مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

نحوه تنظیم قرارداد پیمانکاری و کاربردهای آن

نحوه تنظیم قرارداد پیمانکاری و کاربردهای آن

یکی از راهکارهای گسترش فعالیت و سرمایه‌گذاری‌ در حوزه‌های مختلف، انعقاد قرارداد پیمانکاری‌ست. معمولا در کنار شرکت‌های بزرگ همانند شرکت‌های خودروسازی، اشخاص یا شرکت‌های دیگری به عنوان پیمانکار فعالیت می‌کنند. پیمانکار و کارفرما گرچه مستقل از یکدیگرند اما فعالیت آن‌ها به نوعی در ارتباط با یکدیگر است. تنظیم قرارداد پیمانکاری، این امکان را فراهم می‌کند که افراد، با سرمایه محدود در حوزه‌های بزرگ تجاری و بازرگانی فعالیت کنند. قرارداد پیمانکاری، دارای نکات و پیچیدگی‌هایی‌ست که در این مطلب سعی داریم شما را با این نکات آشنا کنیم.


قرارداد پیمانکاری چیست؟

قرارداد پیمانکاری، قراردادی است که مطابق آن کارفرما (که می تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد)، انجام عملی را با شرایط، مبلغ و مدت معین، به شخص حقیقی یا حقوقی دیگر به نام پیمانکار (مقاطعه کار) واگذار می‌کند.


موضوع قرارداد پیمانکاری

موضوع قرارداد پیمانکاری بسته به توافق طرفین قرارداد متفاوت است. قرارداد پیمانکاری می‌تواند شامل موضوعات قرارداد پیمانکاری مطالعات، خدمات، طراحی، قرارداد پیمانکاری نقشه‌برداری ساختمان، قرارداد پیمانکاری نظارت بر پروژه، قرارداد پیمانکاری ساخت و ساز ساختمان و …، باشد.


طرفین قرارداد پیمانکاری

هر قرارداد پیمانکاری دو طرف دارد؛ یکی از طرفین قرارداد، پیمانکار و طرف دیگر کارفرما نامیده می‌شود.

پیمانکار:

پیمانکار به عنوان یکی از طرفین قرارداد پیمانکاری، هم می‌تواند شخص حقیقی و هم شخص حقوقی باشد. گاهی ممکن است پیمانکار نماینده قانونی برای تنظیم قرارداد معرفی نماید، در این موارد نماینده پیمانکار همان اهداف، اختیارات و وظایف پیمانکار را بر عهده دارد.

کارفرما:

طرف دیگر در قرارداد پیمانکاری، کارفرما نامیده می‌شود. کارفرما می‌بایست شخص حقوقی باشد. کارفرما می‌تواند شخصی را به عنوان نماینده قانونی برای انجام موضوع قرارداد معرفی نماید؛ در این موارد نماینده کارفرما دارای تمامی وظایف و اختیارات کارفرما در حدود موضوع قرارداد است.


نکات نمونه قرارداد پیمانکاری

در تنظیم تمامی قراردادها، یک سری نکات مهم وجود دارد که طرفین قرارداد در هنگام نوشتن، باید به آن توجه کنند

در قراردادی که تنظیم می‌شود باید شرایط عمومی و اختصاصی قرارداد به‌صورت کامل قید شود. به عبارت دیگر شما باید تمامی توافقات و شرایط را به‌ صورت کامل در قرارداد با ذکر جزییات بگنجانید. قرارداد پیمانکاری هم این قاعده مستثنی نیست. در اینجا به نکات مهم در تنظیم قرارداد پیمانکاری اشاره کرده‌ایم.

  1. در هر قرارداد پیمانکاری قرارداد لازم است و طرفین حق فسخ آن را نخواهند داشت. یعنی، هیچ از طرفین قرارداد نمی توانند به تنهایی قرارداد را بر هم بزند مگر در شرایط خاص قانونی.
  2. یکی از مهم‌ترین شروطی که در قرارداد پیمانکاری باید به آن توجه شود، شرط وقوع حوادث قهریه یا فورس ماژور است. این شرایط زمانی قابل اعمال است که به عنوان مثال یک حادثه همانند زلزله، سبب شود که یکی از طرفین نتواند به تعهدات خود عمل کند. بنابراین، این شخص با اثبات حوادث قهریه، از مسئولیت مبراست.
  3. جدول زمان‌بندی، گزارش پیشرفت کار و مشخصات فنی قراردادی از مهم‌ترین پیوسته‌ای قرارداد پیمانکاری است که در هنگام تنظیم قرارداد باید به‌صورت دقیق آماده شود و همراه با امضای قرارداد امضا گردد.
  4. در خصوص نحوه حق بیمه‌های پرداختی نیز باید در قرارداد به‌صورت دقیق اظهارنظر شود، بنابراین پس از توافق طرفین این موضوع را در قرارداد خود به ‌دقت تبیین کنید.

تنظیم قرارداد پیمانکاری با ثبت‌یار

قراردادها یکی از اصلی‌ترین مواردی هستند که می‌توانند به پیشرفت کسب و کار و تنظیم روابط شما کمک بسیاری کنند. در واقع با تنظیم قرارداد صحیح می‌توانید مشکلات احتمالی یا اختلاف‌هایی که با طرف کاری خود در آینده پیدا خواهید کرد را به حداقل برسانید. ثبت‌یار با ارائه نمونه قرارداد و تنظیم قرارداد اختصاصی برای شما این دغدغه را رفع کرده است. برای دریافت قرارداد در قالب نمونه آماده یا تنظیم اختصاصی مطابق آنچه که می‌خواهید، می‌توانید به سامانه آنلاین ثبت‌یار مراجعه نمایید یا با کارشناسان قراردادی ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت قرارداد مورد نظر را در اختیار شما قرار دهند.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

قرارداد پیمانکاری برای چه کاری مناسب است؟

از قرارداد پیمانکاری می‌توان در موضوعات مختلف شغلی که به صورت پروژه‌ای انجام می‌شوند، استفاده کرد.

آیا کارفرما می‌تواند در هر مرحله که بخواهد قرارداد را فسخ کند و پروژه را به پیمانکار دیگری بسپارد؟

خیر، هیچ کدام از طرفین حق به هم زدن معامله به صورت یک طرف را ندارند مگر مطابق قانون یا قرارداد. مثلا انجام نشدن و پیش نرفتن پروژه توسط پیمانکار بدون هیچ دلیل قانونی.

آیا قرارداد پیمانکاری فقط برای ساختمان است؟

خیر از قرارداد پیمانکاری می‌توان در انواع شغل‌ها و برای برون سپاری پروژه‌ها استفاده کرد.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.56/5 (9)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • ساناز ابراهیمی

    ممنون از مطالب مفیدتون