مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

تنظیم نمونه قرارداد کارمندی برای کسب و کارها

تنظیم نمونه قرارداد کارمندی برای کسب و کارها

تعداد زیادی از افراد در جامعه به عنوان کارمند فعالیت می‌کنند و باید از حداقل حقوقی که تعیین شده است برخوردار باشند اما گاهی این حقوق نیز به صورت کامل پرداخت نشده و حقوقی بعضی افراد ضایع می‌شود. دلیل این امر هم نداشتن اطلاع کافی از حق و حقوق قانونی‌ست. در این بین استفاده و تنظیم قرارداد درست می‌تواند تا حد زیادی مشکلات دو طرف را کاهش دهد و از سوی دیگر حقوق و منافع طرفین را تامین کند. تنظیم نمونه قرارداد کارمندی دقیقا همان چیزی‌ست که در این شغل، چه به عنوان کارمند و چه کارفرما به آن نیاز دارید.


تنظیم یک قرارداد کارمندی

مطابق ماده ۷ قانون کار، قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق السعی کاری را برای مدت موقت یا مدت غیرموقت برای کارفرما انجام می‌دهد. در تنظیم نمونه قرارداد کارمندی علاوه بر رعایت شرایط اساسی صحت معاملات، توجه به یک سری از نکات، در زمان انعقاد قرارداد ضروری‌ست.

قرارداد استخدام کارمندی، بین کارفرما از یک طرف و کارمند از طرف دیگر منعقد می‌شود. طرفین قرارداد باید تمام اوراق هویتی خود مانند شناسنامه و کارت ملی و برای اشخاص حقوقی شناسه ملی شرکتی که در قرارداد کارفرما نامیده می‌شود را در قرارداد ذکر کنند.


انواع اصلی قرارداد کارمندی

نوع قرارداد استخدامی بسته به توافق طرفین قرارداد می‌تواند متفاوت باشد. انواع قرارداد کارمندی به شرح زیر است.

 • قرارداد غیرموقت یا دائمی
 • قرارداد موقت یا با مدت معین
 • قرارداد معین
 • قرارداد آزمایشی
 • قرارداد آموزشی

کارفرما و کارمند با توافق می‌توانند قرارداد کارمندی را برای مدت معینی منعقد کنند یا قرارداد کارمندی را به صورت دائمی و برای مدت غیروقت منعقد کنند؛ در قرارداد غیر موقت یا دائمی، میزان و نحوه افزایش حقوق سالیانه در قرارداد باید تعیین شود. موقتی بودن قراداد کارمندی می‌ تواند به علت موقعیت محل کار، تمرین کاری، انجام پروژه معین یا بالا بودن میزان تقاضا باشد.


زمان کار آزمایشی

طرفین نمونه قرارداد کارمندی می‌توانند در ابتدای قرارداد توافق کنند تا یک دوره آزمایشی برای حداکثر مدت ۶ ماه بین طرفین قرارداد برقرار شود. در قرارداد آزمایشی باید مدت قرارداد تصریح شود. دوره آزمایشی برای آشنایی با موضوع قرارداد اصلی و ارزیابی طرفین قرارداد از یکدیگر است. در طول این دوره کارمند آزمایشی مستحق دریافت حقوق است.

توصیه‌های ثبت‌یاری:
در مدت زمان دوره آزمایشی، امکان فسخ قرارداد، برای هر یک از طرفین قرارداد وجود دارد.


نمونه قرارداد کارمندی با بیمه

قرارداد کارمندی در اغلب موارد با تخصیص بیمه به کارمند تنظیم می‌شود. عدم تخصیص بیمه به کارمند در نمونه قرارداد کارمندی می‌تواند مشکلاتی را در حین قرارداد یا بعد از اتمام مدت قرارداد برای کارفرما ایجاد کند.


قرارداد حاکم

تعیین قرارداد حاکم بر قرارداد کارمندی در هنگام تنظیم قرارداد، از بروز اختلافات احتمالی در حین اجرای قرارداد جلوگیری می‌کند. قانون کار و قانون استخدام کشوری از جمله قوانین حاکم بر قرارداد کارمندی‌ست. قانون استخدام کشوری در مواردی که رابطه استخدامی بین ارگان‌های دولتی از یک طرف و کارمند از طرف دیگر منعقد می‌شود، حکمفرماست.


حق‌السعی، تعطیلات و مرخصی

میزان دستمزد و حق‌السعی کارمند، بنا به توافق طرفین قرارداد کارمندی و مطابق قانون حاکم بر قرارداد تعیین می‌شود. حق‌السعی کارمند، با توافق طرفین به صورت روزانه، ماهانه و سالیانه پرداخت می‌گردد. نحوه تخصیص مرخصی و تعطیلات، بر اساس قانون حاکم بر قرارداد تعیین می‌شود. اگر نمونه قرارداد کارمندی تابع قانون کار باشد، طرف کارمند در طول قرارداد به ازای هر سال یک ماه و به ازای هر ماه دو روز و نیم مرخصی دارد که می‌تواند از آن استفاده کند. میزان عیدی و سنوات، با توجه به حداقل حقوق در نظر گرفته شده برای کارمند تعیین می‌شود؛ نحوه پرداخت سنوات به طرف کارمند، بسته به توافق درج شده در قرارداد متفاوت است.


محل انجام کار

اجرای قرارداد کارمندی با توافق طرفین قرارداد می‌تواند در مکان ثابتی انجام شود یا طرف کارمند برای انجام موضوع قرارداد کارمندی نیازی به حضور در مکان مشخصی نداشته باشد.


تمدید قرارداد کارمندی

یکی دیگر از نکاتی که در رابطه با قرارداد کارمندی به آن توجه کنید، تمدید قرارداد در قرارداد با مدت موقت است. در واقع ممکن است این سوال مطرح شود که؛

آیا نمونه قرارداد کارمندی با مدت موقت با تکرار و تمدید به قرارداد دائم تبدیل می‌شود؟

تمدید قرارداد کارمندی موقت، سبب تبدیل آن به قرارداد دائم نمی‌شود. این نوع قرارداد، در مدت تمدید، مورد حمایت قانون حاکم بر قرارداد است و پس از پایان مدت قرارداد، حقوق و تعهدات طرفین نسبت به یکدگیر پایان می‌پذیرد.


تنظیم قرارداد کارمندی با ثبت‌یار

در این مطلب، شما را قرارداد کارمندی و نکات مهم این قرارداد آشنا کردیم. کارفرمایان و کارگران می‌توانند برای تنظیم قرارداد کارمندی به سامانه ثبت‌یار مراجعه کنند، همچنین برای دریافت مشاوره قراردادی با متخصصان ثبت‌یار تماس بگیرند. ثبت‌یار با داشتن وکلای برجسته می‌تواند شما را در زمینه تنظیم قرارداد کارمندی یاری کند.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

برای استخدام کارمند باید از چه قراردادی استفاده کرد؟

قرارداد کار مناسب‌ترین نوع قرارداد است که برای استخدام کارمند در شغل‌های مختلف می‌توان از آن استفاده کرد.

کارگر و کارمند چه تفاوتی با هم دارند؟

قانون کار این دو را معادل یکدیگر می‌داند و اختلاف آن‌ها در عرف است. اصطلاحا کسی که کار دفتری انجام می‌دهد کارمند و کسی که کاری یدی انجام می‌دهد، کارگر است.

کارکنان طبق قرارداد و قانون کار چه مزایای دیگری به جز دستمزد دارند؟

علاوه بر دستمزد کارفرما موظف است، حقوق دیگری مانند عیدی، سنوات،‌حق اولاد و… را به کارکنان خود پرداخت نماید و همچنین آن‌ها را بیمه کند.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • غلط جعفری

  سلام کارمندانی که با دستگاه مربوطه قرارداد منعقد میکنند مگه میشه جز قراردادکارگری حساب کرد؟ حق السعی با حقوق ماهانه مگه متفاوت نیست

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   تمام قراردادهای کاری یا تحت شمول قانون کار هستند یا قانون مدیریت خدمات کشوری، هم چنین حق السعی با حقوق ماهانه تنها از نظر ماهیتی متفاوت هستند و از لحاظ عملی با یکدیگر تفاوتی ندارند.