مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ارزش مادی برند را هرگز فراموش نکنید

ارزش مادی برند را هرگز فراموش نکنید

دنیای بزرگ تجارت و کسب و کار، امکان فعالیت گسترده‌ای را به شما می‌دهد. ورود به این دنیای گسترده به معنی یک برد اساسی‌ست، به شرطی که شما قواعد کسب و کار را یاد بگیرید. شرکت‌ها و کسب و کارهای زیادی در طول دهه‌های اخیر پا به دنیای تجارت گذاشته‌اند ولی در این بین، شرکت‌هایی توانسته‌اند به موفقیت و شهرت برسند که این قواعد را یاد گرفته‌اند. یکی از این قاعده‌ها، شهرت است که در دنیای تجارت به نام برند شناخته می‌شود. این شهرت به ارزش برند شما بستگی دارد که به دارایی برند نیز معروف است.

ما در این مطلب علاوه بر اشاره به ارزش، شهرت و مصادره برند ، به شما یکی از راه‌کارهای ساده ثبت برند آشنا می‌کنیم، کافی‌ست ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.


برند چیست؟

برند دارای یک مفهوم گسترده است. چیزی که به عنوان برند مشهور است، در قانون به نام یا علامت تجاری شناخته می‌شود.  

شرکت یا هر یک از افرادی که کسب و کار خود را شروع می‌کنند، می‌توانند نام، علامت تجاری یا هر دوی آن‌ها را به ثبت برساند. برای ثبت علامت و نام تجاری خود می‌توانید با کارشناسان ثبت‌یار در تماس باشید تا ثبت برند شما به صورت آنلاین و در کوتاه‌ترین زمان انجام شود.


ارزش برند

برند بر خلاف تصور بسیاری از افراد یک دارایی ارزشمند است، دارایی نامشهودی که به عنوان ثروت پنهان و ارزش افزوده یک کسب و کار به شمار می‌رود. به عبارت دیگر می‌توان گفت، بسیاری از افراد، برند را به عنوان عاملی می‌شناسند که حس آشنایی به آن‌ها می‌دهد، همین امر باعث اعتماد و داشتن بازار بزرگتر و در نتیجه موفقیت برند است.

در یک مقایسه می‌توان گفت برند به عنوان اعتبار شما در دنیای کسب و کار عمل می‌کند. هر میزان برند، شناخته‌شده‌تر باشد، به معنی داشتن اعتبار بیشتر و ارزش بالاتر است. ارزش اقتصادی که گاهی دارایی‌های مادی شرکت نمی‌تواند با آن رقابت کند.


ضرورت ثبت برند

با توجه به این‌که برند یک دارایی به شمار می‌رود، در قدم اول لازم است، مالک دارایی خود باشید. با در نظر گرفتن این نکته، مانند سایر دارایی‌های ملموس مانند خانه، زمین، ماشین و غیره، لازم است، برند خود را ثبت نمایید.

ثبت برند باعث می‌شود، علاوه بر داشتن مالکیت، اجازه استفاده از برند و کپی‌برداری از آن را به دیگران ندهید، موردی که بارها برای تولیدکنندگان به وجود آمده است، به صورتی‌که یک تولید کننده، کالای تولیدی شما را با برند مشابه تولید کند و مشتری، کالای رقیب را بخرد. این عامل نه تنها به برند شما آسیب می‌زند بلکه مشتریان اعتماد خود را برای کالایی با کیفیت مورد نظر خود از دست می‌دهند. در حالی‌که با ثبت برند و در صورت موفقیت آن، تمامی حقوق و ارزش مادی برند را از آن خود می‌نمایید. برای مشاوره رایگان و ثبت برند آنلاین، کارشناسان ثبت‌یار همراه شما هستند.


تاثیر اقتصادی برند

بسیاری از کسب و کارها، حتی شرکت‌ها و کارخانه‌های بزرگی که ما امروزه در سراسر دنیا می‌شناسیم، با استفاده از دارایی‌های اندک فعالیت خود را شروع کرده‌اند و در طول زمان توانسته‌اند، کسب و کار خود را گسترش دهند. این دارایی‌ها شامل زمین، واحد تجاری، ابزار کار و …، بوده است. اما در کنار آن باید به دارایی‌های اشاره کرد که موفقیت و سودآوری کار رابطه مستقیمی با آن دارد و گاهی ارزش این دارایی‌ها به اندازه‌ای‌ست که نمی‌توان آن‌ها را قیمت‌گذاری کرد.

شرکت‌های خودروسازی مانند: مرسدس و بی ام دبیلیو را در نظر بگیرید، در صورتی‌که تمامی اموال این شرکت‌ها نیز از بین برود، این شرکت‌ها دارایی به نام برند دارند که با واگذاری یا دادن نمایندگی ‌می‌توانند، همچنان سودآوری داشته باشند.

در مثال نزدیک‌تر می‌توان به بسیاری از رستوران‌های زنجیره‌ای یا کسب و کارهای کوچکتر اشاره کرد: رستوران‌های زنجیره‌ای پدر خوب که چند سالی همه ما آن را می‌شناسیم، از ارزش برند خود استفاده کرده و توانسته است، یک دارایی غیر مادی را به ارزش اقتصادی تبدیل کند.


نقل و انتقال برند

برند یا علامت و نام تجاری، همانطور که گفته شد به عنوان یک دارایی شناخته می‌شود و ارزش مادی دارد. در دنیای تجارت هر آن چیزی که دارای ارزش مادی باشد، می‌تواند، مورد معامله قرار گیرد. این انتقال ممکن است توسط خود شخص صورت گیرد که در قالب قرارداد است یا در مواردی به حکم دادگاه منتقل ‌شود.


انتقال برند در قالب قرارداد

قرارداد انتقال علامت تجاری، قراردادی‌ست که صاحب علامت تجاری تمامی حقوق مربوط به علامت را به فروش می‌رساند. میزان ارزش علامت، بستگی به شهرت برند شما دارد، به عبارت دیگر هر میزان برند مشهورتر باشد ارزش مادی بیشتری نیز دارد.


انتقال برند با حکم دادگاه

ارزش برند گاهی به اندازه‌ای‌ست که می‌توان با انتقال آن از تمامی منافع اقتصادی که به دارنده می‌دهد، بهره برد. اما این انتقال همیشه به صورت اختیاری صورت نمی‌گیرد. یک شرکت که تولیدکننده محصولات باکیفیت بالاست را در نظر بگیرید، این شرکت پس از مدتی در نوسان‌های بازار دچار مشکلات مالی بسیار می‌شود و بخش زیادی از دارایی‌های خود را از دست می‌دهد و ورشکسته می‌شود. در این حالت اگر بدهی‌های شرکت بیشتر از دارایی‌های او باشد، پس از تقسیم دارایی‌های مادی نوبت به دارایی‌های غیرمادی می‌رسد که مهم‌ترین آن‌ها برند است. این برند توسط کارشناس قیمت‌گذاری می‌شود و طلبکاران می‌توانند در مقابل طلب خود، برند شرکت را مصادره نمایند. در این حالت دادگاه رای به مصادره برند آن شرکت می‌دهد و مالکیت برند منتقل می‌شود. برند باشگاه استقلال یکی از مواردی بود که در مدت اخیر در آستانه توقیف در برابر بدهی‌ها قرار گرفت.


ثبت برند با ثبت‌یار

موفقیت تجاری علاوه بر رعایت تمامی قواعد و اصول تجارت، مرهون برند است تا جایی که می‌توان برند را شناسنامه کسب و کار دانست. همان‌طور که یک فرد می‌تواند مشهور شود، این امکان برای برند نیز وجود دارد. با این تفاوت که برند شما علاوه بر ارزش افزوده می‌تواند به تنهایی دارای ارزش مادی کلانی باشد. این امکان علاوه بر مزایای فراوان در صورت شکست شما در دنیای تجاری می‌تواند باعث انتقال و مصادره برند شود. در عین حال با در نظر گرفتن تمامی اصول و قواعد تجاری می‌توانید، برند خود را با تفاوت زیادی از رقبا به انحصار برسانید. قدم اول موفقیت شما پیش از هر چیز ثبت برند و مالکیت آن است. ثبت‌یار از قدم اول همراه شماست.

شماره تماس واحد پشتیبانی
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.88/5 (8)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *