فهرست عناوین

محصولات با وجود کیفیت بالا باید از یک مشخصه مهم دیگر برخوردار باشند تا بتوانند در بازار رقابتی سهم زیادی به دست آورند. این مشخصه به طراحی و ظاهر محصول برمی‌گردد که به نام طرح صنعتی می‌تواند ثبت شود و از مزایا و حمایت‌های قانونی استفاده نماید. در مطالب قبلی طرح صنعتی را در ثبت‌یار معرفی کرده‌ایم در این مطلب می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که کدام دسته از طرح‌های صنعتی قابلیت ثبت دارند؟


کدام دسته از طرح‌های صنعتی قابلیت ثبت را دارند؟

ویژگی‌های ظاهری یک محصول ارتباط مستقیمی با طرح صنعتی دارند. قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری، طرح صنعتی را این‌گونه تعریف کرده است: «هر گونه ترکیب خطوط، رنگ‌ها و هر گونه شکل سه بعدی با خطوط، رنگ‌ها یا بدون آن، به گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است»

طرح صنعتی با داشتن ویژگی‌های قانونی می‌تواند ثبت شود، «قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری» این ویژگی‌ها را بیان کرده است که عبارت‌اند از:

  • جدید یا اصیل باشند:

«طرح صنعتی زمانی جدیـد است که از طریق انتشار به طور محسـوس و یا از طریق استفاده به هر نحو دیگر قـبل از تاریخ تسـلیم اظـهارنامه یا بر حسب مورد قبل از حق تقدم اظهارنامه برای ثبت در هیچ نقطه‌ای از جهان برای عموم افشاء نشده باشد»

  • اصالت نیز به معنای غیرتقلیدی بودن طرح و نداشتن مشابهت با طرح دیگر است
  • از نماد یا نشان رسمی در طرح صنعتی‌ استفاده نشده باشد
  • خلاف اخلاق حسنه و نظم عمومی نباشد

حق‌تقدم ثبت طرح صنعتی

با داشتن شرایط فوق و ارائه مدارک شما می‌توانید طرح صنعتی خود را ثبت نمایید، یکی از موارد مهمی که باید در نظر بگیرید، حق تقدم در اظهارنامه ثبت است. یعنی با تقدیم اظهارنامه ثبت طرح صنعتی، شما نسبت به سایر افراد در ثبت آن طرح اولویت دارید.


طبقه‌بندی طرح‌ صنعتی

با توجه به اینکه موضوع فعالیت شما در چه زمینه‌ای است، طرح صنعتی نسبت به آن طبقه ثبت می‌شود. طبقات طرح صنعتی در سی و یک مورد ذکر شده است که شامل موارد مختلفی‌ست. به طور مثال طبقه اول شامل مواد غذایی، طبقه دوم شامل پوشاک، اقلام و لوازم خرازی است. برای آشنایی بیشتر با طبقات طرح صنعتی به مقاله «لیست انواع طبقه‌بندی طرح صنعتی در ایران» مراجعه نمایید.


ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی یک عنصر مهم در جهت موفقیت شما برای منحصر به فرد کردن محصول به شمار می‌رود، آشنایی با اینکه چه طرح‌های صنعتی قابل ثبت است به شما کمک می‌کند که بتوانید مسیر موفقیت خود را از به آسانی طی کنید. ثبت‌یار با ارائه مشاوره رایگان و خدمات ثبتی آنلاین، سادگی یک ثبت بی‌دردسر را برای شما ممکن کرده است.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰