مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


انواع تغییراتی که نیاز به ثبت در صورتجلسه دارند

انواع تغییراتی که نیاز به ثبت در صورتجلسه دارند

شرکت‌های تجاری در زمان ثبت، شرایط و قواعدی را رعایت می‌کنند، در عین حال ممکن است پس از ثبت و یک دوره فعالیت، شرایط جدیدی برای آن‌ها به وجود آید؛ در این وضعیت، قانون تجارت مواردی را پیش‌بینی کرده است که شرکت‌ها بتوانند با توجه به شرایط جدید خود را منطبق نمایند. این موارد به عنوان ثبت تغییرات شرکت شناخته می‌شوند. نکته قابل توجه این است که تمامی تغییرات شرکت اهمیت یکسانی ندارند، به همین دلیل تغییرات مهم شرکت باید در صورتجلسه مرتبط ثبت شوند. در این مطلب قصد داریم، شما را با انواع تغییراتی که باید در صورتجلسه ثبت شوند، آشنا کنیم. ثبت‌یار با انجام امور ثبتی آنلاین در امور ثبتی همراه شماست.


صورتجلسه چیست؟

تمامی تصمیمات و گفت‌و گوهای مجامع و جلسات شرکت‌ها باید مکتوب شوند تا اعتبار داشته باشند. این موارد در صورتجلسه قید می‌شوند. در صورتجلسه موارد مختلفی مانند: تاریخ، موضوع، محل برگزاری، اعضای شرکت‌کننده، تصمیمات اخذ شده و …، ذکر می‌شوند.


انواع صورتجلسه:

صورتجلسه در هر یک از جلسات شرکت‌های تجاری کاربرد دارد و برای رسمیت داشتن باید ثبت شود. از جمله مراجعی که صورتجلسه در آن‌ها تنظیم می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صورتجلسه مجمع عمومی عادی سالیانه
 • صورتجلسه مجمع عمومی فوق‌العاده
 • صورتجلسه مجمع عمومی موسس
 • صورتجلسه هیئت مدیران
 • صورتجلسه مجمع عمومی عادی به صورت فوق‌العاده

انواع تغییراتی که نیاز به ثبت در صورتجلسه دارند

از لحاظ موضوع، صورتجلسات در موارد مختلفی تنظیم می‌شوند. در یک تقسیم‌بندی کلی تنظیم هر یک از صورتجلسات در صلاحیت مرجع خاصی‌ست که در ادامه به تفکیک به آن‌ها اشاره شده است:

 • تغییراتی که در صلاحیت مجمع عمومی عادی است:

مجمع عمومی عادی طبق اساسنامه حداقل باید سالی یک‌بار تشکیل شود. این مجمع وظایف مختلفی را برعهده دارد. یکی از این وظایف، اعمال تغییرات و ثبت آن در صورتجلسات است. از جمله این تغییرات می‌توان به انتخاب مدیران، انتخاب بازرسان، تمدید مدت هیئت مدیره، تصویب تراز سود و زیان و …، اشاره کرد.

 • تغییراتی که در صلاحیت هیئت مدیره است:

هیئت مدیره نیز مانند مجامع عادی و فوق‌العاده دارای وظایفی است که در زمینه تغییرات، می‌توان به تعیین سمت اعضا و تعیین دارندگان حق امضا اشاره کرد.

 • تغییراتی که در صلاحیت مجمع عمومی فوق‌العاده است:

مجمع عمومی فوق‌العاده همان طور که از نام آن پیداست، در موارد خاص تشکیل می‌شود. این مجمع وظایفی را برعهده دارد که در صلاحیت هیج یک از مجامع دیگر نیست. از جمله این تغییرات می‌توان به انحلال شرکت، تبدیل سهام به بی‌نام و با نام، تغییر در سرمایه شرکت (کاهش یا افزایش سرمایه)، تغییر در موارد اساسنامه مانند: تغییر نام و انتقال سهام اشاره کرد. برای آشنایی بیشتر با انتقال سهام می‌توانید به مقاله «محدودیت های نقل و انتقال سهام» مراجعه نمایید.


تغییرات شرکت

شرکت‌های تجاری پس از ثبت و با انجام فعالیت‌های اقتصادی با توجه به شرایط داخلی شرکت یا شرایط بازار لازم است، مواردی را رعایت کنند. اهمیت این موارد گاهی به اندازه‌ای زیاد است که علاوه بر شرکای شرکت لازم است، اشخاص ثالث یعنی کسانی که به هر نحوی با شرکت در ارتباط هستند، از آن باخبر شوند. این تغییرات شرکت که توسط هر یک مجامع یا هیئت مدیره انجام می‌شود باید در صورتجلسه تنظیم شود.

منظور از تغییرات هر گونه عملیاتی‌ست که پس از ثبت شرکت اعمال می‌شود و رسمیت بخشیدن به آن‌ها با ثبت صورتجلسه در اداره ثبت شرکت‌ها صورت می‌گیرد.


تنظیم صورتجلسه

با تشکیل مجامع و اخذ تصمیمات، اولین شرط این است که تمامی تصمیمات و مذاکرات جلسه ثبت شود که اصطلاحا به آن تنظیم صورتجلسه گفته می‌شود. تنظیم صورتجلسه امری تخصصی‌ست که نیاز به مهارت و تجربه کافی دارد و هر گونه اشتباه در این زمینه می‌تواند شرکت را با مشکلات جدی مواجه کند. بدیهی‌ترین کار برای تنظیم صورتجلسه دریافت مشاوره از کارشناسان در این زمینه است. ثبت‌یار با انجام تغییرات شرکت، همراه شما در این زمینه است. در عین حال توجه به نکاتی می‌تواند، اشتباهات را به حداقل برساند. از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توجه به نوع صورتجلسه:

موضوع صورتجلسه هر یک از مجامع متفاوت از دیگری‌ست، در نتیجه در اولین قدم باید با توجه به موضوع صورتجلسه آن را تنظیم نمایید.

 • توجه به متن صورتجلسه:

صورتجلسه باید شامل تمامی موارد، از جمله تصمیمات اتخاذ شده باشد، چرا که علت اصلی تشکیل جلسات نیز همین است، پس توجه داشته باشید هیج یک از موارد را از قلم نیاندازید.

 • تایید صورتجلسه:

صورتجلسات پس از تنظیم لازم است، تایید شوند. این تایید با امضای افرادی که صلاحیت دارند، انجام می‌شود و در صورت عدم امضا، صورتجلسه هیچ گونه اعتباری ندارد.


ثبت صورتجلسه

با تنظیم صورتجلسه تغییرات، دومین مورد، رسمیت بخشیدن به آن است؛ چرا که ثبت صورتجلسه، مانند این است که شما سند ملک تجاری خود را در دست داشته باشید. ثبت صورتجلسه تغییرات مانند ثبت شرکت‌ها و سایر امور مربوط به آن‌ها در اداره ثبت شرکت‌ها انجام می‌شود. ثبت‌یار مسیر شما را برای ثبت تغییرات شرکت، کوتاه کرده است.


مدارک مورد نیاز برای ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص

 • شناسنامه و کارت ملی سهامداران به علاوه مدیرعامل خارج از سهامداران/ مدیرتصفیه/ مدیر شعبه در صورت لزوم
 • در صورت وجود شخص حقوقی در شرکت، شناسنامه و کارت ملی نماینده، نامه نمایندگی و روزنامه رسمی آن شرکت
 • آگهی روزنامه رسمی تاسیس
 • آخرین اظهارنامه

مدارک مورد نیاز برای ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود

 • شناسنامه و کارت ملی شرکا به علاوه مدیرعامل خارج از شرکاء/ مدیرتصفیه/ مدیر شعبه در صورت لزوم
 • در صورت وجود شخص حقوقی در شرکت، شناسنامه و کارت ملی نماینده، نامه نمایندگی و روزنامه رسمی آن شرکت
 • آگهی روزنامه رسمی تاسیس
 • آخرین تقاضانامه یا شرکتنامه

ثبت تغییرات شرکت با ثبت‌یار

ثبت تغییرات شرکت یکی از موارد جدایی ناپذیر از شرکت‌های تجاری‌ست، چرا که شرکت‌ها پس از یک دوره فعالیت با قرار گرفتن در شرایط جدید، تغییرات را در موارد و موضوعات مختلف تجربه می‌کنند. ثبت‌یار علاوه بر انجام تمامی امور ثبتی برای ثبت تغییرات شرکت نیز همراه شماست.

شماره تماس واحد پشتیبانی:‌
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *