مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری و نکاتی که باید بدانید

قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری و نکاتی که باید بدانید

تمام فعالیت‌ها و معاملات ما بر پایه قراردادها پیش می‌رود. در چارچوب این قراردادهاست که حقوق و تعهدات طرفین نسبت به یکدیگر روشن می‌شود. یکی از این قراردادها که در زندگی و دنیای تجاری و اقتصادی اطراف ما به‌شدت خودنمایی می‌کند قراردادهای مشارکت به‌خصوص قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری است که ما قصد داریم اطلاعات مفیدی در خصوص این دسته از قراردادها در اختیار شما قرار دهیم، بنابراین چنان چه شما قصد مشارکت در سرمایه‌گذاری دارید پیش از هر اقدامی مطلب ما را در این مقاله دنبال کنید.


‌قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری

یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین قراردادها در حوزه مسائل اقتصادی و مالی قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری است. اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی زمانی که تصمیم به همکاری و مشارکت در یک فعالیت اقتصادی سودآور می‌گیرند برای مشخص کردن روابط خود باید قرارداد سرمایه‌گذاری منعقد نمایند.

در حقیقت می‌توان گفت قرارداد مشارکت، قراردادی است که در آن‌ یک یا چند نفر با مشارکت و همکاری یکدیگر اقدام به سرمایه‌گذاری در یک امر اقتصادی می‌نمایند و برای رسیدن به هدف و منظور خود سرمایه خود را با یکدیگر تلفیق کرده و در مقابل از سود قرارداد برخوردار می‌شوند.

در این قرارداد نیز به‌مانند سایر قراردادها برای مشخص کردن حقوق و تکالیف طرفین بندهای مختلفی در قرارداد پیش‌بینی می‌شود تا از بروز اختلاف در حین اجرای قرارداد جلوگیری شود.


انواع اصلی قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری

قرارداد مشارکت خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که عبارت است از:

مشارکت مدنی

یکی از حالات قرارداد سرمایه‌گذاری، قرارداد مشارکت مدنی است که در آن دو یا چند نفر بدون ثبت شرکت و فارغ از همه محدودیت‌های ثبت شرکت، فعالیت‌هایی مشابه شرکت انجام می‌دهند و مطابق با قرارداد از حقوق و تعهداتی برخوردار می‌شوند. با امضای این قرارداد طرفین از منافع مشترک پروژه نیز برخوردار می‌گردند.

سرمایه‌گذاری در ساخت، بهره‌برداری و واگذاری

یکی از انواع قرارداد سرمایه‌گذاری تحت عنوان ساخت، بهره‌برداری و واگذاری منعقد می‌شود که در آن‌ یکی از طرفین قرارداد به‌عنوان سرمایه‌گذار با هزینه‌ شخصی خود ساخت و راه‌اندازی تمام یا قسمتی از پروژه را بر عهده می‌گیرد و در مقابل برای بازگشت هزینه‌های انجام‌شده، بهره‌برداری از پروژه برای مدت‌زمان مشخصی در اختیار سرمایه‌گذار است.

سرمایه‌گذاری در راه‌اندازی

در این روش نیز به‌مانند روش قبلی سرمایه‌گذار هزینه بهره‌برداری و راه‌اندازی را متقبل می‌شود با این تفاوت که تا زمانی می‌تواند از پروژه بهره‌برداری کند که اصل هزینه‌ها و سود سرمایه‌گذار جبران گردد.


مفاد قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری

قرارداد سرمایه‌گذاری نیز به‌مانند سایر قراردادها برای اینکه معتبر و صحیح باشد باید ارکان عمومی قرارداد را دارا باشد. مهم‌ترین ارکان قرارداد به شرح زیر است:

طرفین قرارداد

این قرارداد، بین سرمایه‌گذار از یک‌ طرف و سرمایه پذیر از طرف دیگر منعقد می‌شود. طرفین قرارداد مشارکت، با انعقاد قرارداد، می‌توانند در ابعاد بزرگ‌تری به فعالیت تجاری یا بازرگانی بپردازند.

موضوع در قرارداد

موضوع قرارداد سرمایه‌گذاری می‌تواند هر موضوع و فعالیت اقتصادی سودآور باشد. در تنظیم بند موضوع قرارداد باید به این نکته توجه داشته باشید که موضوع قرارداد به‌صورت کاملاً شفاف و بدون ابهام قید گردد.

توصیه ثبت یاری:
اگر موضوع فعالیت در قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری منع قانونی داشته باشد، طرفین نمی‌توانند برای انتخاب آن توافق کنند.

مدت قرارداد

مدت قرارداد یکی از موضوعاتی است که در هر قراردادی ازجمله قرارداد مشارکت باید به‌صورت دقیق مشخص شود مدت اعتبار قرارداد است. مدت در قرارداد سرمایه‌گذاری با روش ساخت، بهره‌برداری و راه‌اندازی اهمیت بیشتری دارد.

سرمایه اولیه و درصد مشارکت

یکی از موضوعاتی که باید در قرارداد تبیین شود میزان سرمایه اولیه و درصد مشارکت هر یک از طرفین قرارداد است. منظور از سرمایه، میزان آورده نقدی و غیر نقدی هر یک از طرفین قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری است که باید دقیقاً مقدار، نحوه پرداخت و جزییات آن در قرارداد درج گردد.

نحوه تقسیم سود

طرفین قرارداد مشارکت، در حین تنظیم قرارداد، باید نحوه تقسیم سود بین طرفین قرارداد را مشخص نمایند. سود به‌دست‌آمده از قرارداد، با توافق، به نسبت سهم هریک از طرفین قرارداد، به‌صورت ماهیانه یا سالانه بین آن‌ها تقسیم می‌شود. گاهی ممکن است بنا به توافق، استفاده از سود حاصل از قرارداد سرمایه‌گذاری برای چند سال تقسیم نشود و در حساب مشخصی ذخیره شود.

ورود و خروج شرکا

طرفین قرارداد مشارکت، نحوه ورود اعضاء جدید، خروج اختیاری و اجباری، تعیین جانشین و تخصیص سود تقسیم‌نشده به شرکایی که قصد خروج از شرکت را دارند را با توافق تعیین می‌کنند.

تضمین حسن اجرای کار

در قرارداد سرمایه‌گذاری ، به‌منظور تضمین حسن انجام کار و اجرای تعهدات قراردادی، طرفین قرارداد می‌توانند خسارات احتمالی و حسن انجام کار طرفین قرارداد را، با معرفی ضامن یا هر نوع ضمانت دیگری تعهد کنند.

تضمین حسن انجام با توافق طرفین، می‌تواند به‌صورت معرفی ضامن، ارائه‌ اسناد تعهدآور بانکی مانند چک و سفته باشد. در هنگام بروز خسارات، اگر خسارات در اثر تقصیر یکی از طرفین باشد، طرف دیگر قرارداد می‌تواند برای گرفتن خسارت وارده به ضامن رجوع کند یا از اسناد تجاری که بابت حسن انجام تعهد ارائه‌شده است، استفاده کند.


تنظیم و دریافت قرارداد مشارکت با ثبت‌یار

ثبت‌یار برای تنظیم قرارداد، با بهره‌گیری از وکلا و متخصصین برجسته، به‌عنوان مشاوری آنلاین همواره در خدمت متقاضیان تنظیم قرارداد است. شما می‌توانید برای تنظیم قرارداد مشارکت به سامانه ثبت‌یار مراجعه نمایید یا با متخصصین حقوقدان ثبت‌یار تماس بگیرید.

جهت تنظیم قرارداد همین حالا با شماره زیر تماس بگیرید
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری در چه قالب‌هایی تنظیم می‌شود؟

قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری می‌تواند به‌صورت مشارکت در راه‌اندازی، سخت و بهره‌برداری یا مشارکت مدنی باشد.

برای قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری چه تضمینی وجود دارد؟

یکی از تضمین‌های رایج، ضمانت حسن انجام کار است که به ازای انجام هر قسمت از پروژه دریافت می‌شود.

نحوه تقسیم سود در قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری چگونه است؟

این مورد کاملا به توافق طرفین بستگی دارد و جزئیات آن باید در قرارداد مشخص شود.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *