فهرست عناوین

طرح صنعتی، یک طراحی جدید برای محصولات است که با داشتن شرایط قانونی، می‌تواند به ثبت برسد و از حمایت قانون‌گذار بهره‌مند شود. تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند، طرح صنعتی خود را در اداره مالکیت معنوی به ثبت برسانند.

طراح طرح صنعتی اولین شخصی‌ست که می‌تواند طرح خود را به ثبت رسانیده و از حقوق آن بهره‌مند شود. طراح طرح صنعتی، می‌تواند از طریق انعقاد قرارداد اجازه بهره‌برداری، حق استفاده از آن طرح را، در حدود شرایط قرارداد، به شخص دیگری انتقال دهد. انتقال گیرنده در قرارداد اجازه بهره‌براری، دومین شخصی‌ست که می‌تواند از حقوق طرح صنعتی برخوردار شود.

اشتباهات متداول
اگر یک طراح خارجی برای شرکتی ایرانی کار کند و از این طریق، طرحی را به ثبت برساند؛ حقوق مربوط به طرح ثبت شده، توسط این طراح خارجی، متعلق به شرکت است. زیرا این طراح خارجی، با انعقاد قرارداد، در استخدام شرکت است.


طرح صنعتی را بهتر بشناسیم

مطابق ماده ۲۰ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری؛ هر گونه ترکیب خطوط، رنگ‌ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط، رنگ‌ها یا بدون آن ، به گونه‌ای که ترکیب و شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است. طرح صنعتی در واقع یک محصول جدیدی‌ست که با داشتن شرایط قانونی می‌تواند به ثبت برسد.


ویژگی‌های طرح صنعتی قابل ثبت چیست؟

طرح صنعتی قابل ثبت باید جدید و اصیل باشد. اگر طرح صنعتی متقاضی ثبت، جدید یا اصیل نباشد، غیرقابل ثبت است. طرح صنعتی وقتی جدید است که تا آن زمان، در هیچ نقطه‌ای از کشور یا خارج از کشور به ثبت نرسیده باشد.

توصیه ثبت‌یاری
متقاضی می‌تواند دو یا چند طرح صنعتی را ضمن یک اظهارنامه به ثبت برساند مشروط به اینکه مربوط به یک طبقه‌بندی بین‌المللی باشد.


حقوق ناشی از ثبت طرح صنعتی و تمدید آن

متقاضی ثبت طرح، به محض به ثبت رساندن طرح صنعتی خود، از حقوق و مزایایی بهره‌مند می‌شود. حقوق ناشی از طرح صنعتی ثبت شده، شامل موارد زیر است.

 • هر طرح صنعتی که در ایران به ثبت رسیده باشد را نمی‌توان، بدون اجاره مالک آن، مورد بهره‌برداری قرار داد
 • بهره‌‌برداری از طرح صنعتی ثبت شده به معنی ساخت، فروش و وارد کردن اقلامی‌ست که شامل آن طرح صنعتی باشد
 • مالک طرح صنعتی می‌تواند از کسی که بدون مقررات و بدون اجازه مالک، طرح صنعتی ثبت شده را مورد بهره‌برداری قرار دهد، در دادگاه شکایت نماید
 • مدت اعتبار طرح صنعتی، ۵ سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت طرح صنعتی است
 • مالک طرح صنعتی می‌تواند، بعد از تمام شدن مدت ۵ سال، برای دو دوره متوالی ۵ ساله آن را تمدید کند

مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح صنعتی

 • مدارک هویتی طراح
 • مدارک نمایندگی (اگر ثبت توسط نماینده انجام شود)
 • ۵ نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی طرح صنعتی
 • درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم طراح (اگر طراح بخواهد اسمش ذکر نشود)

متقاضی ثبت می‌تواند، همزمان با درخواست ثبت طرح، به صورت کتبی درخواست نماید که، انتشار آگهی طرح صنعتی، به تاخیر بیفتد. در این موارد، تاریخ ثبت طرح صنعتی، تاریخی‌ست که متقاضی درخواست نموده است.


حالا وضعیتی را تصور کنید که متقاضی، طرح صنعتی خود را ثبت کرده است. در این مرحله آیا می‌تواند اجازه بهره‌برداری از این طرح صنعتی را به دیگران انتقال دهد؟

اجازه بهره‌برداری از طرح صنعتی ثبت شده را می‌توان با شرایطی به دیگران انتقال نمود. اگر طراح یک طرح صنعتی ثبت شده، به شخص دیگری اجازه دهد تا از آن طرح، استفاده کند؛ در واقع اجازه بهره‌برداری از طرح صنعتی خود را، به آن شخص انتقال داده است (انتقال اجازه بهره‌‌برداری، می‌تواند نوعی منبع درآمد برای طراح طرح صنعتی باشد).

اشتباهات متداول
طرح­ صنعتی نباید مخالف موازین شرعی، نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد. اگر طرح صنعتی متقاضی، مخالف نظم عمومی باشد، غیرقابل ثبت است.

نکته: ثبت طرح، از طریق ارسال اظهارنامه به مرکز مالکیت معنوی انجام می‌شود.


طرح‌های صنعتی غیرقابل ثبت

 • طرح‌هایی که دو ویژگی جدید و اصیل را نداشته باشند
 • طرح‌هایی که شامل نماد رسمی یا نشان رسمی کشورها باشند مانند پرچم کشورها
 • طرح‌ هایی که برخلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه باشند

ثبت‌یار می‌‌تواند طرح صنعتی شما را در کمترین زمان و با حداقل هزینه به ثبت برساند. شما می‌توانید برای اطلاع از هزینه ثبت طرح صنعتی و دریافت مشاور رایگان با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید.