مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


فروش سهام

فروش سهام

ثبت شرکت

مقدمه

پیش از این در مطالب مجله ثبت یار، به قواعد و مقررات قانونی پیرامون نقل و انتقال سهام در شرکت های سهامی خاص و عام اعم از با نام و بی نام، مطالبی را بیان نمودیم. اما یکی از مسائلی که ممکن است برای فعالان حوزه شرکت های تجاری در کشور پیش بیاید آن است که آیا قانون برای فروش سهام مقررات خاصی را وضع کرده است؟

بر اساس قانون تجارت به عنوان قانون مادر و حاکم در حوزه فعالیت شرکت های تجاری ایران، سهام در مالکیت فرد دارنده بوده و به عنوان یک قاعده اولیه باید بیان داشت که مانند هر مال دیگری فروش آن به دیگران بدون اجازه مالک ممنوع و در حکم فروش مال غیر می ­باشد. اما این مساله به حسب قوانین در برخی شرایط معین، ممکن است. این شرایط کدام اند و تحت چه مقرراتی می توان سهام فرد را بدون اجازه او به فروش رساند؟

موارد مجاز فروش سهام بدون اجازه سهامدار

قانون تجارت در مواردی که شخص سهامدار دچار تخلفات معینی بشود، امکان این که سهام وی بدون موافقت خودش به فروش برسد را پیش بینی کرده و معتبر و قانونی تلقی نموده است. از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. چنان که می دانیم، هنگام تشکیل شرکت، سهامداران شرکت سهامی خاص باید حداقل ۳۵ % از سرمایه شرکت را بپردازند تا بتوانند سهامدار شوند. ما بقی مبلغ سهام اصطلاحا در تعهد آن ها می ماند تا در مدت معین قانونی آن را پرداخت نمایند. حال اگر سهامداری که به طور مثال ۵۰ % از سرمایه تعهدی خود را پرداخت کرده است، در مدت معین باقی مانده را پرداخت نکرده و به اخطارهای شرکت جهت پرداخت این مبلغ نیز توجه ننماید، قانون به شرکت این اجازه را داده است که سهام وی را فروخته و مطالبات خود را وصول نماید.
  2. مورد دوم حالتی ست که شرکت بنا دارد سهام بی نام خود را به سهام بانام تبدیل کند. حسب مقررات قانونی آگهی و اطلاعیه صادر می شود اما چون سهام بی نام است و مالک آن به طور دقیق مشخص نیست تا شرکت وی را مطلع نماید، ممکن است دارنده از وجود آن مطلع نشود. در این شرایط قانون به شرکت اجازه داده است که سهام وی را فروخته و مبلغ آن در صندوق شرکت نگه داری می شود.
بیشتر بدانید
طلایی ترین نکات بازرس اصلی شرکت

نکته مهم با توجه به موارد فوق این است که فروش سهام توسط شرکت بدون اجازه سهامدار ممنوع بوده و در صورتی که فروش به علتی جز موارد فوق باشد، سهامدار می تواند حتی تحت عنوان مجرمانه «انتقال مال غیر» از شرکت شکایت نماید. هم چنین با توجه به نکته دوم توصیه می شود اگر بنای سهامداری بلند مدت در شرکت را دارید، سهام را به صورت بانام خریداری نمایید.

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.86/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *