مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


مدیر موظف و غیر موظف کیست؟

مدیر موظف و غیر موظف کیست؟

پیش از این در مطالب مجله ثبت‌یار، نکات متعدد و کاربردی‌ای پیرامون ارکان شرکت سهامی (مجمع عمومی سهام‌داران، هیات مدیره و بازرسان)، نحوه تصمیم گیری در شرکت‌های سهامی، حق رای در مجمع، شرایط قانونی مربوط به بازرسان و هم­ چنین نحوه انتخاب اعضای هیات مدیره در شرکت، بیان نمودیم و تا حدود زیادی ساختار و شرایط مربوط به تشکیل و اداره شرکت‌ها خصوصا شرکت‌های سهامی و با مسئولیت محدود را روشن نمودیم. حال درباره مدیر موظف و غیر موظف بحث خواهیم نمود.

مدیر موظف و غیر موظف کیست؟

اما یکی از عباراتی که ممکن است برای اشخاص فعال در حوزه شرکت‌های تجاری، آشنا باشد اما معنای دقیق قانونی و حقوقی آن را ندانند، «مدیران موظف و غیرموظف» است. به کدام دسته از مدیران در شرکت موظف و به کدام یک غیر موظف گفته می شود؟

به حسب مقررات قانونی و رویه شرکت‌داری در کشور، «مدیران موظف» به کسانی گفته می‌شود که علاوه بر تصدی یک سمت مانند رییس هیات مدیره، نائب رییس هیات مدیره و یا صرف عضو هیات مدیره، یک پست اجرایی نیز در شرکت دارند. به طور مثال ممکن است در شرکت مدیر واحد حقوقی، به حسب انتخاب مجمع عمومی سهام‌داران شرکت برای مدت مشخصی به عضویت هیات مدیره نیز دربیاید. در این شرایط به این شخص که علاوه بر یک پست اجرایی در شرکت، عضو هیات مدیره نیز می‌باشد، «مدیر موظف» گفته می شود.

در مقابل اگر عضوی از هیات مدیره در ساختار اداری شرکت، پست اجرایی خاصی نظیر آن چه در فوق بیان شد، نداشته باشد، «مدیر غیر موظف» تلقی می‌گردد.

تعیین حقوق مدیران

شاید برای شما هم سوال باشد که حقوق مدیران شرکت را چه کسی تعیین می‌کند؟

در پاسخ باید گفت، همان مرجعی که این مدیران را منصوب می‌کند (مجمع عمومی شرکت)، میزان حقوق و پاداش اعضای هیات مدیره را نیز تعیین می‌کند. البته باید توجه داشت که میزان پاداش مدیران شرکت، اخیراً با محدودیت‌های قانونی نیز مواجه شده است. فلذا مجمع نمی‌تواند برای پرداخت پاداش به مدیران، به هر میزان که خواست، اقدام نماید.

در سایر مطالب مجله ثبت‌یار می توانید، مرتبط با این مطلب در مورد شکایت سهام‌ داران از مدیراننیز مطالبی را مطالعه بفرمایید.

برای مشاوره و تسهیل در روند ثبت شرکت و کسب اطلاعات بیشتر کارشناسان ما در ثبت‌یار آماده‌ی کمک‌رسانی به شما هستند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.63/5 (8)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران