مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

پلمپ دفاتر سال 99

مهم‌ترین نکات در تنظیم قرارداد موسسین

مهم‌ترین نکات در تنظیم قرارداد موسسین

در دنیای کسب‌وکار امروز، هیچ‌کس نمی‌تواند به‌تنهایی اقدام به فعالیت اقتصادی و تجاری نماید. به همین منظور افرادی که مهارت‌ها و امکانات مختلفی را در اختیار دارند دور یکدیگر جمع می‌شوند و شرکتی را تأسیس می‌کنند تا بتوانند با استفاده از امکانات گروهی خود به اهدافشان برسند.

یکی از شرکت‌هایی که در بازار رقابتی این روزها گسترش پیداکرده است شرکت‌های استارتاپی هستند؛ اما باید این نکته را مدنظر داشت که شرکت‌های استارتاپی قبل از ثبت و در بدو شروع فعالیت در بازار کسب‌وکار مقررات خاصی ندارند و قواعد و ضوابط روشنی بر فعالیتشان حکم‌فرما نیست. به همین منظور و به هنگام شروع فعالیت در بازار کسب‌وکار، موسسین شرکت استارتاپی باید قراردادی را منعقد نمایند تا بتوانند مسیر راه آینده را به‌روشنی در نظر بگیرند. ما در این مطلب شما را با یکی از مهم‌ترین قراردادهایی که شرکت‌های استارتاپی در بدو شروع فعالیت خود باید منعقد نماید یعنی قرارداد موسسین یا هم بنیان‌گذاران آشنا می‌کنیم.

قرارداد هم بنیان‌گذاران به دلیل اینکه مهم‌ترین قرارداد برای شروع فعالیت استارتاپ‌هاست از اهمیت فوق‌العاده‌ای در این کسب‌و‌کار برخوردار است. به همین دلیل در نگارش آن باید دقت و تخصص خاصی داشت. کارشناسان قراردادی ثبت یار در این مسیر کنار شما هستند و کافی است با ما تماس بگیرید.


قرارداد هم بنیان‌گذاران

برای شروع یک کسب‌وکار در بازار تجاری و اقتصادی شما نیاز به شریکانی دارید که در قالب شرکت با آن‌ها به فعالیت بپردازید، اما در بدو فعالیت به دلیل شور و شوق طرفین برای شروع فعالیت ممکن است به تنظیم قراردادی برای مشخص کردن وظایف و اختیارات طرفین فکر نکنید؛ اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که پیش از شروع فعالیت قراردادی تحت عنوان قرارداد هم بنیان‌گذاران منعقد نمایید.

تفاهم‌نامه بنیان‌گذاران یا قرارداد موسسین قراردادی است که بین مؤسسان یک کسب‌وکار نوپا منعقد می‌شود که در آن حدود وظایف، درصد سهام و میزان مشارکت هر یک از آن‌ها مشخص می‌شود.

بنا بر تعریف بالا می‌توان گفت قرارداد موسسین به‌صورت خلاصه، توافق کتبی بین مؤسسان استارتاپ برای مدیریت روابط همکاری در بین مؤسسین یا بنیان‌گذاران است.


زمان تنظیم توافق مؤسسین

با توجه به اینکه شما با کنترل شرایط کنونی می‌توانید آینده را نیز تا حدودی پیش‌بینی کنید بهتر است به‌محض شکل‌گیری ایده و طرح واقعی کسب‌وکار اقدام به تنظیم تفاهم‌نامه کسب‌وکار یا قرارداد موسسین نمایید.

مواد قراردادی قرارداد موسسین

در هر قراردادی یکسری نکات و موادی وجود دارد که باید به‌صورت دقیق در قرارداد تعیین و تکلیف شود. هرگونه اشتباه در بیان این نکات می‌تواند منشأ اختلاف در مرحله اجرایی قرارداد شود. مهم‌ترین نکاتی که در قرارداد موسسین باید به‌صورت دقیق بیان شود عبارت است از:

۱- مشخصات مؤسسین:

در این قسمت از قرارداد باید نام شخص یا اشخاص حقیقی یا حقوقی که به‌عنوان مؤسس در استارتاپ حضور دارند، ذکر گردد.

۲- توصیف کسب‌وکار:

در این قسمت از قرارداد باید پروژه کسب‌وکاری که مؤسسین برای انجام آن به دور یکدیگر جمع شده‌اند و اقدام به فعالیت می‌کنند به‌صورت کامل تبیین شود. توجه داشته باشید که هرگونه ابهام در این بند و شفاف و روشن نشدن پروژه می‌تواند سبب بروز اختلافات شدیدی در مرحله‌ی اجرایی کار شود.

۳- مشخص کردن وظایف هر یک از مؤسسین:

یکی از موضوعاتی که باید در قرارداد موسسین به آن پرداخته شود وظایف هر یک از مؤسسین به‌صورت جزئی و دقیق است. توجه داشته باشید اهمیت این موضوع تا قبل از ثبت در مرجع ثبت شرکت‌ها بسیار بالاست اما بعد از ثبت و نوشتن اساسنامه شرکت نیز این موضوع حائز اهمیت است چراکه در اساسنامه تنها به ذکر وظایف به‌صورت کلی پرداخته‌شده است اما در قرارداد موسسین با جزئیات در خصوص وظایف هر یک از بنیان‌گذاران صحبت می‌شود. در ادامه برخی از مهم‌ترین سمت‌ها و وظایف بیان می‌شود:

  • مدیرکل:

یکی از سمت‌هایی که در شرکت‌های استارتاپی ممکن است با نظر اعضا و موافقت آن‌ها ایجاد شود سمت مدیرکل است. مدیرکل در واقع به‌مانند مدیر منابع انسانی یا مدیر اجرایی شرکت عمل می‌کند و امور شرکت را برنامه‌ریزی می‌کند.

  • مدیر مالی:

مدیر مالی از دیگر سمت‌هایی است که در قرارداد مؤسسین باید در خصوص آن تعیین و تکلیف شود. در واقع مدیر مالی موظف است از طریق تعیین بودجه و استراتژی هزینه‌ها امور مالی شرکت را مدیریت نماید.

  • مدیر عملیاتی:

نظارت بر روند امور جاری شرکت و پیشبرد کسب‌وکار بر عهده مدیر عملیاتی شرکت است. او موظف است با توجه به اهداف تعیین‌شده برای شرکت بر پیشرفت امور نظارت داشته باشد.

  • مدیر بازاریابی:

یکی از کارهایی که در جهت پیشبرد اهداف شرکت باید صورت گیرد، بازاریابی است. مدیر بازاریابی باید با بررسی وضعیت بازار، اقدام به تبلیغ برای فروش محصول نماید.

  • مدیر فناوری اطلاعات:

یکی از نیازهای شرکت دسترسی به تکنولوژی‌های روز دنیا ازجمله استفاده از اینترنت و IT است. برای اینکه شرکت از لحاظ تکنولوژی همواره به‌روز باشد و با مشکل مواجه نشود باید مدیری برای این منظور برای شرکت در نظر گرفت.

۴- مشخص کردن سهام مؤسسین:

یکی از موضوعات اختلاف‌برانگیز در بین مؤسسین مشخص کردن سهم سهام هر یک از آن‌هاست، چراکه سهام مشخص‌کننده میزان تأثیرگذاری هر یک از مؤسسین بر تصمیم‌گیری‌های شرکت از یک‌سو و مشخص‌کننده میزان سود و زیان آن‌ها از فعالیت شرکت است.

با توجه به توضیحات مطرح‌شده در قرارداد موسسین باید سهم هر یک از مؤسسان به‌صورت دقیق مشخص و تعیین گردد تا در صورت اتمام همکاری یا تبدیل به شرکت اختلافی بین افراد ایجاد نشود.

۵- مشخص کردن محدوده محرمانگی اطلاعات:

با توجه به اهمیت روزافزون مالکیت فکری و حمایت از ایده در این دسته از قراردادها باید تحت عنوان‌بندی جداگانه در مورد محرمانگی اطلاعات تعیین و تکلیف شود.

۶- انحلال و عزل مدیران:

یکی از موضوعاتی که در قرارداد هم بنیان‌گذاران باید به آن توجه شود انحلال و عزل مدیران است که باید به‌صورت کامل شرایط آن پیش‌بینی گردد.

تنظیم هر قراردادی پیچیدگی‌های خاص خود را دارد که تنظیم آن تخصص و تبحر خاصی را می‌طلبد. شما می‌توانید برای سهولت کار خود تنظیم قرارداد خود را به کارشناسان ثبت یار بسپارید.


نکات قرارداد موسسین

تنظیم هر قراردادی علی‌الخصوص قراردادهای تخصصی هم چون قرارداد موسسین نیاز به توجه و دقت بسیار دارد بدین منظور برای راحتی و سهولت کار خود حتماً به نکاتی که در ادامه بیان می‌شود توجه ویژه نمایید. شما می‌توانید با کمترین هزینه و در اسرع وقت بهترین قرارداد را از مشاورین قراردادی ثبت یار در این زمینه درخواست نمایید.

  1. به سرمایه شرکت توجه ویژه داشته باشید. در این راستا باید به سرمایه اولیه استارتاپ در قرارداد موسسین به‌صورت دقیق مشخص گردد. هم‌چنین هرگونه افزایش سرمایه باید موردقبول کتبی مؤسسین قرار گیرد.
  2. در نام شرکت باید دقت لازم را به خرج دهید، چرا که اگر نام یکی از شرکا به‌عنوان نام شرکت قید گردد، مسئولیت آن شریک به‌عنوان تضامنی در نظر گرفته می‌شود.
  3. نیازی به‌تساوی سهم در بین مؤسسین نیست. بلکه تقسیم سهام بر مبنای فعالیت و مالکیت ایده ممکن است تقسیم شود.
  4. در خصوص حل‌وفصل اختلافات باید بندی را در قرارداد مشخص نمایید. شما می‌توانید از هر یک از روش‌های داوری، مراجعه به مراجع دادگستری و … استفاده نمایید.
  5. در قرارداد به‌طور کامل حفظ محرمانگی و عدم رقابت را پیش‌بینی نمایید تا از برو اختلاف و ایجاد مشکل رد مسیر پیش رو جلوگیری شود.

بنا بر مطالب مطرح‌شده در بالا به این نتیجه رسیدیم که قرارداد موسسین یکی از پیچیده‌ترین قراردادی است که هر شرکت استارتاپی پس از تائید ایده خود به آن نیاز دارد. برای تنظیم قراردادی بدون نقص شما می‌توانید به مطالب مذکور در این مطلب مراجعه کنید، اما برای جلوگیری از خطا کمتر و موفقیت بیشتر شما می‌توانید همین حالا با کارشناسان قراردادی ثبت‌یار تماس بگیرید و تنظیم قرارداد هم بنیان‌گذاران خود را به ما بسپارید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.6/5 (5)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *