مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


تنظیم قرارداد پیمانکاری در سریع‌ترین زمان ممکن

تنظیم قرارداد پیمانکاری در سریع‌ترین زمان ممکن

در دنیایی که بر مبنای کار و قرارداد شکل گرفته است، شرکت‌های بزرگ برای گسترش فعالیت خود، نیازمند تنظیم قرارداد پیمانکاری هستند.

در کنار شرکت‌های بزرگ همچون شرکت‌های خودروسازی، اشخاص یا شرکت‌های دیگری به عنوان پیمانکار فعالیت می‌کنند که هر کدام از طرفین گرچه مستقل از یکدیگرند اما فعالیت آن‌ها به نوعی در ارتباط با یکدیگر است. یکی از راهکارهای گسترش فعالیت و سرمایه‌گذاری‌ در حوزه‌های مختلف، انعقاد قرارداد پیمانکاری‌ست. تنظیم قرارداد پیمانکاری، این امکان را فراهم می‌کند که افراد، با سرمایه محدود در حوزه‌های بزرگ تجاری و بازرگانی فعالیت کنند. قرارداد پیمانکاری، دارای نکات و پیچیدگی‌هایی‌ست که در این مطلب سعی داریم شما را با این نکات آشنا کنیم.

همچنین فراموش نکنید که با ثبت‌یار، قرارداد مورد نظر شما در سریع‌ترین زمان ممکن تنظیم خواهد شد. پس همین حالا برای تنظیم قرارداد خود اقدام کنید.


قرارداد پیمانکاری چیست؟

قرارداد پیمانکاری، قراردادی است که مطابق آن کارفرما، انجام عملی را با شرایط، مبلغ و مدت معین، به اشخاص حقیقی یا حقوقی به نام پیمانکار (مقاطعه کار) واگذار می‌کند.

موضوع قرارداد پیمانکاری بسته به توافق طرفین قرارداد متفاوت است. قرارداد پیمانکاری می‌تواند شامل موضوعات قرارداد پیمانکاری مطالعات، خدمات، طراحی، قرارداد پیمانکاری نقشه‌برداری ساختمان، قرارداد پیمانکاری نظارت بر پروژه، قرارداد پیمانکاری ساخت و ساز ساختمان و …، باشد.


طرفین قرارداد پیمانکاری

یکی از مواد مهم در هنگام تنظیم قرارداد، ارائه توصیف مختصری از طرفین قرارداد است. هر قرارداد پیمانکاری دو طرف دارد؛ یکی از طرفین قرارداد پیمانکار و طرف دیگر کارفرما نامیده می‌شود.

پیمانکار:

پیمانکار به عنوان یکی از طرفین قرارداد پیمانکاری، هم می‌تواند شخص حقیقی و هم شخص حقوقی باشد. گاهی ممکن است پیمانکار نماینده قانونی برای تنظیم قرارداد معرفی نماید، در این موارد نماینده پیمانکار همان اهداف، اختیارات و وظایف پیمانکار را بر عهده دارد.

کارفرما:

طرف دیگر در قرارداد پیمانکاری، کارفرما نامیده می‌شود. کارفرما می‌بایست شخص حقوقی باشد. کارفرما می‌تواند شخصی را به عنوان نماینده قانونی برای انجام موضوع قرارداد معرفی نماید؛ در این موارد نماینده کارفرما دارای تمامی وظایف و اختیارات کارفرما در حدود موضوع قرارداد است.


شرایط عمومی و اختصاصی قرارداد پیمانکاری

کلیه قراردادهای پیمانکاری دارای یک سری شرایط اختصاصی و عمومی هستند.

شرایط عمومی، آن دسته از شروطی را در بر می‌گیرند که در تمامی قراردادها ثابت هستند و تعهداتی را به طرفین قرارداد تحمیل می‌کنند؛ در حالی که شرایط اختصاصی نمونه قرارداد پیمانکاری به واسطه توافق طرفین تنظیم می‌شوند.

تنظیم نمونه قرارداد پیمانکاری امری تخصصی محسوب می‌شود که ممکن است با جا به جا شدن یک کلمه در آن، تعهدات طرفین قرارداد را به کلی دگرگون کند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت ثبت‌یار یا تماس با مشاوران ثبت‌یار نسبت به تنظیم قرارداد خود اقدام نمایید.

برای تنظیم قرارداد خود همین حالا با پشتیبانی ثبت‌یار تماس بگیرید.
شماره تماس واحد پشتیبانی: ۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰

توصیه ثبت‌یاری
مفاد شرایط اختصاصی نمی‌تواند مغایر با شرایط عمومی تنظیم شود.


بررسی حق فسخ در نمونه قرارداد پیمانکاری

عقود در یک تقسیم‌بندی کلی به عقود لازم و جایز تقسیم می‌‌شوند.

عقود لازم به این معناست که هیچ یک از طرفین قرارداد به تنهایی حق بر هم زدن آن را ندارد مگر در موارد خاص قانونی؛ در مقابل عقود لازم، عقود جایز قرار دارند که هر یک از طرفین قرارداد می‌توانند در هر زمان آن را به صورت یک‌جانبه فسخ نمایند.

مطابق ماده ۱۰ و ۲۱۹ قانون مدنی قراردادهای پیمانکاری نیز لازم هستند و طرفین نمی‌توانند هر زمان آن را فسخ کنند.


تشریفات انعقاد نمونه قرارداد پیمانکاری ساختمان

قراردادها از حیث نحوه انعقاد به دو نوع ساده و تشریفاتی تقسیم می‌شوند. برای تنظیم عقود معمولا تشریفات خاصی مورد نیاز نیست ولی گاهی برای انعقاد برخی از عقود انجام تشریفات خاصی مورد نیاز است. پیمانکاری نیز از دسته عقود تشریفاتی محسوب می‌شود.

قرارداد پیمانکاری یکی از قراردادهای رایج در بین قراردادهای عمومی و اداری محسوب می‌شود. تنظیم قرارداد پیمانکاری و رعایت شرایط اختصاصی عمومی و اختصاصی در حین تنظیم قرارداد ما را به سمت این موضوع سوق داده است که سامانه‌ای در جهت تنظیم قرارداد برای متقاضیان تنظیم قرارداد قرار دهیم. تنظیم قرارداد سبب سهولت در تنظیم قرارداد می‌شود و صرفه جویی در زمان و هزینه می‌شود. متخصصین ثبت‌یار همواره آمادگی پاسخگویی به سوالات شما برای تنظیم قرارداد حرفه‌ای هستند.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.56/5 (9)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • ساناز ابراهیمی

    ممنون از مطالب مفیدتون