مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


خلاصه‌ای از جزئیات چک‌های صیادی در ۳ دقیقه

خلاصه‌ای از جزئیات چک‌های صیادی در ۳ دقیقه

صدور چک، یکی از اصلی‌ترین ابزارهای پرداخت محسوب می‌شود و در بین تجار جایگاه ویژه‌ای دارد. اما اخیرا با افزایش صدور چک‌های بلامحل و چک‌های برگشتی، اعتماد مردم نسبت به دریافت چک خدشه‌دار شده است. به منظور بازگرداندن اعتبار به چک‌ها و جلوگیری از افزایش چک‌های برگشتی، طرح جدیدی به عنوان چک‌های صیادی ارائه شده است که در ادامه به بررسی ویژگی‌های آن می‌پردازیم.


لب خبر:
نوع جدید دسته چک‌هایی که به «چک‌های صیادی» معروف هستند این امکان را فراهم می‌کنند که متقضایان بدون نیاز به مراجعه به شعب بانک بتوانند اطلاعات چک را به صورت آنلاین و از طریق سامانه صیاد دریافت کنند.


بازگشت اعتبار به چک با سامانه صیاد

با صدور چک‌های صیادی متقاضی نیازی به مراجعه به شعب بانکی ندارد و با استفاده از سامانه صیاد می‌تواند سوابق چک مورد نظر خود را استعلام کند. در این صورت فرایند اعتبارسنجی، صدور و رصد چک از دست عوامل انسانی خارج شده و در بستر این سامانه قابل انجام است.

سامانه صیاد در شهریور ماه ۱۳۹۶ به عنوان «سامانه صدور یکپارچه چک» توسط بانک مرکزی راه‌اندازی شد. تا در این صورت بتواند درخواست‌های صدور دسته چک، اعتبارسنجی صادرکننده چک و صاحب امضا، جلوگیری از اختصاص دسته چک به افراد بدسابقه را ساماندهی کند.

بانک‌ها نیز به مرور به این سامانه متصل شدند و افراد نیز دسته چک‌های خود را به این نوع از چک، یعنی چک‌های صیادی تغییر دادند.

هم‌چنین از طرف دیگر باید گفت که چک‌ها با پیوستن به این سامانه، ظاهری یکسان و شبیه هم پیدا می‌کنند و اندازه و فرمت چک‌ها همانند هم می‌شود. علاوه بر این، برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی اطلاعات هویتی صاحب حساب و صادرکننده چک به صورت یک بارکد بر روی هر برگه چک درج می‌شود.


ویژگی‌های چک‌های صیادی

برای جمع‌بندی چند ویژگی اصلی را برای چک‌های صیادی می‌توان درنظر گرفت:

افزایش نظارت بر چک‌ها

با پیوستن چک‌ها به سامانه صدور یکپارچه چک، قدرت نظارت بر صدور چک‌ها افزایش یافته است. افراد می‌توانند با استعلام چک از طریق این سامانه، وضعیت چک مورد نظر خود را بررسی کنند.

حذف نقش شعب بانک‌ها

با ایجاد این سامانه، دیگر نیازی به مراجعه به شعب بانک برای درخواست صدور دسته چک نیست. بلکه با وارد کردن اطلاعات در همین سامانه و ارسال درخواست خود، پس از اعتبارسنجی، برای آنان دسته چک صادر و ارسال می‌شود. چک‌های صیادی تمامی بانک‌ها ظاهری یکسان دارند و فقط نام و نشان مربوط به هربانک در این برگه‌ها متفاوت است. این یکسان‌سازی ظاهری باعث می‌شود آمار مربوط به جعل چک‌ها به تدریج کاهش پیدا کند.

شماره یکتا

یکی دیگر از ویژگی‌های مربوط به این چک‌ها وجود شماره یکتا بر روی هر برگه چک است. وجود این شماره باعث می‌شود دارنده چک بتواند تنها با یک پیامک از میزان اعتبار فرد صادرکننده مطلع شود. هدف از ایجاد شماره یکتا این است که صدور چک‌های بی محل توسط افراد کم اعتبار کاهش پیدا کند.

در این صورت افراد می‌توانند با استعلام از طریق این سامانه، صادرکننده‌های بدحساب و بدسابقه را شناسایی کرده و از دریافت چک‌های آنان اجتناب کنند.


امنیت چک‌های صیادی

چک‌های صیادی ویژگی‌های جدید امنیتی نسبت به چک‌های قدیمی دارند که در این مطلب با آن‌ها آشنا می‌شوید.

نکات امنیتی چک صیادی به شرح زیر است:

۱- اندازه چک ۸۵*۱۷۰ میلی‌متر

۲- استفاده از کاغذ واتر مارک مولتی تن ۹۰ گرمی با آرم شرکت سهامی چاپخانه دولتی ایران، غیر فلورسنتی و حساس به مواد شیمیایی

۳- طراحی نقوش با استفاده از الیاف رنگی نامرئی در متن و ظهر کاغذ به صورت خطی

۴_ چاپ طرح زمینه متن و ظهر چک در دو رنگ سبز و قرمز

۵- استفاده از ریز نوشته I.R.IRAN در متن چک به رنگ سبز و در پشت چک به رنگ قرمز

۶- چاپ نامرئی ریز نوشته I.R.IRAN در کادر تاریخ و کادر ریال در دو رنگ سبز و قرمز به صورت سینوسی

۷- درج لوگوی آبی رنگ چکاوک در پایین کادر ریال بر روی چک

۸- درج لوگوی چکاوک در رنگ نامرئی

۹- درج ستاره در دو اندازه در وسط چک در دو رنگ نامرئی سبز و قرمز

۱۰- درج شماره سریال مرکب مشکی (پشت قرمز) که در زیر نور ماوراء بنفش نیز به رنگ سبز یشمی (سبز تیره) نمایان می‌شود


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *