتیاد به مواد مخدر

۴- آدرس و کروکی محل سکونت و شماره تماس مدیرعامل

۵- اخذ تعهدنامه از متقاضی تاسیس یا هیئت موسس

۶- تکمیل فرم درخواست بازدید از وضعیت شرکت

۷- فرم تکمیل شده تشکل‌های صنفی مربوطه در مورد خلاصه وضعیت شرکت (در صورت واگذاری امور از سوی اداره کل استان‌ها)


صدور پروانه فعالیت

پروانه فعالیت و ثبت شرکت حمل و نقل جاده‌ای کالا با ارائه مدارک و سایر موارد قانونی که در زیر اشاره شده است، صادر می‌شود:

  • مدارک ثبتی مطابق با تعهدات متقاضی ثبت شرکت حمل و نقل جاده‌ای کالا
  • تنظیم قرارداد بیمه مسئولیت مدنی
  • نصب یک دستگاه رایانه جهت صدور بارنامه
  • اعلام کتبی صنف (در صورت واگذاری امور از سوی اداره کل استان)
  • گزارش کتبی نماینده اداره کل استان از شرکت از وضعیت شرکت
  • تنظیم فرم خلاصه وضعیت شرکت مطابق «ضوابط تاسیس و بهره‌برداری از شرکت‌های حمل و نقل بین شهری کالا»

تاسیس شرکت حمل و نقل جاده‌ای کالا یکی از مهم‌ترین روش‌های ارسال کالا در زمینه تجارت به ویژه تجارت داخلی‌ست و امکان انجام فعالیت تجاری بدون شرکت‌های حمل و نقل ناممکن است. در نتیجه همسو با گسترش تجارت شاهد تاسیس شرکت‌های بیشتری در حوزه حمل و نقل هستیم.

برای شروع فعالیت‌های تجاری با وجود دغدغه‌های فراوان کاری، لازم است قدم اول درست برداشته شود. ثبت‌یار سادگی یک ثبت بی‌دردسر را برای امور ثبتی در اختیار شما قرار می‌دهد.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *