مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


قوانین دنیای فریلنسرها

قوانین دنیای فریلنسرها

تجربه زندگی بدون مرز، با وارد شدن انواع و اقسام تکنولوژی‌ها به دنیای ما‌ باعث شد، مرز رویا تا واقعیت کمتر و کمتر شود. با یک کلیک ساده وارد جهان دیگری می‌شویم و بدون محدودیت، امکان ارتباط با تمام دنیا را داریم. می‌توانیم از آموزش، خدمات بانکی یا دانشگاه‌های آنلاین استفاده کنیم و مهم‌تر از همه، این‌که کار کنیم. کار کردن بدون مرز شاید ایده‌آل‌ترین نوع کار کردن برای هر کسی باشد. دنیای امروز امکان فعالیت به روش‌های مختلف را در اختیار ما قرار داده است. روش‌هایی که فاصله زیادی با مشاغل سنتی دارند. فریلنسری یکی از جدیدترین این روش‌هاست که طرفداران خاص خودش را دارد. اگر می‌خواهید با دنیای فریلنسری و فریلنسرها بیشتر آشنا شوید، در این مقاله همراه ما باشید.


فریلنسری چیست؟

فریلنسر با ترجمه‌های مختلفی از جمله آزاد‌کار، دورکار، کارمزد و …، به کار رفته است اما هیچ‌ کدام از این کلمه‌ها، مفهوم دقیق آن نیستند.

فریلنسری یک نوع مدل انجام کار است که فرد در آن بدون وابستگی مکانی با داشتن هر نوع مهارتی برای خود کار می‌کند و می‌تواند به طور هم‌زمان چند پروژه کاری داشته باشد.

مثلا: یک عکاس یا مترجم اگر بخواهد به صورت فریلنسر فعالیت کند، با گرفتن سفارش از مشتری، توافق می‌کند کار را طبق زمان‌بندی و سایر توافقات تحویل دهد. بدون اینکه لازم باشد روزانه در مکان و با شرایط خاصی حاضر شود.


مزایای فریلنسری

دنیای فریلنسری به اندازه‌ای گسترده است که برای بیشتر مشاغل امکان فعالیت را فراهم کرده است. به همین دلیل افراد فراوانی این مدل شغلی را برای ادامه فعالیت خود انتخاب می‌کنند.

برخی از این مزایا عبارت‌اند از:

گستردگی در گرفتن سفارش کار

اولین چیزی که دنیای فریلنسری به شما می‌دهد، از بین رفتن مرز‌هاست. فریلنسرها می‌توانند به صورت آنلاین از تمامی نقاط جهان سفارش کار بگیرند. به همین دلیل است که بسیاری از مشاغل فریلنسری در بستر حوزه الکترونیک به وجود آمده‌اند.

انعطاف‌پذیری در زمان انجام کار

علاوه بر نداشتن محدودیت مکانی، فریلنسر‌ هیچ‌گونه محدودیت زمانی نیز ندارد و در ساعت انجام کار خود آزاد است. صرفا باید در یک بازه زمانی مشخص، کار خود را تحویل دهند. مثلا: یک مترجم فریلنسر می‌تواند در هر ساعتی از روز کار ترجمه را انجام دهد و لازم نیست مانند یک کارمند در بازه زمانی مشخصی فعالیت کند.

انعطاف‌پذیری در حجم کار

فریلنسر‌ها می‌توانند با توجه به هزینه‌های خود، حجم کار را افزایش دهند.

کاهش هزینه‌ها

فریلنسر‌ها می‌توانند در خانه یا هر جایی که بخواهند، فعالیت کنند و این مسئله هزینه‌های اضافی مانند هزینه رفت و آمد را از بین می‌برد.

فعالیت با حداقل امکانات

فریلنسر‌ برای انجام کار، نه تنها محدودیت مکانی ندارد بلکه با داشتن حداقل ابزار و امکانات مربوط به فعالیت خود می‌تواند سفارش‌های خود را انجام دهد. مثلا: یک تولید کننده محتوا با داشتن یک لپ تاپ، در هر جا می‌تواند به صورت فریلنسر فعالیت خود را انجام دهد، در حالی‌که اگر به صورت سنتی فعالیت کند، لازم است یک فضای کار برای او تعریف شود.

عدم وابستگی در طول کار

فریلنسرها به کیفیت نهایی و خروجی کار مسئول هستند؛ به عبارت دیگر در طول انجام پروژه، نظارتی به کار آن‌ها وجود ندارد و مشتری، خروجی نهایی کار را مد نظر قرار می‌دهد. یک طراح وب را در نظر بگیرید، مشتری از او می‌خواهد وب سایت مورد نظر او را تحویل دهد و تا اتمام زمان تحویل، نحوه‌ی انجام مراحل کار برای مشتری یا کارفرما اهمیتی ندارد.

چالش‌های فریلنسری

با وجود اینکه فریلنسر‌ها از مزایای زیادی در کار خود برخوردارند و بسیاری از محدودیت‌های مشاغل سنتی را ندارند، به دلیل جدید بودن این مدل شغلی با مشکلاتی رو به رو هستند. در بیشتر کشور‌ها برای حل این مسائل و کم شدن مشکلات احتمالی، سازوکار‌هایی در نظر گرفته شده است. در نتیجه پیش از این‌که فریلنسری را به عنوان مدل شغلی خود انتخاب کنید، لازم است نکاتی را در نظر بگیرید.


چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

 • زمانی که شما وارد بازار کار می‌شوید، بسیاری از توافقات به صورت شفاهی صورت می‌گیرد که باید آن‌ها را با کارفرما مکتوب کنید، این مسئله با تنظیم قرارداد انجام می‌شود که پایبندی طرفین را به توافقات بیشتر می‌کند. در مشاغل سنتی، قانون کار به عنوان یک قانون حمایتی از حقوق دو طرف دفاع می‌کند. فریلنسرها می‌توانند با توجه به نوع‌ کار خود، قرارداد تنظیم کنند. سامانه ثبت‌یار با تنظیم قرارداد مورد نظر شما موجب حفظ حقوق فریلنسرها می‌شود.
 • یک کارمند، توسط کارفرمای خود بیمه می‌شود و از مزایای آن استفاده می‌کند، در حالی‌که فریلنسر‌ به دلیل این‌که نوع فعالیت متفاوتی دارد، ممکن است با یک کارفرما به صورت ثابت فعالیت نکند. این مسئله به دلیل دائمی نبودن مشاغل فریلنسری، یکی از دغدغه‌های مهم فریلنسرهاست. چرا که فریلنسرها در صورت نداشتن بیمه در واقع بازنشستگی نیز ندارند، در این زمینه استفاده از بیمه مشاغل آزاد بهترین گزینه است.
 • دسته‌ای از مشاغل فریلنسری به صورت آنلاین فعالیت می‌کنند، مانند برنامه‌نویس، طراح گرافیک و…، این افراد به دنبال دریافت سفارش بیشتر و مطابق با حوزه کاری خود هستند. برخی از این مشاغل می‌توانند با امکانات موجود کسب و کار خود را گسترش دهند و از محدوده فریلنسری فراتر بروند. مانند یک طراح گرافیک که با طراحی برند برای خود می‌تواند، علاوه بر ارائه یک کار منحصر به فرد، از لوگوی تجاری خود برای معرفی و سفارش کار استفاده کند.

راه‌حل های پیشنهادی

اگر با تمام آنچه گفته شد، شما فریلنسر هستید، لازم است برای چالش‌های موجود، راه‌حل‌هایی داشته باشید. گاهی امکان دارد با وجود انجام تمام پروژه و تحویل کار نتوانید طلب خود را تمام و کمال از سفارش دهنده کار دریافت کنید.

تنظیم قرارداد در این زمینه به شما کمک می‌کند شفافیت مالی بیشتری داشته باشید و با اطمینان خاطر بیشتری، پروژه‌های فریلنسری را بپذیرید. با توجه به این‌‌که در این نوع از کارها، فریلنسر و سفارش دهنده امکان دارد حتی یک بار هم ملاقات حضوری نداشته باشند، تنظیم قرارداد آنلاین بهترین گزینه به شمار می‌رود. سامانه قراردادی ثبت‌یار با ارائه قرارداد به شما کمک می‌کند، قرارداد مطابق با فعالیت خود را داشته باشید.


قرارداد فریلنسرها

فریلنسرینگ محدوده بسیاری گسترده‌ای دارد و شغل‌های زیادی می‌توانند به صورت فریلنسری انجام شوند، گرچه افزایش کارهای حوزه دیجیتال امکان بیشتری برای انجام این نوع از مشاغل به وجود آورده است. در نتیجه قرارداد فریلنسرها بیشتر با موضوعاتی در این حوزه است. مانند قرارداد طراحی لوگو، قرارداد تولید محتوا، قرارداد طراحی وب‌سایت، قرارداد طراحی نرم‌ افزار و… .

قرارداد فریلنسری در سایر مشاغل مانند عکاسی، ترجمه و… نیز تنظیم می‌شود. برای هر کدام از این گروه‌های شغلی تنظیم قرارداد آنلاین آسان‌ترین روش قراردادی‌ست که می‌تواند حقوق هر دو طرف را تامین کند.


هوشمندانه کار کنید

انجام هر کاری ریسک‌‌هایی دارد که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت، بسیاری از این ریسک‌ها قابل پیش‌بینی‌ست و راهکار‌هایی برای آن‌ها وجود دارد. دنیای فریلنسری نیز از این قاعده مستثنی نیست. قبل از اینکه به صورت فریلنسری کار خود را شروع کنید در اولین قدم، لازم است در همه موارد شفافیت داشته باشید. چرا که سرعت تدوین قوانین با سرعت رشد تکنولوژی برابر نیست در نتیجه بهترین راه، استفاده حداکثری از قوانین موجود است. تنظیم قرارداد و داشتن شفافیت مالی دو موردی هستند که در کنار مهارت و توانایی شما می‌تواند به موفقیت شما در این مسیر کمک کند. سامانه ثبت‌یار با تنظیم قرارداد، امکان موفقیت شما در حوزه فعالیت‌تان فراهم می‌کند.

شماره تماس پشتیبانی
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • زینب نیک فرجام

  سلام
  خیلی توضیحاتتون خوب و کامل بود در عین کوتاه واختصاری بودن کاملا مفید وقابل استفاده بود
  ممنون

 • زینب نیک فرجام

  سلام
  خیلی خوب و کامل بود در عین کوتاه واختصاری بودن کاملا مفید وقابل استفاده بود
  ممنون