مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


نکات کلیدی تنظیم قرارداد استخدام

نکات کلیدی تنظیم قرارداد استخدام

استخدام در اصطلاح به معنای به کار گرفتن خدمت دیگری در ازای پرداخت حق‌السعی تعریف شده است. انجام کار‌ها در سطح گسترده نیازمند به خدمت گرفتن افراد و نیروهای متخصص است. به کارگیری تخصص افراد در قالب قرارداد استخدام نیازمند رعایت اصول و مقرراتی‌ست و احتیاج به تنظیم قرارداد حرفه‌ای دارد. ما در این مطلب سعی داریم شما را با نحوه تنظیم قرارداد استخدام و نکات آن آشنا کنیم.


قرارداد استخدام چیست؟

قرارداد استخدام به قراردادی گفته می‌شود که به صورت کتبی یا شفاهی برای مدت موقت یا غیرموقت بین کارگر و کارفرما تنظیم می‌شود. قرارداد استخدام منشی، قرارداد استخدام کارمند، قرارداد استخدام شرکت خصوصی و قرارداد استخدام کارگر در رستوران از جمله نمونه قراردادهای استخدام نامیده‌ می‌شوند.
بر اساس ماده ۱۰ قانون کار، قرارداد کار علاوه بر مشخصات دقیق طرفین، باید حاوی مواردی از قبیل: نوع کار یا حرفه یا وظیفه‌ای که کارگر باید به آن اشتغال یابد، حقوق یا مزد مبنا و پیوست‌های آن، ساعات کار، تعطیلات و مرخصی‌ها، محل انجام کار، تاریخ انعقاد قرارداد، مدت قرارداد و نیز موارد دیگری که عرف و عادت شغل یا محل ایجاب کند، باشد.
همچنین بر اساس تبصره ماده ۱۰ قانون کار، در مواردی که قرارداد کار کتبی باشد قرارداد در چهار نسخه تنظیم می‌شود که یک نسخه از آن به اداره کار محل و یک نسخه نزد کارگر و یک نسخه نزد کارفرما و نسخه دیگر در اختیار شورای اسلامی کار و در کارگاه‌های فاقد شورا در اختیار نماینده کارگر قرار می‌گیرد.

این تعریف از نمونه قرارداد استخدام، دارای نکاتی‌ست که در این مطلب به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • اولین نکته در تنظیم قرارداد استخدام این موضوع است که قرارداد استخدام، قراردادی ساده تلقی می‌شود. قرارداد ساده در مقابل قرارداد تشریفاتی قرار دارد. برای تنظیم قرارداد تشریفاتی نیاز به رعایت تشریفات خاصی است.
  • این تعریف به خوبی بیانگر این موضوع است که تنظیم قرارداد استخدام به صورت مجانی امکان پذیر نیست.حق السعی در نظر گرفته شده برای کارگر نشانگر معوض بودن قرارداد استخدام است.
  • تنظیم قرارداد استخدام به هر دو صورت موقت و غیرموقت امکان‌پذیر است.

شفاهی یا کتبی بودن قرارداد استخدام


تنظیم قرارداد استخدام می‌تواند به صورت شفاهی یا کتبی انجام گیرد. قرارداد استخدام شفاهی و کتبی، بنا به توافق طرفین نمونه قرارداد استخدام می‌تواند دائمی یا مدت‌دار تنظیم شود.


قرارداد استخدام رسمی و پیمانی

قراردادهای استخدامی به صورت پیمانی یا رسمی منعقد می‌شوند. قراردادهای رسمی معمولا در مشاغل حاکمیتی استفاده می‌شوند و محدودیت‌های بیشتری نسبت به قراردادهای پیمانی دارند. افرادی که قرارداد آن‌ها به صورت رسمی منعقد می‌شود معمولا تا پایان بازنشستگی از امنیت شغلی بالاتری برخوردارند.
کارفرمایان برای جذب نیروی انسانی معمولا تمایل بیشتری به انعقاد قرارداد پیمانی دارند. در این نوع قرارداد کارفرمایان محدودیت‌های کمتری برای تعدیل نیروی خود دارند.


قرارداد استخدام موقت یا دائمی

نمونه قرارداد استخدام کارمند به صورت دائمی یا موقت منعقد می‌شود. قرارداد استخدام دائمی به صورت نامحدود تنظیم می‌شود و پایانی برای مدت قرارداد ذکر نمی‌شود. در این دسته از قراردادها فسخ و پایان رابطه استخدامی منوط به مواردی‌ست که در قرارداد پیش بینی شده است؛ در حالی که اگر در قرارداد استخدامی مدت معین شده باشد، قرارداد مذکور تا پایان آن مدت، معتبر است و پس از آن مدت، از اعتبار می‌افتد؛ به این دسته از قراردادها، قرارداد موقت می‌گویند.


موارد خاتمه قرارداد استخدام غیرموقت

  • فوت کارگر
  • بازنشستگی کارگر
  • ازکارفتادگی کارگر
  • استعفای کارگر

مرجع حل اختلاف

ممکن است بین طرفین قرارداد استخدام، در هنگام اجرای قرارداد، اختلافاتی به وجود آید؛ از این رو تعیین مرجعی برای حل و فصل اختلافات احتمالی بین طرفین قرارداد الزامی است.
مرجع صالح برای حل و فصل اختلافات قرارداد استخدام ممکن است شورای اسلامی کار و انجمن‌های صنفی هیأت‌های داوری، هیأت تشخیص حل اختلاف کاری یا هیأت حل اختلاف کارگر و کارفرما باشد.


تنظیم قرارداد استخدام

قرارداد استخدامی دارای نکات و پیچیدگی‌های خاصی است. در هنگام تنظیم قرارداد کارگران باید دقت لازم را داشته باشند و اگر تخصص لازم برای تنظیم قرارداد را ندارند، از تخصص، دانش و تجربه کارشناسان این حوزه کمک بگیرند. عدم تنظیم قرارداد حرفه‌ای ممکن است سبب تضییع حقوق کارگران شود که این مساله در سال‌های اخیر بسیار دیده شده است. از طرفی عدم رعایت نکاتی هرچند کوچک از سوی کارفرما ممکن است مشکلات جبران ناپذیری را که مستلزم صرف زمان و هزینه نامتعارف است دربرداشته باشد. ثبت‌یار، با ارائه خدمات قراردادی به اشخاص، می‌تواند در کمترین زمان ممکن، قرارداد مورد نظر شما را با حداقل هزینه تنظیم کند. برای بهره‌گیری از مشاوره رایگان، همین حالا با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *