فهرست عناوین

دنیای رنگارنگ مد و لباس باعث جذب افراد زیادی از جمله تولید‌کننده و مصرف‌کننده به این صنعت شده است تا جایی‌که کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که وارد این دنیای جذاب نشده باشد. افراد مختلف با سلیقه و بودجه‌های متفاوت، زمان زیادی را صرف گشتن در این صنعت سودآور می‌کنند. از این‌رو تولیدکنندگان بیشتری به تولید و عرضه این محصول رو آورده‌اند.

یکی از انواع پرطرفدار تولید و عرضه لباس و سایر ملزومات، تاسیس مزون است که باعث ایجاد فضای رقابتی میان عرضه‌کنندگان شده است. برای موفقیت در این حوزه، شرط اول پس از ارائه کیفیت مناسب، ثبت برند مزون برای شهرت بیشتر است. در ادامه به راهنمای ثبت برند مزون، شرایط و مجوز‌های لازم آن اشاره خواهیم کرد اما فراموش نکنید که مراحل ثبت برند از پیچیدگی‌های فراوانی برخوردار است؛ در این را ثبت‌یار را از یاد نبرید.


مزون لباس چیست؟

همه ما گاهی در خرید لباس و ملزومات مرتبط با آن مشکلاتی از جمله، نبود لباس‌های مطابق با سلیقه و تکراری بودن آن‌ها در مراکز خرید و فروشگاه‌ها مواجه شده‌ایم. گاهی هم به دلیل کمبود وقت، فرصت سفارش به خیاط را نداشته‌ایم. مزون‌های لباس، این مشکلات را بین برده‌اند؛ چرا که نحوه عرضه و نوع لباس‌ها در مزون‌ بسیار متفاوت از فروشگاه‌ها است. مزون‌ها در یک تقسیم‌بندی کلی یا به صورت مستقیم، طراحی و تولید لباس را انجام می‌دهند و محصولات خود را عرضه می‌کنند یا وارد کننده محصول هستند و به عرضه محصولات به شکل محدودتر از فروشگاه‌ها می‌پردازند. مزون‌ها در ایران به نام خانه‌های مد شناخته می‌شوند که زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می‌کنند.


تفاوت مزون و فروشگاه‌های لباس

ثبت برند پوشاک برای تمامی افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، مزایای فراوانی را ایجاد می‌کند. همین عامل باعث می‌شود، فعالان این حوزه به ثبت برند لباس اقدام کنند. فروشگاه‌ها یا تولیدکنندگان پوشاکی که محصولات خود در بازار عرضه می‌کنند، برای ثبت برند خود لازم است، جواز کسب را از صنف پوشاک دریافت کنند، اخذ این مجوز برای ثبت برند ضروری‌ست، به علاوه به عنوان مجوز فعالیت این اصناف کاربرد دارد.

مزون‌‌ها یا خانه‌های مد برای ثبت برند مزون در ابتدا لازم است، جواز کسب را از اتحادیه صنف پوشاک دریافت کنند تا بتوانند برند خود را ثبت نمایند اما در صورتی‌که بخواهند فعالیت خود را در قالب مزون شروع کنند، لازم است مجوز فعالیت خود را از بنیاد ملی مد و لباس اسلامی ایرانی دریافت نمایند.


توصیه ثبت یاری:
اگر طراح و تولیدکننده لباس هستید، برای ثبت طرح لباس خود می‌توانید شناسه شیما را از بنیاد ملی مد و لباس دریافت نمایید. این شناسه به عنوان شناسنامه اثر شما استفاده می‌شود و شخص دیگری نمی‌تواند از طرح و لباس شما بدون اجازه استفاده کند؛ به عبارت دیگر شما مالک طرح خود می‌شوید و با ثبت اثر، تحت قانون مالکیت معنوی قرار می‌گیرید؛ چرا که ایده طراحی لباس نیز مانند یک اختراع دارای اهمیت است. با داشتن شناسه شیما، همچنین می‌توانید در جشنواره و نمایشگاه‌های پوشاک شرکت کنید.


راهنمای ثبت برند مزون لباس

برای فعالیت در صنعت پوشاک که یکی از رقابت‌پذیرترین و پرطرفدارترین حوزه‌ها در دنیای امروز است، پیش از هر چیز لازم است به صورت رسمی فعالیت داشته باشید. این مسئله به معنی ایجاد یک جایگاه رقابتی برای شما در دنیای گسترده مد و لباس است. اولین قدم برای پیدا کردن این جایگاه، ثبت برند لباس است. پس از ثبت برند پوشاک، برای فعالیت به عنوان مزون، باید مجوز فعالیت خود را از وزارت فرهنگ و ارشاد دریافت کنید.


ثبت برند مزون

برند‌ به عنوان شناسنامه فعالیت شما شناخته می‌شود؛ در نتیجه تاسیس برند لباس به شما این امکان را می‌دهد که محصولات خود را به صورت منحصر به فرد ارائه کنید. برند‌ها با توجه به موضوعات مختلف در طبقه‌بندی مختص به خود ثبت می‌شوند. ثبت برند مزون یکی از مواردی‌ست که به اخذ مجوز نیاز دارد و در زیر مجموعه ثبت برند پوشاک قرار می‌گیرد. ثبت برند لباس با وجود تنوع برند‌های پوشاک خارجی اهمیت این مسئله را دو چندان می‌کند، چرا که می‌تواند محصولات شما را در این بازار پرتقاضا متمایز کند.


شرایط ثبت برند مزون لباس

برای ثبت برند خود در گام اول باید بدانید، فعالیت شما در کدام یک از طبقات برند تعریف شده است، در صورتی‌که می‌خواهید با این دسته‌بندی بیشتر آشنا شوید، به مقاله «طبقه بندی علائم تجاری چیست؟» مراجعه کنید. برای ثبت برند مزون باید جواز کسب را از صنف پوشاک دریافت نمایید.


مدارک ثبت برند مزون

 • اظهارنامه
 • ابلاغیه پذیرش (از سامانه)
 • مدارک احراز هویت
  • شخص حقیقی: کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی متقاضی
  • شخص حقوقی: کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره و صاحبان امضای مجاز و آخرین تغییرات روزنامه رسمی شرکت و روزنامه تاسیس
 • مدارک احراز نمایندگی (در صورتی‌که توسط نماینده یا وکیل انجام شود)
 • ده نمونه گرافیکی از علامت مورد نظر در ابعاد ۶*۶
 • مدرکی دال بر مرتبط بودن علامت با موضوع فعالیت (جواز کسب ـ کارت بازرگانی)
 • مدارک تقدم در استفاده (در حالتی که برند پوشاک در خارج از ایران ثبت‌شده باشد و ثبت‌کننده بخواهد از حق تقدم در ایران استفاده نماید)

مزایای ثبت برند مزون لباس

انجام فعالیت‌ شغلی به صورت رسمی، امکانات بسیار گسترده‌ای از جمله استفاده از تسهیلات، شرکت در نمایشگاه‌های داخلی، بین‌المللی و …، را به شما می‌دهد، این در‌حالی‌ست که این موارد صرفا بخشی از مزایایی‌ست که ثبت برند مزون لباس دارد. به طور کلی مزایای ثبت برند را می‌توان در این موارد بیان کرد:

 • رسمیت بخشیدن به فعالیت مزون
 • شهرت مزون و ایجاد جایگاه رقابتی در میان مزون‌داران
 • ارتباط گسترده با بازار‌های جهانی و بازاریابی بهتر
 • جلوگیری از سوء‌استفاده‌های احتمالی و کپی‌برداری از طرح‌های لباس

هزینه ثبت برند مزون

ثبت برند لباس و مزون مانند سایر امور ثبتی دارای هزینه‌های مربوط به خود است. نکته قابل توجه در هزینه ثبت برند لباس، پرداخت هزینه‌ها به صورت منطقی و به‌صرفه است. ثبت‌یار با در نظر گرفتن هزینه‌های معقول در امور ثبتی، بهترین پیشنهادی‌ست که می‌توانید بدون نگرانی، روی آن حساب کنید. برای اطلاع از هزینه‌های ثبت برند می‌توانید به مقاله «هزینه ثبت برند در ثبت‌یار چقدر است؟» مراجعه نمایید.


ثبت برند لباس؛ یک اطمینان خاطر صد در صدی

ثبت برند و لوگو لباس به شما این امکان را می‌دهد که بدون نگرانی از سرقت طرح‌ها و مدل‌های خود به طراحی و تولید آن بپردازید. شروع درست این مسیر به شما کمک می‌کند، این دغدغه را از ابتدای راه از بین ببرید. ثبت‌یار سادگی یک ثبت بی‌دردسر را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید ثبت برند خود را در کوتاه‌ترین زمان انجام دهید.

شماره تماس واحد پشتیبانی ثبت‌یار :
۰۲۱۷۴۳۱۸۸۷۰۰