مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


امضای الکترونیکی چیست؟ و نحوه دریافت گواهی آن

امضای الکترونیکی چیست؟ و نحوه دریافت گواهی آن

در جامعه امروز غالب فرایندها به سمت الکترونیکی شدن پیش می‌روند، زیرا ارائه خدمات بر بستر اینترنت هم سرعت بالاتری دارد و هم سهولت کار را تا حد زیادی بالا می‌برد. برای مثال جابجایی و انتقال مبلغی پول از حساب خود را درنظر بگیرید. پیش از این باید با مراجعه حضوری به یکی از شعب بانک‌ها این فعالیت را انجام می‌دادید. اما اکنون با ورود به موبایل بانک و چند کلیک می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن هرمبلغی که بخواهید را منتقل کنید. یکی از سامانه‌هایی که به تازگی الکترونیکی شده است، فرایند صدور چک الکترونیکی است. برای صدور هر چک، حتما امضای معتبر صادرکننده مورد نیاز است که در ادامه با این‌که «امضای الکترونیکی چیست» آشنا می‌شویم.


انواع امضای الکترونیکی

پیش از پاسخ به سوال «امضای الکترونیکی چیست» خوب است بدانیم که دو نوع امضاء الکترونیکی وجود دارد. نوع رایج آن که درخصوص چک الکترونیکی نیز به کار می‌رود حالت اسکن شده و الکترونیکی امضای دستی است.

نوع دوم آن که از امنیت بالایی برخوردار است و بیشتر برای مبادلات بین المللی کاربرد دارد، امضای الکترونیکی مبتنی بر دیتاست. به این صورت که مثلا سند یا نوشته‌ای منتشر می‌شود و محتویاتی دارد که می‌خواهد آن بخش را فقط فرد خاصی مطالعه کند. در این صورت یک رمز خصوصی برای گیرنده ارسال می‌شود و دسترسی به آن اطلاعات خاص صرفا با وارد کردن این کلید خاص، امکان‌پذیر است.

اما از آن‌جا که نوع اول امضای الکترونیکی رایج‌تر است و کاربرد بیشتری بین افراد دارد، این نوع امضا را بررسی می‌کنیم.


امضای الکترونیکی چیست ؟

همان‌طور که گفتیم با توجه به پیشرفت تکنولوژی و الکترونیکی شدن بسیاری از سامانه‌ها، افراد ترجیح می‌دهند فعالیت‌های خود را از این طریق انجام دهند. در این صورت اتلاف وقت و انرژی که در اثر فعالیت‌های فیزیکی به وجود می‌آید نیز به مرور کاهش پیدا می‌کند.

اما اصلی‌ترین نکته‌ای که در مبادلات اینترنتی و الکترونیکی توجه را به خود جلب می‌کند، امنیت است. از آن‌جا که در این بستر امکان کلاهبرداری و سرقت به راحتی وجود دارد، ایمنی مبادلات و معاملات برای طرفین اهمیت زیادی دارد.

یکی از ضروریات در هر مبادله، شناسایی هویت طرف مقابل است. یعنی شما باید مطمئن باشید که می‌خواهید با همین فرد تبادل داشته باشید. اما برخلاف مبادلات دنیای واقعی، در دنیای مجازی طرف معامله قابل رویت نیست. پس از کجا می‌توان اطمینان پیدا کرد؟

در انتهای هر معامله، مبادله یا برگه اسناد تجاری مانند چک یا سفته، امضای طرفین، یا فرد صادرکننده درج می‌شود. در سیستم‌های الکترونیکی نیز این امضا به شکل داده پیام یا همان دیتا وجود دارد. پس در جواب سوال امضای الکترونیکی چیست می‌توان گفت یکی از انواع این امضا همان امضای فیزیکی است که بر بستر اینترنت و به شکل داده پیام درج می‌شود.

سوال بعدی که ممکن است پیش بیاید این است که صحت این امضا و تعلق آن به طرف معامله را از کجا تشخیص دهیم؟ در ادامه به بررسی پاسخ این سوال می‌پردازیم.


گواهی امضای الکترونیکی چیست ؟

گفتیم که امضا الکترونیکی مفهومی شبیه امضای دستی در فضای مجازی دارد که در برخی موارد حتی می‌توان امنیت آن را بالاتر از امضای دستی دانست.

این امنیت بالا درحالتی ایجاد می‌شود که گواهی امضای الکترونیکی اخذ شده باشد. این گواهی نشان می‌دهد که این امضا، به همین شکل و با همین طراحی، متعلق به صاحب آن است. هنگامی که این امضا زیر قراردادی درج شود، صاحب امضا نمی‌تواند آن را انکار کند. هم‌چنین با دیدن گواهی امضای الکترونیکی، طرف مقابل می‌تواند اطمینان حاصل کند که با شخص درستی و با هویت صحیح ارتباط برقرار کرده است و این امضا متعلق به اوست.


مزایای استفاده از گواهی امضای الکترونیکی

احراز هویت

اولین مزیت استفاده و ارائه گواهی امضای الکترونیکی این است که هویت شخص شناسایی می‌شود و می‌توان فهمید که امضا از جانب شخص مورد انتظار است یا خیر. یعنی صحت پیام و شخصیت فرستنده برای گیرنده محرز می‌شود.

محرمانگی

همان‌طور که گفتیم گاهی برخی قراردادها یا اسناد محرمانه هستند. در این صورت شخص می‌تواند مطمئن باشد که افراد غیرمجاز نمی‌توانند به محتوای نوشته دسترسی پیدا کنند.

اصالت متن

در صورت استفاده از گواهی امضای دیجیتال یا همان امضای الکترونیکی طرف مقابل اطمینان پیدا می‌کند که این نوشته مخدوش یا جعلی نیست، بلکه کاملا صحیح است.

انکارناپذیری

وقتی گواهی امضای الکترونیکی دریافت می‌شود و فرد آن را به گیرنده ارسال می‌کند، دیگر نمی‌تواند امضای خود را انکار کند. زیرا این گواهی سندی است که تعلق این امضا را به این شخص خاص تایید می‌کند.


کاربردهای گواهی امضای الکترونیکی چیست ؟

با توجه به انواع امضاهای الکترونیکی کاربردهای مختلفی برای آن‌ها قابل تصور است:

امضای دیجیتال اسناد الکترونیکی

از رایج‌ترین کاربردهای امضای الکترونیکی امضای دیجیتال اسناد است. اسنادی که در قالب‌های word، PDF،… ارائه می‌شوند، با استفاده از امضای الکترونیکی قابل امضاکردن هستند.

ورود امن به سامانه‌های تحت وب

برخی سامانه‌ها برای امن‌سازی ورود، علاوه بر دانستن نام کاربری و رمز عبور، به کارگیری امضای دیجیتال را نیز الزامی کرده‌اند. این کار سطح امنیتی سامانه‌ها را بالاتر می‌برد.


دریافت گواهی امضای دیجیتال

برای دریافت این گواهی، با مراجعه به سایت مرکز صدور گواهی الکترونیکی میانی دولت عام فرم‌های درخواست موردنظر خود را دریافت و تکمیل کنید.

سپس با در دست داشتن مدارک زیر به یکی از دفاتر صدور گواهی امضای دیجیتال مراجعه کرده و مراحل دریافت گواهی خود را طی کنید.


مدارک دریافت گواهی امضای الکترونیکی

دفاتر پیشخوان خدمات دولت، دفاتر اسناد رسمی، دفاتر ثبت‌نام دولتی و دفاتر ثبت‌نام خصوصی از جمله مراکزی هستند که می‌توانید برای دریافت گواهی امضای الکترونیکی به آن مراجعه کنید.

  • هزینه صدور گواهی (مبلغ آن در دفتر ثبت نام صدور گواهی مشخص می شود)
  • تکمیل بودن فرم درخواست
  • اصل و کپی هر دو روی کارت شناسایی ملی
  • اصل و کپی یکی از مدارک شناسایی عکس‌دار معتبر زیر:
  1. شناسنامه
  2. گواهینامه
  3. گذرنامه
  • کپی آگهی تاسیس (ممهور به مهر سازمان)
  • کپی آگهی آخرین تغییرات روزنامه رسمی (ممهور به مهر سازمان)
  • معرفی نامه نماینده سازمان (ممهور به مهر سازمان)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *