فهرست عناوین

وقتی می‌خواهید یک محصول را انتخاب کنید، به چه نکاتی توجه می‌کنید؟ چقدر برایتان جالب است که محصولات جدید را انتخاب کنید؟ آیا تا به حال برای شما هم پیش آمده است که بسته‌بندی یا شکل یک محصول شما را جذب کند؟ پاسخ به تمامی این سوالات می‌تواند شما را به یک هدف واحد که آشنایی با طرح و بسته‌بندی محصول است برساند. به عبارت دیگر توجه به طراحی و ظاهر محصول یکی از راهکارهایی‌ست که تولیدکنندگان برای داشتن بازار بزرگتر به دنبال آن هستند. طراحی محصول به نام طرح صنعتی شناخته می‌شود. این طرح برای بهره‌مند شدن از حمایت و مزایای قانونی آن باید ثبت شود. ثبت‌یار راه استفاده از تمامی این مزایا را با ثبت طرح صنعتی برای شما هموار کرده است. با ما در مقاله راهنمای ثبت طرح صنعتی همراه باشید.


طرح صنعتی چیست؟

هر چیزی که به ظاهر و شکل یک محصول مربوط باشد، اصطلاحا طرح صنعتی محصول است. طرح صنعتی کمک می‌کند یک محصول جذابیت بیشتری داشته باشد؛ به عبارت بهتر شکل ظاهری آن را ارتقا می‌بخشد.

قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری، طرح صنعتی را این‌گونه تعریف می‌کند: «هرگونه ترکیب خطوط یا رنگ‌ها و هرگونه شکل سه‌بعدی با خطوط‌، رنگ‌ها و یا بدون آن‌، به‌ گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است‌. در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی‌باشد.»

طرح صنعتی در هر کالایی می‌تواند کاربرد داشته باشد، محصولاتی مانند مواد غذایی، مبلمان، پوشاک، جواهرات و محصولات صنعتی از جمله مواردی ‌هستند که طرح صنعتی می‌تواند به جذابیت بصری آن‌ها کمک کند.


ثبت طرح صنعتی در چه مواردی امکان‌پذیر است؟

طرح صنعتی مانند اختراع و برند، قابلیت ثبت شدن، دارد. «قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری» برای ثبت طرح‌ صنعتی شرایطی را قرار داده است. این شرایط به عنوان راهنمای ثبت طرح صنعتی کاربرد دارند که در زیر به آن اشاره شده است:

اولین شرط، جدید بودن آن است. طرح صنعتی مانند اختراع در صورتی‌که بخواهد ثبت شود باید پیش از آن توسط شخص دیگری به ثبت نرسیده باشد، حتی شخص دیگری حق تقدم برای ثبت نداشته باشد.

شرط دوم اصالت طرح است. به این معنی که طرح صنعتی، تقلید از طرح دیگری یا مشابه آن نباشد.

سومین شرط عدم استفاده از نماد یا نشان رسمی در طرح صنعتی‌ست، همچنین خلاف اخلاق حسنه و نظم عمومی طراحی نشده باشد.

شرط چهارم این است که طرح صنعتی نباید پیش از این در فنون و صنایع استفاده شده باشد. قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری فن را این گونه تعریف می‌کند: «فن یا صنعت قبلی عبارت است از هر چیزی که در نقطه‌ای از جهان از طریق انتشار کتبی یا شفاهی یا از طریق استفاده عملی و یا هر طریق دیگر، قبل از تقاضا یا در موارد حق تقدم ناشی از اظهارنامه ثبت اختراع‌، افشاء شده باشد.»


مزایای ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی به معنی حمایت قانونی از طرح شماست، در واقع با وجود این حمایت شما از مزایای زیادی بهره‌مند می‌شوید. برخی از این مزایا عبارت‌اند از:

 • مالک قانونی طرح صنعتی شدن:

ثبت طرح صنعتی به معنی مالک طرح شدن است و شما حق انحصاری استفاده از آن را دارید، به علاوه می‌توانید از کپی شدن طرح و سایر سوء‌استفاده‌ها احتمالی جلوگیری نمایید.

 • شهرت محصول:

طرح صنعتی، محصول شما را به مشتریان معرفی می‌کند، تا جایی‌که امکان دارد برخی از محصولات با طراحی خاص خود شناخته شود. این شناخت به معنی تمایز محصول و ایجاد یک بازار رقابتی برای شماست.

 • اجازه واگذاری یا انتقال طرح صنعتی:

با ثبت طرح خود، شما می‌توانید آن را به دیگری واگذار کنید یا اجازه بهره‌برداری آن را بدهید.

 • افزایش دارایی:

طرح صنعتی پس از ثبت جز دارایی‌های شما به شمار می‌رود و ارزش این دارایی رابطه مستقیم با شهرت محصول و طرح صنعتی شما دارد.


راهنمای ثبت طرح صنعتی

در صورتی‌که طرح صنعتی شما قابلیت ثبت شدن را داشته باشد، پیش از هر چیز لازم است شرایط و مدارک خود را برای ثبت در ایران، ارائه نمایید.

مدارک ثبت طرح صنعتی برای اشخاص حقیقی

 • کارت ملی و شناسنامه مالک
 • کارت ملی و شناسنامه طراح
 • ۵ سری عکس سه بعدی از زوایای مختلف در ابعاد ۶*۶

چنانچه طراح، مالک نباشد و همچنین نخواهد نام وی در مدارک و آگهی طرح صنعتی قید شود ارائه درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم طراح ضروری است.

درصورتی‌که متقاضی بخواهد طرح مورد درخواست وی منتشر نگردد، همراه مدارک درخواست کتبی مبنی بر تاخیر انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی با تعیین مدت تاخیر (حداکثر یک سال)

مدارک ثبت طرح صنعتی برای اشخاص حقوقی

 • روزنامه رسمی تاسیس
 • آخرین آگهی هیئت مدیره و دارندگان حق امضا
 • کارت ملی و شناسنامه مالک طرح و دارندگان حق امضا
 • کارت ملی و شناسنامه طراح
 • مدارک نماینده قانونی: چنانچه امور توسط نماینده قانونی انجام شود مدارک آن ضمیمه گردد
 • ۵ سری عکس ۳ بعدی از زوایای متفاوت در ابعاد ۶*۶

چنانچه طراح مالک نباشد و همچنین نخواهد نام وی در مدارک و آگهی طرح صنعتی قید شود ارائه درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم طراح ضروری است

در صورتی‌ که متقاضی بخواهد طرح مورد درخواست وی منتشر نگردد، همراه مدارک درخواست کتبی مبنی بر تاخیر انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی با تعیین مدت تاخیر (حداکثر یک سال)


تفاوت طرح صنعتی و اختراع

در یک بیان کلی می‌توان گفت، در طرح صنعتی و اختراع با وجود اینکه جدید بودن، اصلی‌ترین عنصر به شمار می‌رود اما این دو تفاوت‌های اساسی با هم دارند.

اختراع جنبه فنی دارد و به رفع نیاز یا ارتقای یک محصول به شکل نوآورانه می‌پردازد، در حالی‌که هدف طرح صنعتی، ایجاد یک ارزش افزوده در ظاهر و زیبایی محصول به شمار می‌رود.

به طور مثال در تولید یک غذاساز مخترع تلاش می‌کند، یک ویژگی که جنبه نوآورانه داشته باشد را به محصول اضافه کند که کاربری آن را آسان‌تر کرده یا قابلیت بیشتری داشته باشد. طراح صنعتی در رابطه با همین محصول به دنبال زیبایی ظاهری در شکل و طرح غذاساز است.

ثبت طرح صنعتی مانند ثبت برند در بازار رقابتی تولید و عرضه محصولات اهمیت زیادی دارد. برای ثبت طرح صنعتی، بهترین راه استفاده از مشاوره رایگان در این زمینه است. ثبت‌یار علاوه بر ارائه مشاوره رایگان، طرح صنعتی شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن امکان‌پذیر می‌کند.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰