مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

کدام تصمیمات شرکت باید به ثبت برسد؟

کدام تصمیمات شرکت باید به ثبت برسد؟

شرکت‌های تجاری برای اداره امور خود و پیشبرد اهداف شرکت، تصمیماتی را اتخاذ می‌کنند که بسیاری از آن‌ها باید به‌صورت رسمی به ثبت برسند. این دست از تصمیمات در قانون مشخص شده‌اند و ثبت آن‌ها که در مجامع مختلف شرکت اخذ می‌شود، نیازمند رعایت تشریفات خاصی‌ست. در این مطلب با توضیح نحوه ثبت تصمیمات شرکت به هر یک از آن‌ها به تفکیک اشاره می‌کنیم.

ثبت تصمیمات شرکت

در شرکت سهامی تمامی تغییرات توسط دو مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق‌العاده اخذ می‌شوند که هر یک دارای صلاحیت مختص به خود هستند. برای آشنایی با بیشتر با این مجامع می‌توانید مطلب «مجمع عمومی شرکت چیست؟» را مطالعه کنید.

تصمیماتی که باید به ثبت برسند

تصمیمات شرکت که از آن‌ها به تغییرات شرکت یاد می‌شود. امور مهمی هستند که باید جنبه رسمی و قانونی به خود بگیرند و این امر با ثبت آن‌ها در اداره ثبت شرکت‌ها امکان‌پذیر است. در ادامه به این تغییرات به تفکیک اشاره می‌کنیم.

تغییر در اساسنامه

یکی از مهم‌ترین تغییراتی که در شرکت باید به ثبت برسد، هر گونه تغییر در اساسنامه است. چرا که اساسنامه به عنوان اصلی‌ترین سند شرکت است که راهبردها و خط مشی شرکت در آن مشخص شده است. در نتیجه هرگونه تغییر در آن نیازمند ثبت به صورت رسمی است. ضمن اینکه تغییرات اساسنامه در صلاحیت مجمع عمومی فوق‌العاده قرار دارد.

تمدید مدت شرکت

شرکت‌های تجاری برای مدت محدود یا نامحدود تاسیس می‌شوند و این مورد یکی از مواد مندرج در اساسنامه است. در صورتی‌که یک شرکت برای مدت محدودی تاسیس و این مهلت منقضی شده باشد و شرکای شرکت بخواهند به فعالیت خود در قالب شرکت ادامه دهند، می‌توانند با تمدید شرکت و ثبت آن به عنوان یکی از تغییرات به فعالیت خود ادامه دهند.

تغییر نام شرکت

نام شرکت یکی از موارد مهمی‌ست که در انتخاب آن باید توجه کافی داشته باشید ولی اگر در طول فعالیت شرکت به هر دلیلی بخواهید نام شرکت را تغییر دهید، لازم است به عنوان یکی از تغییرات شرکت آن را به ثبت برسانید.

اشتباهات متداول :
توجه داشته باشید که با تغییر نام شرکت، شماره ثبت، تاریخ ثبت و سایر شرایط شرکت تغییرنمی‎کند و تنها نام آن تغییر می‎کند.

انحلال شرکت

همانطور تاسیس شرکت نیازمند ثبت در اداره ثبت شرکت‌هاست، انحلال و پایان یافتن آن نیز باید به ثبت برسد و دلیل انحلال می‌تواند انجام موضوع شرکت یا حتی انقضای مدت آن باشد.

تعیین حساب‌های شرکت یا تبدیل شرکا یا خروج بعضی از آن‌ها از شرکت

شرکا در شرکت ممکن است به دلایل مختلفی تغییر کنند که این تغییر می‌تواند ناشی از انتقال سهم به شریک دیگر، خروج شریک از شرکت به دلیل فوت یا محجور شدن، همچنین اخراج یک شریک باشد. در این موارد لازم است صورتجلسه متناسب با تغییر شرکت تنظیم شود.

تغییر موضوع شرکت

موضوع شرکت یکی دیگر از موارد مندرج در اساسنامه است که در ابتدای تاسیس شرکت مشخص می‌شود، در صورتی که شرکا بخواهند موضوع فعالیت خود را تغییر دهند باید آن را به ثبت برسانند.

تغییر نوع شرکت (مثلا از بامسئولیت محدود به سهامی خاص)

شرکت‌های تجاری را می‌توان طی تشریفات قانونی به یکدیگر تبدیل کرد. با این وصف اگر هر یک از انواع شرکت‌ها بخواهند به نوع دیگری از شرکت‌های هفت‌گانه تجاری تبدیل شوند، لازم است این تغییر را به ثبت برسانند. برای آشنایی بیشتر می‌توانید، مطلب «تبدیل انواع شرکت‌های تجاری به یکدیگر مجاز شد» را مطالعه کنید.

تغییر مدیران و بازرسان

یکی از اقداماتی که در طول فعالیت شرکت‌های تجاری انجام می‌شود، تغییر مدیران و بازرسان است که برای مدت مشخص و محدودی انتخاب می‌شوند. در شرکت‌های سهامی برای تغییر مدیران پس از تشکیل مجامع باید صورتجلسه مرتبط تنظیم و به ثبت برسد که در این زمینه می‌توانید «نمونه صورتجلسه انتخاب مدیران در شرکت‌های سهامی خاص» را مطالعه نمایید.

تغییر در سرمایه شرکت

شرکت‌های تجاری در طول فعالیت خود به جهت سوددهی یا ضررهای مکرر مجبور به افزایش یا کاهش سرمایه می‌شوند که این اقدام نیز از جمله، تغییراتی‌ست که باید به ثبت برسد که در این زمینه می‌توانید مطلب «ثبت افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص» را دنبال کنید.

برای آشنایی بیشتر با موارد فوق، مطلب «انواع تغییراتی که نیاز به ثبت در صورتجلسه دارند» را مطالعه نمایید.

توصیه ثبت‌یاری:
آن بخش از تصمیمات شرکت که نیازی به ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها ندارند، مانند تقسیم سود یا پاداش به اعضای هیئت مدیره، بهتر است به صورت صورتجلسات مدون در شرکت تنظیم و نگه‌داری شوند.

ثبت صورتجلسه

تغییراتی که باید به ثبت برسند، پس از اخذ تصمیم، لازم است، تشریفات مربوط به تنظیم و ثبت صورتجلسه را طی کنند. در واقع صورتجلسه شامل اطلاعات مربوط به جلسه تشکیل شده و تصمیم مربوط به شرکت است که باید در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد. در غیر این صورت از لحاظ قانونی، رسمیت ندارد. برای آشنایی بیشتر با صورتجلسه می‌توانید مطلب «راهنمای تنظیم صورتجلسه شرکت‌» را مطالعه نمایید. همچنین می‌توانید از طریق سامانه ثبت‌یار صورتجلسات خود را به صورت آنلاین به ثبت برسانید یا ضمن تماس با کارشناسان ثبت‌یار علاوه بر تنظیم و ثبت صورتجلسه آنلاین، از مشاوره رایگان نیز بهره‌مند شوید.

ضمن اینکه با دنبال کردن هشتگ #نمونه_صورتجلسه در شبکه‌های اجتماعی ثبت‌یار، امکان دسترسی رایگان به انواع نمونه صورتجلسات قالب‌های مختلف شرکت را داشته باشید.

توصیه ثبت‌یاری:
در صورتی که تصمیمات مختلفی را در شرکت اخذ شده و نیاز به ثبت داشته باشند، برای هر تصمیم باید صورتجلسه جداگانه تنظیم شود.

نحوه تنظیم صورتجلسه

تغییرات شرکت یکی از مهم‌ترین اقداماتی هستند که باید تشریفات آن‌ها در شرکت رعایت شود. در غیر این صورت نه تنها از لحاظ قانونی بی اعتبار هستند بلکه هیچ گونه رسمیتی نیز ندارند. در نتیجه قابلیت استناد ندارند. از این‌رو بر اساس ضوابط قانونی، لازم است، تغییرات شرکت در صورتجلسه تنظیم و در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسند. با توجه به اینکه علاوه بر داشتن اطلاعات کافی نسبت به موضوعات اتخاذ شده باید توجه و تجربه کافی در تنظیم و ثبت صورتجلسات داشته باشید، توصیه می‌شود در تنظیم صورتجلسه تغییرات خود از مشاورین این حوزه راهنمایی بگیرید. ثبت‌یار علاوه بر امکان ثبت صورتجلسه آنلاین در سامانه خود، آماده ارائه مشاوره به شما‌ست.

مدارک ثبت تغییرات

در شرکت‌های سهامی خاص به عنوان یکی از رایج‌ترین شرکت‌های تجاری، تغییرات شرکت و ثبت آن امری اجتناب ناپذیر است. به همین منظور برای ثبت تغییرات لازم است، مدارک مورد نیاز را تهیه نمایید:

  • شناسنامه و کارت ملی سهامداران به علاوه مدیرعامل خارج از سهامداران/ مدیرتصفیه/ مدیر شعبه در صورت لزوم
  • شناسنامه و کارت ملی نماینده، نامه نمایندگی و روزنامه رسمی آن شرکت (در صورت وجود شخص حقوقی در شرکت)
  • اساسنامه
  • آخرین اظهارنامه

ثبت تغییرات شرکت با ثبت‌یار

 پیشبرد اهداف شرکت، همان موردی‌ست که شما به‌صورت کوتاه مدت و بلندمدت برای آن برنامه‌ریزی می‌کنید. در این راستا ثبت‌یار به عنوان مرجعی مطمئن برای خدمات حقوقی کسب و کارها، شما را در رسیدن به اهداف شرکت کمک می‌کند. شما می‌توانید برای ثبت صورتجلسات خود به‌‌صورت آنلاین به سامانه ثبت‌یار مراجعه کنید تا به سادگی صورتجلسه خود را به ثبت برسانید و در صوت هرگونه مشکل یا درخواست مشاوره، می‌توانید از کارشناسان ثبت‌یار راهنمایی بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.78/5 (9)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *