مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


شرایط و قواعد تاسیس موسسات غیرتجاری

شرایط و قواعد تاسیس موسسات غیرتجاری

دنیای اعتبار مانند دنیای واقعی، اشخاص مختلفی را در خود جای داده است. این اشخاص اعتباری را ما بیشتر به عنوان شرکت‌های تجاری می‌شناسیم، در حالی‌که اشخاص دیگری از جمله موسسات عمومی و خصوصی نیز در دنیای اعتباری دارای هویت هستند. تولد شخصیت حقوقی نیز مانند شخصیت حقیقی با هویت بخشیدن به آن صورت می‌گیرد. شرکت‌های تجاری و موسسات نیز با ثبت شدن پا به دنیای اعتبار گذاشته و متولد می‌شوند.

در مطالب گذشته به تفصیل، ثبت شرکت‌های تجاری و انواع آن را بررسی کرده‌ایم. در این مقاله قصد داریم با تاسیس موسسه غیرتجاری ، شرایط و انواع آن آشنا شویم. ثبت‌یار با ارائه خدمات آنلاین و مشاوره رایگان در تمام امور ثبتی همراه شماست.


موسسات غیردولتی چیست؟

موسسات در کنار شرکت‌های تجاری، نهادهایی هستند که به فعالیت‌های غیر تجاری می‌پردازند و در یک تقسیم‌بندی می‌توانند، مانند شرکت‌های دولتی و تجاری، توسط دولت و نهادهای دولتی یا توسط افراد و به صورت خصوصی تاسیس شوند.

موسسه غیرتجاری موسسه‌ای‌ست که برای اهداف غیرتجاری مانند: علمی، ادبی، هنری یا امور خیریه تاسیس می‌شود. این موسسات می‌توانند به صورت انتفاعی یا غیرانتفاعی تشکیل شوند.

«آیین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیرتجاری مصوب ۱۳۳۷» موسسات انتفاعی و غیر انتفاعی را این‌گونه تعریف کرده است:

مقصود از تشکیلات و موسسات غیر تجارتی مذکور در ماده ۵۸۴ قانون تجارت، کلیه تشکیلات و موسساتی است که برای مقاصد غیر تجارتی از قبیل امور علمی یا ادبی یا امور خیریه و امثال آن تشکیل می شود، اعم از آنکه موسسین و تشکیل دهندگان قصد انتفاع داشته یا نداشته باشند.

تشکیلات و موسسه مزبور از لحاظ انطباق با مقررات این آیین نامه به دو قسمت می شوند:

الف- موسساتی که مقصود از تشکیل آن جلب منافع و تقسیم آن بین اعضا خود نباشد

ب – موسساتی که مقصود از تشکیل آن ممکن است جلب منافع مادی و تقسیم منافع مزبور بین اعضا خود یا غیر باشد، مانند: کانون‌های فنی و حقوقی و غیره


تاسیس موسسه غیرتجاری

برای تاسیس موسسه غیرتجاری ابتدا باید انتفاعی یا غیرانتفاعی بودن موسسه را مشخص نمایید، سپس با مشخص کردن موضوع فعالیت خود مجوز‌های لازم را دریافت کنید.

موسسات انتفاعی با هدف کسب سود فعالیت می‌کنند و در نهایت این سود میان اعضا تقسیم می‌شود اما در عین حال محدودیت‌هایی نسبت به شرکت‌های تجاری دارند. یکی از محدودیت‌ها این است که نمی‌توانند معامله انجام دهند. موسسات آموزشی از جمله نمونه‌های موسسه انتفاعی هستند.

موسسات غیر انتفاعی نیز بیشتر برای مقاصد اجتماعی تاسیس می‌شوند و اگر انگیزه کسب سود نیز داشته باشند، این سود بین اعضا تقسیم نمی‌شود. NGOها و موسسات خیریه از جمله موسسات غیرانتفاعی به شمار می‌روند.

حداقل اعضا برای تاسیس موسسه غیرتجاری ۲ نفر است که این تعداد قابل افزایش و حداقل میزان سرمایه موسسات غیرتجاری یک میلیون ریال است.


ثبت موسسه غیرتجاری

موسسات مانند شرکت‌های تجاری باید ثبت شوند تا بتوانند به صورت رسمی فعالیت نمایند. ثبت موسسه غیرتجاری نیز با ارائه مدارک و داشتن شرایط لازم، در «اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری» انجام می‌شود. اولین شرط تاسیس موسسه غیرتجاری اخذ مجوز‌های لازم از مرجع ذی‌صلاح است که با توجه به نوع فعالیت موسسه صورت می‌گیرد. به طور مثال برای تاسیس موسسه فرهنگی هنری، اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضروری‌ست. برای دریافت مشاوره رایگان و ثبت موسسه خود به صورت آنلاین با ثبت‌یار در تماس باشید.


مدارک جهت موسسات غیرتجاری

  • دو نسخه تقاضانامه تکمیل شده
  • دو نسخه اساسنامه تکمیل شده
  • تکمیل فرم تعیین نام به ترتیب اولویت نام‌های پیشنهادی
  • اصل مجوز فعالیت از مراجع ذی‌ربط در مواردی که ثبت موضوع نیاز به مجوز داشته باشد
  • تصویر برابر با اصل مدارک احراز هویت موسسین و مدیران
  • دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین
  • دو نسخه صورتجلسه هیات مدیره یا رکن اداره کننده
  • اصل وکالتنامه وکیل دادگستری در صورتی‌که ثبت شرکت توسط وکیل صورت پذیرد

انحلال تشکیلات و موسسات غیر تجارتی

موسسات خصوصی مانند سایر اشخاص حقوقی از جمله شرکت‌های تجاری، پس از تولد و یک دوره فعالیت، ممکن است، دچار انحلال ‌شوند، «آیین‌نامه ثبت تشکیلات و موسسات غیر تجاری» شرایط انحلال را ذکر کرده است:

در صورت انحلال موسسات و تشکیلات مذکور در این آیین‌نامه، هر گاه انحلال اختیاری باشد، تصفیه امور آن توسط مدیر آن بر طبق شرایط مقرره در اساسنامه به عمل می آید و در صورتی‌که در اساسنامه متصدی امر تصفیه و ترتیب آن معین نشده باشد، مجمع عمومی باید در موقع تصمیم به انحلال یک نفر را برای تصفیه انتخاب کرده و حدود اختیارات او را معین کند.

در صورتی‌که موسسه به موجب حکم محکمه منحل گردید و در اساسنامه متصدی امور تصفیه معین نشده باشد، محکمه در ضمن حکم انحلال یک نفر را برای تصفیه معین می کند و در این قبیل موارد تصفیه امور مربوطه بر طبق قانون تجارت و تصفیه امور شرکت‌ها خواهد بود.

یکی دیگر از مواردی که در کنار انحلال می‌توانید به آن فکر کنید، تبدیل موسسه غیرتجاری‌ست. برای آشنایی بیشتر با این موضوع می‌توانید مقاله «تبدیل موسسه غیرتجاری به موسسه تجاری و شرایط آن» را دنبال کنید

موسسات غیرتجاری نقش پررنگی در انجام فعالیت‌های غیرتجاری جامعه اعم از فرهنگی، آموزشی، اجتماعی و غیره را دارند. طیف این فعالیت‌ها به اندازه‌ای گسترده است که علاوه بر جلب سود در موسسه‌های انتفاعی، بخش زیادی از نیاز‌های جامعه را مرتفع می‌سازد. به همین دلیل با تاسیس موسسه غیرتجاری می‌توانید علاوه بر فعالیت در زمینه‌های مختلف به کسب سود نیز فکر کنید. ثبت‌یار مسیر شما را با سادگی یک ثبت بی‌دردسر هموار کرده است.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.75/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *