مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


نحوه تهاتر بدهی دولت با بخش خصوصی

نحوه تهاتر بدهی دولت با بخش خصوصی

دولت و بخش‌های دولتی مانند وزارتخانه‌ها، قراردادهای زیادی را با بخش خصوصی منعقد می‌کنند. این امر موجب می‌شود، این قراردادها که بیشتر با مبالغ کلان منعقد می‌شوند، گاهی موجب بدهی به بخش‌های خصوصی ‌شود. از سوی دیگر بخش‌ خصوصی برای انجام تعهدات خود از بانک‌ها، اعتبارات مالی کسب می‌کنند؛ با این توضیح، در صورتی ‌که دولت در پرداخت منابع مالی به بخش خصوصی دچار مشکل شود، بخش خصوصی نمی‌تواند اعتبارات بانکی خود را پرداخت نماید. برای حل این چالش راهکاری با عنوان تهاتر بدهی پیش‌بینی شده است. برای آشنایی با تهاتر بدهی و شرایط آن در این مطلب همراه ما باشید.


لُب خبر
هیئت دولت آیین‌نامه اجرایی قانون بودجه ۹۸، را با موضوع تهاتر بدهی و مطالبات دولت با اشخاص حقیقی و حقوقی تصویب کرد. این تهاتر از طریق صدور اسناد خزانه صورت می‌گیرد.


تهاتر بدهی و مطالبات چگونه صورت می‌گیرد؟

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هیئت وزیران در جلسه ۹ تیر ۱۳۹۸ به پیشنهاد مشترک وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه کشور و بانک مرکزی و به استناد بند (و) و جزء‌های (۳-۲) و (۴-۲) بند (و) تبصره (۵) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور، آیین‌نامه اجرایی بند و جزء های مذکور را تصویب نمود.

مطابق این آیین‌نامه، دولت می‌تواند بدهی‌های قطعی خود به اشخاص حقیقی و حقوقی (تعاونی، خصوصی و موسسات عمومی غیردولتی (شهرداری ‌ها)) را که در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط تا پایان سال ۱۳۹۷ ایجاد شده، با مطالبات قطعی معوق دولت از اشخاص مزبور، مشروط به پرداخت ۲۵ درصد بدهی‌ها به صورت نقدی تا مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال از طریق اسناد خزانه به صورت جمعی – خرجی تسویه کند.


اسناد خزانه چیست؟

اسناد خزانه یک ابزار تامین مالی برای دولت به شمار می‌رود. این اسناد، اوراق بهادار با نامی هستند که دولت برای پرداخت بدهی‌های خود بابت طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به طلبکاران واگذار می‌کند. این اسناد دارای ویژگی‌هایی هستند که آن‌ها را از سایر اوراق بهادار متمایز می‌کند.


ویژگی‌های اسناد خزانه:

  • کوتاه مدت هستند:

اسناد خزانه، اوراق بهادار کوتاه مدتی هستند که سررسید آن‌ها می‌تواند سه ‌ماهه، شش ماهه یا یک ساله باشد.

  • کوپن سود ندارند:

بر خلاف سایر اوراق بهادار، اسناد خزانه به جهت اسلامی بودن و رعایت قواعد فقهی، سودی ندارند، بلکه در زمان خرید به کمتر از قیمت اسمی فروخته می‌شوند و دارنده این اسناد می‌تواند با فروش مبلغ اسمی در سررسید، از میزان اختلاف مبلغ اسمی و مبلغ خریداری شده، سود ببرد.

  • بدون ریسک هستند:

اسناد خزانه، نوعی ابزار تامین مالی به شمار می‌روند و دولت اسناد خزانه را به عنوان بدهی ممتاز قرار داده است، این به معنای اولویت پرداخت در زمان سررسید در کنار حقوق و مزایای کارکنان دولتی است.

  • نقدشوندگی بالا دارند:

اسناد خزانه در فرابورس عرضه می‌شوند و دارندگان این اوراق می‌توانند از این طریق هر زمان که بخواهند، اوراق خود را به فروش برسانند.

  • قابل انتقال پیش از سررسید هستند:

دارندگان اسناد خزانه پیش از سررسید می‌توانند اسناد خود را به شخص دیگر واگذار نمایند. این نکته را در نظر داشته باشید که با نزدیک شدن به زمان سررسید، ارزش مالی اسناد افزایش می‌یابد.


انواع اسناد خزانه

اسناد خزانه با توجه به کاربرد آن‌ها به دو صورت عرضه می‌شوند: «بند (و) تبصره۵ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور و آیین نامه اجرایی آن» این دو نوع اسناد را معرفی کرده است:

اسناد خزانه نوع اول: اسناد تعهدی خاصی که به تسویه مطالبات قطعی دولت با این شرط که ۲۵ درصد آن به صورت نقدی توسط اشخاص متقاضی مشمول به دستگاه طلبکار از اشخاص متقاضی مشمول با بدهی‌های قطعی دولت بابت اعتبارات تملک اعتبارات سرمایه‌ای به اشخاص مذکور صادر می‌شود.

اسناد خزانه نوع دوم: اسناد تعهدی خاصی است که برای تسویه بدهی قطعی دولت به اشخاص متقاضی مشمول با بدهی این اشخاص به بانک‌ها و موسسه های اعتباری غیربانکی از طریق تسویه بدهی‌های بانک‌ها و موسسه های اعتباری غیربانکی به بانک مرکزی، با رعایت مقررات آیین‌نامه مربوط صادر می‌شود.


تهاتر بدهی

به گزارش تابناک، محمدباقر نوبخت، معاون رییس‌جمهور در بخشنامه‌ای به تمام دستگاه‌های اجرایی، شیوه‌نامه اجرایی بند «و» تبصره (۵) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور را به منظور تسویه و تهاتر بدهی های دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی یا بدهی اشخاص یاد شده به دولت یا بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری غیربانکی، ابلاغ کرد.

بر اساس این بخشنامه، ظرفیت قانونی یادشده با هدف تسویه بدهی های قطعی دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی از طریق تهاتر بدهی آنها با دولت (نوع اول) یا تهاتر بدهی اشخاص یاد شده با بانک هایی که به بانک مرکزی بدهکار هستند (نوع دوم) پیش‌بینی شده است.

بر اساس این بخشنامه، صدور هر گونه اسناد (اوراق) تسویه خزانه توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی به منظور تسویه و تهاتر بدهی های دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی یا بدهی اشخاص یادشده به دولت یا بانک ها و موسسه‌های اعتباری غیربانکی، منوط به اخذیه تاییدیه از این سازمان و صدور تخصیص اعتبار است.

به موجب این بخشنامه، مسئولیت اجرای این بخشنامه و صحت اطلاعات و داشتن شرایط صدور اسناد (اوراق) تسویه خزانه مندرج در ظرفیت‌های قانونی مذکور را بر عهده بالاترین مقام دستگاه‌های اجرایی دانسته است.

ثبت‌یار با انجام امور ثبتی به صورت آنلاین، امکان یک ثبت بی‌دردسر را برای شما فراهم کرده است.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *