مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


سرمایه صرافی‌ها ۱۲ میلیارد تومان شد!

سرمایه صرافی‌ها ۱۲ میلیارد تومان شد!

صرافی‌ها شرکت‌های مهمی هستند که روزانه با مبالغ زیادی پول و ارز سر و کار دارند. به همین دلیل برای جلوگیری از سوءاستفاده‌ و بالا رفتن اطمینان مشتریان، صرافی‌ها باید در قالب «شرکت تضامنی» تاسیس شوند. در این نوع شرکت مسئولیت شرکا بسیار بالاست و سقف بدهی‌های شرکت را در برمی‌گیرد. یعنی درصورت کمبود سرمایه شرکت برای جبران بدهی‌ها، هریک از شرکا باید برای پرداخت تمامی تعهدات آماده باشد. اما به تازگی تغییراتی در شرایط تاسیس صرافی ایجاد شده است که در ادامه آن را بررسی می‌کنیم.


لُب خبر
یکی از ارکان اساسی تاسیس و ثبت شرکت داشتن سرمایه است. برای برخی شرکت‌ها در قانون، حداقل سرمایه‌ای پیش‌بینی شده است. یعنی برای تاسیس این نوع شرکت‌ها نمی‌توان مبلغی کمتر از آن‌چه در قانون آمده را سرمایه شرکت قرار داد. برای مثال در دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی‌ها، حداقل سرمایه لازم برای تاسیس یک صرافی در تهران و کلان‌‌شهرها ۴ میلیارد تومان و در سایر شهرها ۲ میلیارد تومان بوده است. اما به تازگی طی اطلاعیه بانک مرکزی افزایش سرمایه‌ صرافی‌ها پیش‌بینی شده است. این مبلغ برای تهران و کلان‌شهرها به ۱۲ میلیارد تومان و برای سایر شهرها به ۶ میلیارد تومان افزایش یافته است. برای آگاهی از جزئیات این خبر، ادامه مطلب را دنبال کنید.


صرافی چیست؟

طبق دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی‌ها، شرکت صرافی شرکتی است که عملیات صرافی انجام می‌دهد. این عملیات در ماده ۱ همین دستورالعمل این‌طور تعریف شده است:

خرید و فروش نقدی ارز، انجام عملیات مربوط به حواله‌های ارزی از طریق موسسات اعتباری و ارائه خدمات ارزی برون‌مرزی از طریق کارگزاران در چارچوب قوانین و مقررات ارزی و خرید و فروش مسکوک طلای ضرب شده توسط بانک مرکزی

توصیه ثبت‌یاری
اگر از اعضای هیئت مدیره یا مدیرعامل یک شرکت صرافی هستید، حتما این دستورالعمل را مطالعه کنید. زیرا گاهی پیش آمده است که افراد با وجود عدم اطلاعات کافی حقوقی و قانونی اقدام به ثبت شرکت کرده‌اند و تقاضای آن‌ها رد شده است. یا این‌که با مشکلات دیگر ثبتی مواجه شده‌اند. هم‌چنین می‌توانید امور ثبتی خود را به ثبت‌یار بسپارید.


شرایط تاسیس صرافی

نوع شرکت

موسسات اعتباری نیز مطابق قانون می‌توانند شرکت صرافی تاسیس کنید. نوع شرکت صرافی در این حالت، باید «سهامی خاص» باشد. اما اگر به عنوان یک شخص حقیقی اقدام به تاسیس شرکت صرافی می‌کنید، حتما باید نوع شرکت «شرکت تضامنی» باشد.

سهامدران و شرکا

برای تعیین سهام‌داران، شرکا، هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت صرافی نیز می‌توانید به مقررات فصل سوم دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی‌ها مراجعه کنید. فایل کامل این دستورالعمل را از اینجا دریافت کنید.


افزایش سرمایه‌ صرافی‌ها

اما به توجه به اطلاعیه بانک مرکزی مبنی بر افزایش سرمایه‌ صرافی‌ها ، برای تاسیس یک صرافی در تهران و کلان‌شهرها (مشهد، اصفهان، اهواز، تبریز، شیراز و کرج) به ۱۲ میلیارد تومان سرمایه نیاز دارید. در حالی‌که این مبلغ برای تاسیس صرافی در سایر شهرها ۶ میلیارد تومان است.

هم‌چنین طبق این اطلاعیه بانک مرکزی، صرافی‌های مجاز فعلی، باید حداکثر تا تاریخ ۰۱٫ ۱۱٫ ۱۴۰۰ ، نسبت به افزایش سرمایه به صورت نقد و تطبیق شرایط خود با سرمایه تعیین‌شده جدید، اقدام نمایند.

اگر در حال حاضر شرکت صرافی دارید می‌توانید فرایند افزایش سرمایه‌ی صرافی‌های خود را به کارشناسان ثبت‌یار بسپارید. ثبت‌یار، یاور همیشگی شما در امور پیچیده ثبتی است.

شماره تماس واحد پشتیبانی ثبت‌یار:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *