مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


زمان تشکیل شرکت

زمان تشکیل شرکت

مقدمه 

هرکدام از شرکت­های تجاری و در مفهومی وسیع ­تر اشخاص حقوقی در زمانی خاص تشکیل می­شوند و باید برای تشکیل شدن فرآیند مشخصی را طی بنمایند.

در این مقاله بر آنیم تا در مورد نحوه تشکیل و ایجاد اشخاص حقوقی سخن بگوییم و مشخصا در مورد زمان تشکیل این شرکت ­ها بحث و بررسی بنماییم.

همان­طور که پیش از این نیز مورد اشاره قرار گرفت اشخاص حقوقی در یک دسته­ بندی کلی به اشخاص تجاری و غیر تجاری تقسیم می­گردند و اشخاص تجاری نیز خود به هفت شرکت که در قانون تجارت مورد نام­گذاری و تعریف قرار گرفته اند تقسیم می­شوند.

از پرکاربرد ترین اشخاص تجاری می­توان به شرکت­های سهامی و با مسئولیت محدود و تضامنی اشاره کرد، در زیر به زمان تشکیل هرکدام از این موارد خواهیم پرداخت.

شرکت ­های سهامی عام:

در مواد ابتدایی لایحه اصلاحی قانون تجارت، قانون­گذار به بحث و بررسی و ارائه دستورالعمل­ ها در مورد نحوه­ ی تشکیل شرکت پرداخته است. در ماده شماره ۱۷ از این قانون اشاره شده که ” مجمع عمومی موسس با رعایت مقررات این قانون تشکیل می­شود و پس از رسیدگی احراز پذیره نویسی کلیه سهام شرکت و تادیه مبالغ لازم و شور درباره اساسنامه شرکت و تصویب آن اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت را انتخاب می­کند. مدیران و بازرسان شرکت باید کتبا قبول سمت نمایند، قبول سمت به خودی خود دلیل بر این است که مدیر و بازرس با علم به تکالیف و مسئولیت های خود عهده دار آن گردیده اند، از این تاریخ شرکت تشکیل شده محسوب می­شود. ”

آن­چه از این ماده بر می­آید دستوراتی در مورد مجمع عمومی موسس و وظایف آن می­باشد.

از جمله وظایف این مجمع می­توان رسیدگی به احراز پذیره ­نویسی و شور در مورد طرح اساسنامه و انتخاب اولین مدیران و بازرسان اشاره کرد.

انتخاب اولین مدیران و بازرسان و قبولی سمت از طرف ایشان همان چیزی است که به بحث ما در مورد زمان تشکیل شرکت سهامی عام مربوط می­شود.

در مورد زمان تشکیل شرکت سهامی عام باید روشن کرد که این اتفاق پس از قبولی کتبی سمت توسط مدیران و بازرسان به وقوع می­پیوندد و پس از این تاریخ شرکت تشکیل شده محسوب است.

در این­جا، فرصت مناسب است تا در مورد تصوری که در ذهن برخی از افراد در مورد نقش ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها در مسیر تشکیل شرکت شکل گرفته است توضیحی ارائه نماییم.

شرکت پس از قبولی سمت توسط مدیران تشکیل شده محسوب می­گردد و شخصیت حقوقی کاملی دارد و از این بابت نباید شک و شبهه ای به ذهن راه داد.

ثبت شرکت به آن شخصیت حقوقی نمی­بخشد بلکه راه را برای کسب و کار میسر می­کند و جزء ملزومات قانونی است؛ به عنوان مثال شرکت مادامی که به ثبت نرسیده باشد نمی­تواند از سرمایه ی خود استفاده بنماید و یا نمی­تواند سهام بی­نام منتشر کند.

پس نتیجتا بین تشکیل شرکت و ثبت آن تفاوت وجود دارد و ثبت شرکت با وجود الزامی بودن، از جمله موارد و مراحل تشکیل شرکت و اعطای شخصیت حقوقی به آن نمی­باشد.

 شرکت سهامی خاص:

به تصریح ماده ۲۰ لایحه اصلاحی قانون تجارت، برای تاسیس و ثبت شرکت­های سهامی خاص فقط تسلیم اظهارنامه به ضمیمه یک سری از اسناد و مدارک کافی خواهد بود و بدین ترتیب نیازی به تشکیل جلسه مجمع عمومی موسس در این شرکت ها وجود ندارد از همین روی باید مراحل و مواردی که در شرکت سهامی عام لازم الرعایه هستند در شرکت سهامی خاص نیز در حدود ممکن رعایت بشوند از جمله این موارد انتخاب اولین مدیران و بازرسان است که به علت عدم نیاز به تشکیل جلسه مجمع عمومی موسس، این تصمیم باید به تایید و امضای همه سهام­داران برسد.

پس از این تصویب و تایید و متعاقبا، قبولی سمت از جانب مدیران و بازرسان به صورت کتبی، شرکت تشکیل شده محسوب می­گردد و از این تاریخ شخصیت حقوقی مستقل خواهد داشت.

 شرکت با مسئولیت محدود :

پیش­تر در مقاله مربوط به شرکت با مسئولیت محدود در همین مجله­ ی اینترنتی، در مورد، ساختار و اصول کلی شرکت با مسئولیت محدود سخن به میان آمد، در آن مقاله اشاره شد که سهم­ الشرکه در این شرکت­ها می­تواند نقد و یا غیر نقد باشد و سهم ­الشرکه­ ی غیر نقد باید لزوما توسط همه شرکا تقویم گردند.

زمان تشکیل شرکت، با مسئولیت محدود بی ارتباط با بحث سهم­ الشرکه­ ی نقد و غیر نقد نیست.

مطابق ماده ۹۶ قانون تجارت شرکت با مسئولیت محدود وقتی تشکیل می­شود که تمام سرمایه نقدی تادیه و سهم­الشرکه­ ی غیر نقدی نیز تسلیم شده باشد.

به عبارت ساده ­تر همه­ ی سهم ­الشرکه غیرنقدی باید عینا و یا سند مالکیتشان توسط آورنده ­ی مرتبط تقدیم شرکت شده باشد و سهم الشرکه­ ی نقدی نیز تماما مورد تادیه قرار گرفته باشد؛ از این تاریخ شرکت تشکیل شده محسوب می­گردد و ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها ارتباطی به ایجاد شخصیت حقوقی برای شرکت ندارد.

 شرکت تضامنی:

شرکت­های تضامنی نیز مانند شرکت­های با مسئولیت محدود سهم ­الشرکه دارند.

نحوه­ ی تشکیل و به دست آوری شخصیت حقوقی در این شرکت­ها بسیار شبیه به شرکت­های با مسئولیت محدود می­باشد.

مطابق ماده ۱۱۸ قانون تجارت، شرکت تضامنی وقتی تشکیل می­شود که تمام سرمایه نقدی تادیه و سهم الشرکه غیرنقدی نیز تقویم و تسلیم شده باشد.

موسسات غیر تجاری:

در مورد تعریف و چیستی موسسات غیر تجاری، بهتر است، به مقاله­ ای که پیش­تر از این در مجله درج شد مراجعه نماییم، صرف نظر از تعریف موسسات غیر تجاری، نحوه­ ی تشکیل این دست از موسسات، در ماده ۵۸۴ قانون تجارت درج شده است؛ به موجب این ماده تشکیلات و موسساتی که برای مقاصد غیر تجاری تاسیس بشوند از تاریخ ثبت در دفتر مخصوص شخصیت حقوقی پیدا خواهند کرد.

به این ترتیب، نحوه تشکیل و ایجاد شخصیت حقوقی برای هریک از شرکت­های پرکاربرد و موسسات غیر تجاری مورد بررسی قرار گرفت، برای جزئیات بیش­تر با کارشناسان ما در ثبت­ یار در ارتباط باشید.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *