مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


نکات کاربردی نمونه قرارداد فروش کالا

نکات کاربردی نمونه قرارداد فروش کالا

فروش محصولات بین افراد از گذشته تاکنون وجود داشته است. در گذشته، افراد با تعویض کالاهای خود با کالاهای دیگری که به آن نیاز داشتند، احتیاج خود را نسبت به کالاهای مختلف برطرف می‌کردند. این موضوع امروزه هم بین مردم رواج دارد اما شکل آن با توجه به گسترش جوامع عوض شده است. امروزه نمونه قرارداد فروش کالا یا همان بیع در اصلاح حقوقی، در بین مردم جایگزین داد و ستد شده است. در این مطلب درباره قرارداد فروش کالا و نحوه تنظیم آن صحبت کرده ایم. پس با ما همراه باشید.


نمونه قرارداد فروش کالا  

برای تنظیم نمونه قرارداد فروش کالا، لازم است موارد زیر را با دقت در قرارداد خود لحاظ کنید.

طرفین قرارداد

قرارداد فروش کالا بین فروشنده کالا (بایع) از یک طرف و مشتری یا خریدار از طرف دیگر منعقد می‌شود.
فروشنده شخصی است که با تنظیم و امضا قرارداد فروش، تعهد به فروش کالا یا شی معین می‌کند؛ در مقابل خریدار یا مشتری به شخصی گفته می‌شود که در ازای مبلغ مشخص، مال موضوع قرارداد را خریداری می‌نماید.


موضوع قرارداد

در تنظیم قرارداد فروش کالا، موضوع قرارداد با توافق طرفین قرارداد تعیین می‌شود. موضوع قرارداد می‌تواند کالا یا شیء معینی باشد یا کالایی به صورت کلی موضوع قرارداد قرارداد بگیرد. مثلا موضوع قرارداد ماشین پراید شخص الف باشد یا یکی از ماشین های پیش فروش شده شرکت سایپا.


محل اجرا و تحویل قرارداد

در قرارداد فروش باید محل تسلیم موضوع قرارداد ذکر شود. محل تسلیم می‌تواند محل انعقاد قرارداد، محل اقامت خریدار یا هر مکان دیگری تعیین شود.


فسخ قرارداد

حق فسخ قرارداد به این معنی است که یک شخص بتواند به تنهایی قرارداد را برهم بزند. طرفین قرارداد فروش می‌توانند با توافق، برای یکی از طرفین، برای هردو یا برای شخص ثالثی حق فسخ قرار دهند. حق فسخ و شرایط اعمال آن باید به وضوح در قرارداد ذکر شود.


قولنامه چیست؟

طبق ماده ۱۰ قانون مدنی هر توافقی بین افراد که مخالف صریح قانون نباشد معتبر است.
قولنامه در واقع تعهدی است که در آن فروشنده تعهد می نماید تا کالای معینی را در زمانی مشخص به شخص دیگر بفروشد. در صورت تخلف فروشنده از انجام مفاد قولنامه، خریدار می‌تواند با مراجعه به دادگاه و با استناد به قولنامه، مفاد آن را به اجرا دربیاورد.


نکات مهم در قرارداد فروش کالا

برای تنظیم هر قراردادی، لازم است نکات مهم آن قرارداد را رعایت فرمایید. قرارداد فروش کالا هم از این قاعده مستثنی نیست. در اینجا به نکات مهم در تنظیم نمونه قرارداد فروش کالا اشاره کرده ایم.


ضمانت نامه کالا یا گارانتی

یکی از نکات مهم در قرارداد فروش کالا، دریافت ضمانت نامه کالا خریداری شده است. شما با داشتن این ضمانت نامه می توانید خسارت احتمالی آینده را جبران نمایید. به عنوان مثال اگر شما یک یخچال از نمایندگی خریداری کنید و پس از استفاده و ظرف مدت کوتاهی، مشکل فنی برای یخچال به وجود آید. در این حالت تکلیف شما چیست؟ آیا باید شخصا برای تعمیر کالای خریداری شده اقدام کنید؟

به خاطر داشته باشید که با دریافت ضمانت نامه، می توانید به صورت رایگان از کالای خود رفع عیب نمایید یا قطعات لازمه را به صورت رایگان دریافت کنید.

اشتباهات متداول:
لازم است بدانید که ضمانت نامه ها با توجه به نوع کالا، دارای مدت زمان معینی هستند و بعد از اتمام مدت گارانتی، امکان استفاده از آن وجود ندارد.

تعویض کالا

در هنگام خرید کالا باید شرایط آن به صورت دقیق ذکر شود. به عنوان مثال باید مشخص شود که کالای خریداری شما قابل تعویض یا استرداد هست یا نه. اگر در قرارداد ذکر شود که کالای خریداری شده، ظرف مدت معینی قابل تعویض است، فروشنده نمی تواند خلاف آن عمل کند.

توصیه ثبت یاری:
به خاطر داشته باشید که بعضی از کالا به تناسب موضوع خود، قابل تعویض نیستند. به عنوان مثال وسایل و تجهیزات پزشکی قابل تعویض یا استراد نمی باشند.

ارائه فاکتور

یکی از نکات مهم دیگر در تنظیم نمونه قرارداد فروش، ارائه فاکتور به خریدار است. فاکتور همان صورت حسابی است که نشان می دهد شما چه مبلغی بابت خرید کالا پرداخته اید. به خاطر داشته باشید که عدم ارائه فاکتور از سمت فروشنده، نوعی تخلف محسوب می شود.


دریافت قرارداد فروش با ثبت‌یار

اکنون که با نحوه تنظیم قرارداد فروش و نکات مهم آن آشنا شدید، باید یادآور شویم که قراردادهای مجموعه ثبت یار را وکلا و کارشناسان حقوقدان تنظیم کرده اند. در این قراردادها تمامی موارد قانونی و نکات حائز اهمیت رعایت شده تا با خیالی راحت بتوانید آن را مورد استفاده قرارداد دهید. برای سفارش نمونه قرارداد و همچنین تنظیم قرارداد اختصاصی می‌توانید به سامانه ثبت‌یار مراجعه نمایید یا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا علاوه بر مشاوره رایگان، قرارداد مورد نظر خود را دریافت کنید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

در تنظیم قرارداد خرید کالا، چه مواردی باید رعایت شود؟

در تنظیم قرارداد فروش باید نکاتی از جمله ضمانت‌ کالا و فاکتور فروش را در نظر بگیرید.

محل تحویل کالا هنگام فروش کجا در نظر گرفته می‌شود؟

یکی از مواردی که در قرارداد فروش باید توافق شود، تعیین محل تحویل کالا به مشتری‌ست که می‌تواند به مقصد خریدار یا فروشنده یا محل ثالث باشد که طرفین بر آن توافق کرده‌اند.

فاکتور فروش چه کاربردی در قرارداد فروش کالا دارد؟

فاکتور رسمی به نوعی سند خرید شما محسوب می‌شود که علاوه بر اعتبار قانونی، تاریخ درج شده را برای استفاده از ضمانتنامه مشخص می‌کند.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *