مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری و نکاتی که باید بدانید

قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری و نکاتی که باید بدانید

به دنیای اطراف خود به دقت نگاه کنید. شاید به تعبیر ساده بتوان گفت دنیای امروزه ما دنیای قراردادها است. تمام فعالیت‌ها و معاملات ما بر پایه قراردادها پیش می‌رود. در چارچوب این قراردادهاست که حقوق و تعهدات طرفین نسبت به یکدیگر روشن می‌شود. یکی از این قراردادها که در زندگی ما و دنیای تجاری و اقتصادی اطراف ما به‌شدت خودنمایی می‌کند قراردادهای مشارکت به‌خصوص قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری است که ما قصد داریم اطلاعات مفیدی در خصوص این دسته از قراردادها در اختیار شما قرار دهیم، بنابراین چنان چه شما قصد مشارکت در سرمایه‌گذاری دارید پیش از هر اقدامی مطلب ما را در این مقاله دنبال کنید سپس با مشاورین قراردادی ما تماس بگیرید و پس از کسب آگاهی کامل اقدام به انعقاد قرارداد نمایید. ثبت‌یار در تمامی مراحل انعقاد قرارداد در کنار شما خواهد بود.


قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری چیست؟

یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین قراردادها در حوزه مسائل اقتصادی و مالی قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری است. اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی زمانی که تصمیم به همکاری و مشارکت در یک فعالیت اقتصادی سودآور می‌گیرند برای مشخص کردن روابط خود باید قراردادی تحت عنوان قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری منعقد نمایند.

در حقیقت می‌توان گفت قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری قراردادی است که در آن‌ یک یا چند نفر با مشارکت و همکاری یکدیگر اقدام به سرمایه‌گذاری در یک امر اقتصادی می‌نمایند و برای رسیدن به هدف و منظور خود سرمایه خود را با یکدیگر تلفیق کرده و در مقابل از سود قرارداد سرمایه‌گذاری برخوردار می‌شوند.

در این قرارداد نیز به‌مانند سایر قراردادها برای مشخص کردن حقوق و تکالیف طرفین بندهای مختلفی در قرارداد پیش‌بینی می‌شود تا از بروز اختلاف در حین اجرای قرارداد جلوگیری شود. ما در ادامه به شما اطلاعات مفیدی در خصوص این موضوع ارائه می‌کنیم، اما شما می‌توانید برای سهولت کار خود تنظیم قرارداد خود را به مشاورین قراردادی ثبت‌یار بسپارید.


انواع قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری

قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که عبارت است از:

مشارکت مدنی

یکی از حالات قرارداد سرمایه‌گذاری، قرارداد مشارکت مدنی است که در آن دو یا چند نفر بدون ثبت شرکت و فارغ از همه محدودیت‌های ثبت شرکت، فعالیت‌هایی مشابه شرکت انجام می‌دهند و مطابق با قرارداد از حقوق و تعهداتی برخوردار می‌شوند. با امضای این قرارداد طرفین از منافع مشترک پروژه نیز برخوردار می‌گردند.

سرمایه‌گذاری در ساخت، بهره‌برداری و واگذاری

یکی از انواع قرارداد سرمایه‌گذاری تحت عنوان ساخت، بهره‌برداری و واگذاری منعقد می‌شود که در آن‌یکی از طرفین قرارداد به‌عنوان سرمایه‌گذار با هزینه‌ی شخصی خود ساخت و راه‌اندازی تمام یا قسمتی از پروژه را بر عهده می‌گیرد و در مقابل برای بازگشت هزینه‌های انجام‌شده، بهره‌برداری از پروژه برای مدت‌زمان مشخصی در اختیار سرمایه‌گذار است.

سرمایه‌گذاری در راه‌اندازی

در این روش نیز به‌مانند روش قبلی سرمایه‌گذار هزینه بهره‌برداری و راه‌اندازی را متقبل می‌شود با این تفاوت که تا زمانی می‌تواند از پروژه بهره‌برداری کند که اصل هزینه‌ها و سود سرمایه‌گذار جبران گردد.


مواد قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری

قرارداد سرمایه‌گذاری نیز به‌مانند سایر قراردادها برای اینکه معتبر و صحیح باشد باید ارکان عمومی قرارداد را دارا باشد. مهم‌ترین ارکان قرارداد سرمایه‌گذاری به شرح زیر است:

طرفین قرارداد

قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری، بین سرمایه‌گذار از یک‌ طرف و سرمایه پذیر از طرف دیگر منعقد می‌شود. طرفین قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری، با انعقاد قرارداد مشارکت، می‌توانند در ابعاد بزرگ‌تری به فعالیت تجاری یا بازرگانی بپردازند.

موضوع قرارداد

موضوع قرارداد سرمایه‌گذاری می‌تواند هر موضوع و فعالیت اقتصادی سودآور باشد. در تنظیم بند موضوع قرارداد باید به این نکته توجه داشته باشید که موضوع قرارداد به‌صورت کاملاً شفاف و بدون ابهام قید گردد.

توصیه ثبت یاری:
اگر موضوع فعالیت در قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری منع قانونی داشته باشد، طرفین نمی‌توانند برای انتخاب آن توافق کنند.

مدت قرارداد

مدت قرارداد یکی از موضوعاتی است که در هر قراردادی ازجمله قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری باید به‌صورت دقیق مشخص شود مدت اعتبار قرارداد است. مدت در قرارداد سرمایه‌گذاری با روش ساخت، بهره‌برداری و راه‌اندازی اهمیت بیشتری دارد.

سرمایه اولیه و درصد مشارکت

یکی از موضوعاتی که باید در قرارداد تبیین شود میزان سرمایه اولیه و درصد مشارکت هر یک از طرفین قرارداد است. منظور از سرمایه، میزان آورده نقدی و غیر نقدی هر یک از طرفین قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری است که باید دقیقاً مقدار، نحوه پرداخت و جزییات آن در قرارداد درج گردد.

نحوه تقسیم سود در قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری

طرفین قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری، در حین تنظیم قرارداد، باید نحوه تقسیم سود بین طرفین قرارداد را مشخص نمایند. سود به‌دست‌آمده از قرارداد، با توافق، به نسبت سهم هریک از طرفین قرارداد، به‌صورت ماهیانه یا سالانه بین آن‌ها تقسیم می‌شود. گاهی ممکن است بنا به توافق، استفاده از سود حاصل از قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری برای چند سال تقسیم نشود و در حساب مشخصی ذخیره شود.

ورود و خروج شرکا

طرفین قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری نحوه ورود اعضاء جدید، خروج اختیاری و اجباری، تعیین جانشین و تخصیص سود تقسیم‌نشده به شرکایی که قصد خروج از شرکت را دارند را با توافق تعیین می‌کنند.

تضمین حسن اجرای کار

در قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری، به‌منظور تضمین حسن انجام کار و اجرای تعهدات قراردادی، طرفین قرارداد می‌توانند خسارات احتمالی و حسن انجام کار طرفین قرارداد را، با معرفی ضامن یا هر نوع ضمانت دیگری تعهد کنند.

تضمین حسن انجام با توافق طرفین، می‌تواند به‌صورت معرفی ضامن، ارائه‌ اسناد تعهدآور بانکی مانند چک و سفته باشد. در هنگام بروز خسارات، اگر خسارات در اثر تقصیر یکی از طرفین باشد، طرف دیگر قرارداد می‌تواند برای گرفتن خسارت وارده به ضامن رجوع کند یا از اسناد تجاری که بابت حسن انجام تعهد ارائه‌شده است، استفاده کند.


ثبت‌یار برای تنظیم قرارداد، با بهره‌گیری از وکلا و متخصصین برجسته، به‌عنوان مشاوری آنلاین همواره در خدمت متقاضیان تنظیم قرارداد است. شما می‌توانید برای تنظیم قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری با متخصصین حقوقدان ثبت‌یار تماس بگیرید.

جهت تنظیم قرارداد همین حالا با شماره زیر تماس بگیرید
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *