مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


مسئولیت و اختیارات مدیرعامل در شرکت‌های تجاری

مسئولیت و اختیارات مدیرعامل در شرکت‌های تجاری

عبارت «مدیرعامل شرکت» را روزانه بسیار می‌شنویم. اما تا به حال فکر کرده‌اید که مدیرعامل شرکت کیست؟ یا این‌که چه وظایفی دارد؟ اگر خودتان مدیرعامل یک شرکت باشید، دانستن مسئولیت و اختیارات مدیرعامل شرکت بیشتر اهمیت پیدا می‌کند. در این مطلب با مدیرعامل شرکت و حیطه وظایف و اختیارات او آشنا می‌شویم.


مدیرعامل شرکت کیست؟

وقتی عده‌ای از شرکا برای فعالیت‌های تجاری دور هم جمع می‌شوند و شرکتی را ایجاد می‌کنند برای اداره امور شرکت و اجرای تصمیمات جمعی باید یک نفر انتخاب شود.

رکنی که در شرکت‌های تجاری برای اداره امور شرکت انتخاب می‌شود هیئت مدیره است. اما اعضای هیئت مدیره صرفا تصمیمات را می‌گیرند و مسئولیت اجرایی و انجام تصمیمات شرکت را به فرد دیگری به نام «مدیرعامل» می‌سپارند.

مدیرعامل در شرکت‌های تجاری فردی است که برای انجام امور اجرایی و اداری شرکت انتخاب می‌شود. بدیهی‌ست که لازم است برای انجام وظایف، اختیاراتی نیز به او داده شود. مثلا ممکن است مدیرعامل از طرف شرکت اجازه امضاکردن اسناد را داشته باشد.

از آن‌جا که در بین شرکت‌های تجاری، شرکت «با مسئولیت محدود» و شرکت «سهامی خاص» بیشترین طرفداران را برای ثبت شدن دارند، به بررسی مسئولیت و اختیارات مدیرعامل در این دو نوع شرکت می‌پردازیم.


مسئولیت و اختیارات مدیرعامل شرکت‌های با مسئولیت محدود

پیش از این در مجله ثبت‌یار، درباره شرکت بامسئولیت محدود قواعد و مقرراتی را ذکر کردیم. از جمله شرایط و مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود. اما در این مطلب قصد داریم مسئولیت و اختیارات مدیرعامل شرکت بامسئولیت محدود را بررسی کنیم.

توصیه ثبت‌یاری:
اگر مدیرعامل یک شرکت بامسئولیت محدود یا شرکت سهامی هستید و مقررات قانونی را درخصوص وظایف خود نمی‌دانید، این مطلب را بخوانید تا به صورت خلاصه با مسئولیت و اختیارات مدیرعامل در این شرکت‌ها آشنا شوید.

مهم‌ترین نکته‌ای که درباره مدیرعامل در این نوع شرکت به نظر می‌رسد، ماده ۱۰۵ قانون تجارت است. بنابر آن‌چه در این ماده آمده است، مسئولیت و اختیارات مدیرعامل در شرکت با مسئولیت محدود بسیار گسترده است. در واقع طبق این ماده هراقدامی که برای اداره شرکت و نمایندگی آن در مقابل اشخاص ثالث نیاز باشد، مدیر عامل می‌تواند انجام دهد.

اما آن‌چه در اغلب موارد در عمل پیش می‌آید و منطقی‌تر به نظر می‌رسد این است که معمولا حیطه مسئولیت و اختیارات مدیرعامل در اساسنامه به تفصیل پیش‌بینی شده و درواقع محدودیت‌هایی اعمال می‌شود. تا با توجه به اختیارات وسیعی که قانون به مدیرعامل داده است، سوءاستفاده‌های شخصی پیش نیاید.

در این صورت مدیرعامل موظف است طبق آن‌چه در اساسنامه آمده رفتار کند و نمی‌تواند با توجه به این ماده قانونی هرکاری که دلش بخواهد را خارج از اساسنامه انجام دهد.


مسئولیت و اختیارات مدیرعامل شرکت‌های سهامی

اختیارات و وظایف مدیرعامل

طبق آن‌چه در ماده ۱۲۴ لایحه اصلاحی قانون تجارت آمده است، هیئت مدیره باید یک شخص حقیقی را به عنوان مدیرعامل شرکت انتخاب کند و حدود اختیارات و حق‌الزحمه او را نیز انتخاب کند.

نکته مهم دیگری که در این زمینه مطرح می‌شود بحث قرارداد استخدامی مدیرعامل است که باید به امضای اعضای هیئت مدیره شرکت برسد.

کارشناسان ثبت‌یار در زمینه تنظیم قراردادهای مربوط به شرکت‌ها می‌توانند شما را راهنمایی کنند و این‌که در صورت تمایل در کمترین زمان و بالاترین دقت ممکن قرارداد تنظیم شده را در اختیار شما قرار دهند.

پیش از بررسی مسئولیت و اختیارات مدیرعامل در شرکت سهامی خوب است بدانیم که مدیرعامل می‌تواند از اعضای هیئت مدیره و حتی از سهامداران شرکت نباشد.

در حالت کلی درباره حیطه وظایف و اختیارات مدیرعامل شرکت‌های سهامی باید گفت که مدیرعامل در این شرکت‌ها موظف است مطابق آن‌چه که هیئت مدیره برایش مشخص کرده است عمل کند.

هم‌چنین هیئت مدیره می‌تواند بخشی از وظایف خود را به مدیرعامل تفویض کند که در این صورت مدیرعامل موظف است آن‌ها را انجام بدهد.


مسئولیت‌های مدیرعامل

اما مدیرعامل علاوه بر اختیاراتی که برای اداره شرکت دارد، در برخی موارد نیز مسئول است. این مسئولیت‌ها را می‌توان به دو دسته مسئولیت‌های حقوقی و کیفری تقسیم‌بندی کرد.

مسئولیت‌های حقوقی

این مسئولیت‌ها در ماده ۱۴۲ لایحه اصلاحی قسمتی از قانون تجارت آمده است. در واقع طبق این ماده، اگر به دلیل سوء مدیریت مدیرعامل یا عمل نکردن به اساسنامه شرکت و مقررات قانونی ضرری به اعضای شرکت یا اشخاص ثالث وارد شود، مدیرعامل مسئول جبران کردن این خسارت‌هاست.

هم‌چنین طبق آن‌چه در ماده ۱۴۳ لایحه اصلاحی قسمتی از قانون تجارت آمده است، درصورتی که تخلفات مدیرعامل باعث ورشکستگی شرکت بشود یا موجب کافی نبودن دارایی آن شود، هر شخص ذی‌نفع می‌تواند از دادگاه بخواهد که مدیرعامل این قسمت از بدهی‌های شرکت را پرداخت کند.

مسئولیت‌های کیفری

برخی از اقدامات مدیرعامل یا اعضای هیئت مدیره شرکت طبق قانون جرم تلقی می‌شود و مجازات دارد. لذا مدیرعامل در قبال انجام دادن چنین اعمالی مسئولیت کیفری دارد. این موارد در ماده ۲۵۸ لایحه اصلاحی قانون تجارت چنین آمده است:

اشخاص زیر به حبس تادیبی از یک سال تا سه سال محکوم خواهند شد:

  1. رئیس و اعضاء هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت که بدون صورت دارائی و ترازنامه یا به استناد صورت دارائی و ترازنامه مزور منافع موهومی را بین صاحبان سهام تقسیم کرده باشند.
  2. رئیس و اعضاء هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت که ترازنامه غیر واقع به منظور پنهان داشتن وضعیت واقعی شرکت به صاحبان سهام ارائه یا منتشر کرده باشد.
  3. رئیس و اعضاء هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت که اموال یا اعتبارات شرکت را برخلاف منافع شرکت برای مقاصد شخصی یا برای شرکت یا موسسه دیگری که خود به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم درآن ذی‌نفع می‌باشند مورد استفاده قرار دهند.
  4. رئیس و اعضاء هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت که با سوءنیت از اختیارات خود برخلاف منافع شرکت برای مقاصد شخصی یا بخاطر شرکت یا موسسه دیگری که خود به طور مستقیم یا غیرمستقیم درآن ذی‌نفع می‌باشند استفاده کنند.

هم‌چنین موارد دیگری نیز در قانون تجارت به عنوان مسئولیت کیفری مدیرعامل مطرح شده که در مواد ۲۶۰، ۲۶۲ و ۲۶۳ لایحه اصلاحی معرفی شده است.


جمع‌بندی

همان‌طور که گفتیم مسئولیت و اختیارات مدیرعامل در شرکت‌های سهامی در اساسنامه تعیین می‌شود. در شرکت‌های بامسئولیت محدود نیز اگر قرار است محدودیتی برای اختیارات وسیع مدیرعامل اعمال شود، باید در اساسنامه شرکت تصریح شود. کارشناسان ثبت‌یار شما را در تنظیم و ثبت اساسنامه شرکت یا اعمال تغییرات در آن همراهی می‌کنند. ثبت‌یار با کسب تجربه در این زمینه، با پیچیدگی‌های خاص ثبتی آشناست و می‌تواند بدون دردسر امور ثبتی شرکت شما را انجام دهد.

شماره تماس پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • رحمان حسین آبادی

    نسبت به توضیحات خیلی خوب یود

  • رحمان حسین آبادی

    نسبت به توضیحات خیلی خوب بود