مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ارکان شرکت سهامی

ارکان شرکت سهامی

تمامی اشخاص برای مدیریت امور خود به‌ویژه در مسائل مالی و امور تجاری از وجوه مختلفی استفاده می‌کنند. در شرکت‌های تجاری که به عنوان اشخاص حقوقی فعالیت دارند، ارکان شرکت با عملکردهای مختلف این وظیفه را ایفا می‌کنند. در شرکت‌های سهامی به دلیل وجود ساز و کار دقیق‌تر نسبت به سایر شرکت‌ها، این ارکان از اهمیت بیشتری برخوردار هستند که هر یک از آن‌ها بخشی از امور شرکت را بر عهده دارند. در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان، ارکان شرکت سهامی را شامل، هیئت مدیره، مجامع شرکت و بازرسان دانست که در این مطلب هر یک از آن‌ها را به تفکیک توضیح می‌دهیم و وظایف آن‌ها را بیان می‌کنیم.

شرکت سهامی

شرکت‌های سهامی که رایج‌ترین نوع شرکت‌های ثبت شده به‌شمار می‌روند، بیشترین قواعد و دستورالعمل‌ها را در قانون دارا هستند که برای آشنایی با این شرکت‌ها و انواع آن، می‌توانید مقاله «تعریف شرکت سهامی» را مطالعه نمایید.

شرکت سهامی در دو نوع سهامی عام و سهامی خاص ثبت می‌شوند و از لحاظ ارکان شرکت با یکدیگر برابر هستند. برای ثبت شرکت سهامی می‌توانید یکی از ساده‌ترین روش‌های ثبت شرکت یعنی ثبت آنلاین با ثبت‌یار را تجربه کنید.

ساختار شرکت سهامی

پس از ثبت شرکت، سهامداران موظف به تعیین ارکان شرکت هستند تا به این وسیله بتوانند بر اساس اهداف شرکت، آن را پیش ببرند. در واقع هر رکن در شرکت سهامی مانند یک چرخ برای پیشرفت آن به‌شمار می‌رود که نبود یا عملکرد ناقص آن می‌تواند شرکت را با چالش‌های فراوانی مواجه کند. در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان ارکان شرکت سهامی را شامل، هیئت مدیره، مجامع عمومی و بازرسان دانست.

رکن اداره‌کننده یا هیئت ‌مدیره

شرکت سهامی از ابتدای تاسیس برای اداره امور شرکت به مجموعه‌ای از مدیران نیاز دارد که به وسیله آن‌ها بتواند، تصمیمات شرکت را اجرایی نماید. این مجموعه شامل اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل است که بخش اول توسط سهامداران و مدیرعامل نیز توسط هیئت مدیره انتخاب می‌شوند.

به عبارت بهتر شرکت سهامی خاص به وسیله هیئت مدیره که از بین صاحبان سهام انتخاب شده، اداره می‌شود که این اشخاص باید واجد شرایط قانونی باشند. از بین این اعضا یک نفر به عنوان رئیس و یک نفر به عنوان نایب رئیس هیئت مدیره انتخاب می‌شود که باید شخص حقیقی باشد. چرا که اگر عضو هیئت مدیره، شخص حقوقی باشد، خود آن شخص  نمی‌تواند رئیس یا نایب رئیس هیئت مدیره شود و نماینده وی باید به این سمت منصوب شود.

همچنین هیئت مدیره باید یک نفر شخص حقیقی را به عنوان مدیرعامل شرکت انتخاب نماید که وی نماینده شرکت محسوب می‌شود و ملزم است در حدود اختیاراتی که هیئت مدیره به او داده است، عمل کند. چنانچه خارج از اختیارات داده شده، اقدام نماید، مسئول جبران خسارت است.

اشتباهات متداول:
مدیرعامل می‌تواند از اعضای خارج از شرکت انتخاب شود اما این بدان معنا نیست که وی یک رکن جداگانه از شرکت و هیئت مدیره به‌شمار می‌رود بلکه نماینده شرکت است و زیرمجموعه رکن اداره‌کننده فعالیت می‌کند.

رکن قانون‌گذار یا مجامع عمومی

یکی دیگر از ارکان شرکت سهامی را می‌توان رکن تقنینی یا مجامع شرکت دانست. با این وصف که شرکت‌های سهامی دارای مجامع مختلفی هستند که هر یک وظایف خاصی را به عهده داشته و در زمان مقتضی باید تشکیل شوند. این مجامع را به‌طور کلی می‌توان شامل، مجمع عمومی موسس، مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق‌العاده دانست که با تشریفات مختص به خود تشکیل شده و در امور شرکت تصمیم‌گیری می‌نمایند.

در ماده ۷۲ از لایحه اصلاحی به مجمع عمومی اشاره شده است: مجمع عمومی شرکت‌های سهامی از اجتماع  صاحبان سهام تشکیل می‌شود. به عبارت ساده‌تر، مفهومی وجود دارد، تحت عنوان مجمع عمومی و به جلسه‌ای گفته می‌شود که در آن سهامداران شرکت حضور داشته باشند.

برای آشنایی بیشتر با مجامع عمومی شرکت و وظایف هر یک، می‌توانید مطلب «مجمع عمومی شرکت چیست؟» را دنبال کنید.

رکن ناظر یا بازرسان

یکی دیگر از ارکان شرکت سهامی که به عنوان بازوی بخش مدیریتی شرکت فعالیت می‌کند، رکن نظارتی است که با حضور بازرس یا بازرسان شرکت شکل می‌گیرد. بازرس وظیفه کنترل اقدامات مالی و غیرمالی مدیران و نحوه اداره شرکت را به عهده دارد.

در شرکت سهامی اولین بازرس یا بازرسان در مجمع عمومی موسس انتخاب می‌شوند و بازرسان بعدی نیز توسط مجمع عمومی عادی تعیین می‌شوند.

همچنین مجمع عمومی باید یک یا چند بازرس علی البدل نیز انتخاب کند تا در صورت معذوریت، فوت، استعفا، سلب شرایط یا عدم قبول سمت توسط بازرس یا بازرسان اصلی انجام وظیفه کنند. جهت آشنایی بیشتر با رکن نظارتی یا همان بازرسان، می‌توانید به مطلب «نقش بازرس در شرکت» مراجعه نمایید.

ثبت شرکت با ثبت‌یار

از جمله مهم‌ترین گام‌هایی که برای شروع کسب و کار خود باید بردارید، هویت دادن به آن است. این امر با وجود ثبت شرکت امکان‌پذیر خواهد شد که به فعالیت تجاری شما چهره قانونی و رسمی می‌بخشد. به همین منظور لازم است اولین قدم خود را مطمئن بردارید. ثبت‌یار با ارائه خدمات آنلاین مسیر ثبتی شما را کوتاه‌تر نموده است، ضمن اینکه شما می‌توانید با دریافت مشاوره رایگان و خدمات آنلاین سایر امور ثبتی خود را با ثبت‌یار پیش ببرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.64/5 (11)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • استایل آپ

    اطلاعات حقوقی در مورد شرکت ها متاسفانه بسیار پایین هست. یکی از مواردی که حتی مدیران شرکت ها هم از آن ها اطلاعات کافی ندارد همین مباحث حقوقی مباشد. تشکر از اشتراک این مطالب