مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


تعداد شرکا در انواع شرکت‌های تجاری بر اساس قانون تجارت

تعداد شرکا در انواع شرکت‌های تجاری بر اساس قانون تجارت

شرکت‌های تجاری مذکور در قانون تجارت، به هفت نوع تقسیم می‌شوند که هر کدام شرایط و نکات مخصوص به خود را دارا هستند. تعریف انواع شرکت‌های تجاری، مدارک مورد نیاز برای ثبت آن‌ها و حداقل تعداد شرکا در این شرکت‌ها، موضوعی‌ست که در این مطلب به آن پرداخته‌ایم. شما می‌توانید بعد از انتخاب نوع شرکت، فرایند ثبت شرکت خود را به کارشناسان ما بسپارید؛ متخصصان ثبت‌یار در کمترین زمان، شرکت مورد نظر شما را به ثبت می‌رسانند. شما می‌توانید برای اطلاع از هزینه ثبت شرکت‌های تجاری به مطلب «هزینه ثبت شرکت در ثبت‌یار چقدر است؟» مراجعه کنید.


انواع شرکت‌های تجاری در قانون تجارت

مطابق قانون تجارت، شرکت‌های تجاری شامل شرکت‌ سهامی عام، شرکت‌ سهامی خاص، شرکت‌ تضامنی، شرکت‌ با مسئولیت محدود، شرکت تعاونی و شرکت نسبی می‌شوند.

ثبت شرکت سهامی

شرکت‌ سهامی، شرکتی‌ست که در آن سرمایه شرکت، به قطعات سهام تقسیم شده است. شرکت‌های سهامی به دو نوع شرکت سهامی خاص و شرکت سهامی عام تقسیم می‌شوند. شرکت سهامی عام شرکتی‌ست که در آن بخشی از سرمایه شرکت توسط موسسین تامین می‌شود و بخش دیگری از سرمایه شرکت از طریق فروش سهام به عموم مردم تامین می‌شود؛ در حالی‌که در شرکت سهامی خاص تمامی سرمایه شرکت در هنگام تاسیس منحصرا توسط موسسین شرکت تامین می‌شود.


ثبت شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود یکی از انواع شرکت‌های تجاری قانون تجارت است. در این نوع شرکت، سرمایه شرکا، به قطعات سهام تقسیم نمی‌‌شود و شرکا به اندازه آورده خود در شرکت، مسئول پرداخت بدهی‌های شرکت هستند.

حداقل میزان سرمایه، برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود، یک میلیون ریال و حداقل تعداد شرکا برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود، ۲ نفر تعیین شده است.

در بین شرکت‌های تجاری، شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود طرفدار بیشتری دارند. این دو نوع شرکت فرایند ثبتی ساده‌ای برای ثبت دارند و با حداقل سرمایه امکان ثبت آن‌ها وجود دارد. این دو شرکت با وجود نقاط شباهت، دارای تفاوت‌هایی هستند که در این‌جا به آن‌ها اشاره می‌کنیم. به عنوان مثال برای ثبت شرکت سهامی خاص، وجود حداقل ۳ شریک الزامی‌ست، در حالی‌که شرکت با مسئولیت محدود را می‌توان با ۲ شریک به ثبت رساند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی در مورد ثبت شرکت با مسئولیت محدود به مطلب «مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود اینترنتی» مراجعه نمائید.


تفاوت‌های شرکت سهامی و با مسئولیت محدود

  • حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص مطابق قانون، صد هزار تومان تعریف شده است اما در قانون برای حداقل سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود صحبتی نشده است.
  • وجود بازرس در شرکت سهامی خاص الزامی‌ست در حالی در شرکت با مسئولیت محدود تکلیفی برای وجود بازرس وجود ندارد.
  • اگر تعداد شرکا، در شرکت با مسئولیت محدود بیش از ۱۲ نفر باشد، هیات نظار تشکیل می‌شود.
  • حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص، ۱ میلیون ریال
  • حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی عام، ۵ میلیون ریال

ثبت شرکت تضامنی

شرکت تضامنی شرکتی‌ست که مسئولیت شرکا در آن نامحدود است یعنی شرکا در این شرکت، مسئولیت کلیه بدهی‌های شرکت را دارا هستند. حداقل تعداد شرکا برای ثبت شرکت تضامنی، دو نفر و حداقل سرمایه برای ثبت شرکت تضامنی، ۱ میلیون ریال تعیین شده است.

ثبت شرکت مختلط

شرکت مختلط به دو شرکت مختلط سهامی و شرکت مختلط غیرسهامی تقسیم می‌ شود. سمت مدیریت در شرکت‌های مختلط با شرکای ضامن است. حداقل تعداد شرکا برای ثبت شرکت مختلط سهامی، ۳ نفر و حداقل تعداد شرکا برای ثبت شرکت مختلط غیرسهامی، ۲ نفر تعیین شده است.

ثبت شرکت تعاونی

مطابق ماده ۱۹۰ قانون تجارت، ﺷﺮﮐﺖ ﺗﻌﺎوﻧﯽ این چنین تعریف شده است.

«شرکت تعاونی، ﺷﺮﮐﺘﯽ‌ﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﯿﻦ ﻋﺪه‌ای از ارﺑﺎب ﺣﺮف ﺗﺸﮑﯿﻞ ﻣﯽ‌ﺷﻮد و در این شرکت، ﺷﺮﮐﺎء، ﻣـﺸﺎﻏﻞ ﺧـﻮد را ﺑﺮای ﺗﻮﻟﯿﺪ و فروش اﺷﯿﺎ به کار می‌برند».

حداقل تعداد شرکا برای ثبت شرکت تعاونی، ۷ نفر تعیین گردیده است.

ثبت شرکت نسبی

مطابق ماده ۱۸۳ قانون تجارت، ﺷﺮﮐﺖ ﻧﺴﺒﯽ، ﺷﺮﮐﺘﯽ‌ﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺮای اﻣﻮر ﺗﺠﺎرﺗﯽ، ﺗﺤﺖ اﺳﻢ ﻣﺨـﺼﻮص، ﺑـﯿﻦ دو ﯾـﺎ ﭼﻨـﺪ ﻧﻔﺮ ﺗـﺸﮑﯿﻞ می‌شود و ﻣﺴﺌﻮﻟﯿﺖ هر از شرکا در این شرکت، ﺑﻪ ﻧﺴﺒﺖ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ‌ای‌ﺳﺖ ﮐﻪ در شرکت گذاشته‌اند. حداقل تعداد شرکا برای ثبت شرکت نسبی، ۲ نفر و حداقل سرمایه برای ثبت شرکت نسبی، حداقل یک میلیون ریال است.


هزینه ثبت شرکت در ثبت‌یار

ثبت‌یار، سامانه‌ای جامع در ارائه خدمات ثبتی و قراردادی به کسب و کارها‌، با به‌کا‌ر‌گیری کارشناسان برجسته، شرکت مورد نظر شما در کمترین زمان ممکن به ثبت می‌رساند. هزینه ثبت شرکت در مجموعه ثبت‌یار، مطابق قوانین تنظیم شده است. شما می‌توانید برای ثبت شرکت و سایر خدمات مجموعه ثبت‌یار، با کارشناسان متخصص ما تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *