مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


شرایط و مدارک افتتاح حساب بانکی برای شرکت

شرایط و مدارک افتتاح حساب بانکی برای شرکت

افرادی که قصد فعالیت در حوزه تجارت را دارند، می‌توانند فعالیت‌های خود را در قالب یکی از شرکت‌های تجاری به ثبت برسانند. شرکت‌های سهامی خاص، در مقایسه با سایر شرکت‌‌های تجاری، طرفداران بیشتری را دارا هستند. افتتاح حساب بانکی، یکی از مدارک لازم جهت ثبت شرکت سهامی‌ست که برای واریز سرمایه شرکت پیش ‌بینی شده است. اگر شما تصمیم به ثبت شرکت‌ سهامی خاص دارید، برای آشنایی با شرایط و مدارک افتتاح حساب بانکی برای شرکت، مطلب زیر را مطالعه کنید. ما در مطلب جداگانه‌ای به مدارک ثبت شرکت سهامی خاص اشاره نموده‌ایم، شما می‌توانید برای مشاهده این مطلب «برترین نکات در مراحل ثبت شرکت سهامی خاص» مراجعه نمائید.


انواع شرکت‌های تجاری

شرکت‌های تجاری تعیین شده در قانون تجارت، به هفت نوع تقسیم می‌شوند. شرکت سهامی عام، شرکت سهامی خاص، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت نسبی، شرکت تعاونی، شرکت مختلط سهامی و غیرسهامی و شرکت تضامنی، از شرکت‌های تجاری پیش‌بینی شده در قانون تجارت هستند.

مقررات مربوط به تاسیس و تشکیل هریک از شرکت‌‌های تجاری، متفاوت از دیگری‌ست. در بین این شرکت‌‌ها، شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود طرفدار بیشتری دارند. مقررات مربوط به خرید و فروش سهام، در شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص، ساده‌تر از سایر شرکت‌های تجاری است.


مراحل افتتاح حساب برای شرکت

 • بررسی درخواست متقاضی افتتاح حساب، تحقیق در مورد محل سکونت و اطمینان از صحت آن
 • استعلام از بانک مرکزی، جهت بررسی عدم وجود مانع برای افتتاح حساب
 • تکمیل فرم‌های مربوطه و اخذ اثر انگشت متقاضی
 • اخذ مشخصات معرف و بررسی صحت آن توسط بانک

شرایط افتتاح حساب بانکی برای اشخاص حقوقی

 • یک نسخه اساسنامه شرکت
 • یک نسخه شرکت‌نامه
 • آگهی تاسیس شرکت
 • آگهی آخرین تغییرات شرکت
 • مدارک هویتی مدیران شرکت
 • بررسی لیست سیاه (اشخاصی که به موجب قوانین، از افتتاح حساب ممنوع هستند)
 • استعلام نام شرکت و مدارک احراز هویت هریک از مدیران شرکت، از بانک مرکزی
 • تکمیل فرم مخصوص افتتاح حساب جاری، برای اشخاص حقوقی که باید ممهور به مهر شرکت و امضای مدیران اجرایی باشد

افتتاح حساب بانکی شرکت در شرف تاسیس

برای تاسیس و به ثبت رساندن بعضی از شرکت‌ها مانند شرکت سهامی عام و خاص، موسسان باید حداقل ۳۵ درصد از مبلغ تعهد شده برای سرمایه شرکت را، به حسابی که به نام شرکت در شرف تاسیس است، واریز نمایند.

توصیه ثبت‌‌یاری
شرکت در شرف تاسیس و شرکای آن، حق برداشت از حساب شرکت را ندارند مگر اینکه سرمایه شرکت به ثبت برسد یا رسما از ثبت شرکت انصراف داده شود.


تغییر نمونه امضا موجود در بانک

علاوه بر مدیران شرکت، بازکنندگان حساب جاری، متعهد می‌شوند که هر نوع تغییری در اساسنامه، شرکت‌نامه، تصمیمات هیات مدیره، سمت، اختیارات و مدت ماموریت مدیران را کتبا به بانک اطلاع دهند. اگر مدت مدیریت مدیران و صاحبان امضا شرکت، به پایان برسد اما تغییرات انجام شده به اطلاع بانک نرسیده باشد؛ چک و سایر اسناد تجاری، با همان امضا مدیران قبلی، معتبر است. برای اطلاع از اینکه تغییرات شرکت وظیفه چه کسانی‌ست، می‌توانید به مطلب «ثبت شرکت و تغییرات شرکت وظیفه کیست؟» مراجعه نمائید.

نکته: به محض اطلاع بانک از تغییر صاحبان حق امضا، باید نسبت به تجدید نمونه امضا موجود در بانک اقدام شود.


یکی از مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص، ارائه نامه بانک است. برای تاسیس شرکت سهامی خاص، موسسین می‌بایست ۳۵ درصد از مبلغ سرمایه شرکت را، به حسابی، به نام «شرکت در شرف تاسیس» واریز کنند. کارشناسان ثبت‌یار می‌توانند در کمترین زمان، شرکت سهامی مد نظر شما را، به ثبت برسانند. هزینه ثبت شرکت در ثبت‌یار، مطابق قوانین و مقررات تنظیم شده است، بنابراین شما می‌توانید با صرف هزینه متناسب، شرکت خود را در ثبت‌یار به ثبت برسانید.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *