مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


هر آن چیزی که در مورد قرارداد اجاره مغازه باید بدانید

هر آن چیزی که در مورد قرارداد اجاره مغازه باید بدانید

یکی از متداول‌ترین راه‌های ارتباطی افراد با یکدیگر انعقاد و تنظیم قرارداد است. در بین انواع قراردادهایی که هر روزه ما منعقد می‌کنیم دسته‌ای از قراردادها هستند که نقش بیشتری در زندگی ما ایفا می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به قرارداد اجاره مغازه اشاره کرد. این قرارداد از آنجا اهمیت پیدا می‌کند که همه‌ی افراد دارای ملک شخصی برای فعالیت نیستند و برای شروع فعالیت خود نیازی به اجاره مکانی دارند. ما در این مطلب شما را با تنظیم و انعقاد قرارداد اجاره مغازه آشنا می‌کنیم و به شما اطلاعات کاملی در خصوص این نوع از قراردادها می‌دهیم، اما تنظیم قرارداد همواره پیچیدگی‌ها و سختی‌های خاص خود را دارد که شما می‌توانید برای سهولت کار خود تنظیم قرارداد اجاره مغازه خود را به ما بسپارید. ثبت‌یار مثل همیشه در تمامی مراحل در کنار شما خواهد بود.


قرارداد اجاره

بر اساس ماده ۴۶۶ قانون مدنی قرارداد اجاره عبارت است از عقدی که در آن شخصی به نام مستأجر برای مدت‌زمان معین مالک عین مستاجره که متعلق به موجر است می‌شود و در مدت قرارداد می‌تواند از منافع آن استفاده نماید.


مغازه چیست؟

مغازه مفهوم بدیهی است که همه‌ی ما کم‌وبیش با آن آشنایی کافی داریم اما برای فهم بهتر مطلب و قبل از بیان نکات قرارداد اجاره مغازه بهتر است ابتدا تعریفی از این نوع قرارداد را بازگو کنیم. بر این اساس مغازه عبارت است مکانی با کاربری تجاری که در آن فعالیت اقتصادی انجام می‌شود.


قوانین حاکم بر قرارداد اجاره

هر قراردادی بر اساس محتوایش تابع قوانین و مقررات مختلفی است. بر این اساس قانون مدنی به‌عنوان مادر قوانین بر همه قراردادها از جمله قرارداد اجاره مغازه حاکم است. علاوه بر قانون مدنی بر قراردادهای اجاره قانون روابط موجر و مستأجر نیز حکومت می‌کند. این موضوع به‌طور صریح در این قانون بیان‌شده است که “کلیه اماکن اعم از مسکونی، تجاری، محل کسب و پیشه، اماکن آموزشی، خوابگاه‌های دانشجویی و ساختمان‌های دولتی و نظایر آن‌که پس از مهرماه ۱۳۷۶ با قرارداد رسمی یا عادی اجاره داده شوند، مشمول قانون روابط موجر و مستأجر سال ۷۶ خواهد بود.

توجه داشته باشید که املاکی که قبل از سال ۷۶ به اجاره داده‌شده بودند مشمول قانون روابط موجر و مستأجر سال ۵۶ هستند.


نحوه نوشتن قرارداد اجاره مغازه

هر قراردادی از مواد مختلفی تشکیل می‌شود که در ادامه توضیح مختصری از هر یک از آن‌ها بیان می‌شود. البته توجه داشته باشید که این‌ها اهم موادی است که باید در تنظیم قرارداد اجاره بدان توجه شود.

توجه داشته باشید تنظیم هر قراردادی از جمله قرارداد اجاره مغازه ریز کاری‌ها و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد که شما می‌تواند در راحت‌ترین کار تنظیم قرارداد اجاره مغازه خود را به ما بسپارید.

۱- بیان مشخصات موجر ومستاجر:

یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی که در قرارداد اجاره مغازه باید نوشته شود مشخصات هویتی موجر و مستأجر است. در این قسمت در صورتی‌که شخص حقیقی باشد باید اطلاعاتی نظیر نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، کد ملی و شماره تماس است و درصورتی‌که شخص حقوقی به‌عنوان یکی از طرفین قرارداد باشد باید شناسه ملی، شماره ثبت و نماینده شرکت معرفی گردد.

توصیه ثبت یاری:
توجه داشته باشید که قبل از شروع به تنظیم قرارداد باید مدارک هویتی و قانونی طرفین بررسی شود. هم‌چنین اگر یکی از طرفین به‌عنوان وکالت، وصایت یا…، اقدام به انعقاد قرارداد می‌نماید علاوه بر تصریح به این موضوع باید صحت آن بررسی شود.

۲- مشخصات مورد اجاره:

مشخصات ملک مورد اجاره با توجه به سند مالکیتی مالک باید به‌صورت کامل در قرارداد درج گردد. توجه داشته باشید که در متن قرارداد باید در خصوص تمامی امکانات از قبیل سیستم سرمایشی، گرمایشی و… اظهارنظر صورت گیرد.

۳- مدت اجاره:

عقد اجاره عقد با مدت معین است بنابراین زمان شروع و خاتمه قرارداد اجاره مغازه باید به‌صورت دقیق در متن قرارداد قید گردد.

توصیه ثبت یاری:
ممکن است شما قصد تمدید اجاره را در سال‌هایی آتی داشته باشید بدین منظور باید بندی در خصوص قابل تمدید بودن یا نبودن اجاره در متن قرارداد بیاورید.

۴- اجاره‌بها:

در قرارداد اجاره معمولاً به دو صورت در مورد نحوه پرداخت اجاره‌بها توافق می‌شود یک حالت رهن کامل است که در آن فقط مبلغی به‌عنوان قرض‌الحسنه در ابتدای قرارداد به موجر داده می‌شود. یک حالت دیگر پرداختی مبلغی به‌عنوان قرض‌الحسنه و در کنارش پرداخت مبلغی به‌صورت ماهانه تحت عنوان اجاره‌بهاست. شما باید پس از توافق با طرف مقابل یکی از این دو حالت را برای پرداخت اجاره مغازه خود انتخاب کنید.

۵- سایر مواد قراردادی:

علاوه بر موارد بالا شما باید در متن قرارداد خود به آثار و شرایط قرارداد، فسخ قرارداد، خیارات در قرارداد، قانون حاکم و مرجع حل‌وفصل اختلاف اشاره نمایید.

در پایان بعد از اتمام انعقاد قرارداد و خواندن آن طرفین باید نسخ قرارداد به هر تعداد که تنظیم‌شده باشد را امضا کنند. علاوه بر امضای طرفین قرارداد برای رسمیت یافتن قرارداد امضای دو نفر به‌عنوان شاهد نیز الزامی است.


نکات تنظیم قرارداد اجاره

در تنظیم هر قراردادی ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که مختص همان قرارداد است. در خصوص قرارداد اجاره مغازه نیز باید به دو نکته زیر توجه داشت:

۱- کاربری ملک:

ملکی که برای مغازه شدن اجاره می‌شود به‌عنوان یکی از شرایط باید کاربری تجاری داشته باشد؛ اما معمولاً به دلیل قیمت بالای اجاره‌بها در املاک با کاربری تجاری افراد تمایل به اجاره املاک مسکونی برای فعالیت خود هستند که در صورت مشاهده چنین تخلفی علاوه بر پلمپ ملک با جریمه‌های مالیاتی نیز روبه‌رو می‌شوید؛ اما توجه داشته باشد که این قاعده مطلق نیست و استثنائی دارد که در یک مورد به شما اجازه می‌دهد که از ملک مسکونی خود استفاده اداری نمایید.

این استثنا عبارت است از اینکه درصورتی‌که مالک بخواهد می‌تواند برای استفاده خود اقدام به راه‌اندازی یکی از دفاتر زیر در ملک مسکونی نماید:

  1. دفتر وکالت
  2. مطب
  3. دفتر اسناد رسمی و ازدواج
  4. دفتر روزنامه و مجله
  5. دفتر مهندسی

بنابراین توجه داشته باشید که فقط خود مالک ملک مسکونی می‌تواند اقدام به راه‌اندازی یکی از این دفاتر با کسب اجازه از صنف مربوطه نماید.

۲- حق سرقفلی:

یکی از موضوعاتی که در قراردادهای املاک با کاربری تجاری مانند دفتر کار مطرح می‌شود، حق سرقفلی یا حق کسب و پیشه است. در قانون روابط موجر و مستأجر سال ۵۶ از حق کسب و پیشه یاد می‌شود این در حالی است که در قانون ۷۶ از حق سرقفلی سخن به میان آمده است؛ بنابراین اگر قرارداد پیش از سال ۷۶ باشد باید به قانون سال ۵۶ استناد کرد.

بر اساس قانون سال ۷۶ برای اینکه حق سرقفلی وجود داشته باشد باید به‌صراحت در قرارداد این موضوع قید شود. علاوه بر قید در قرارداد، مستأجر باید در هنگام امضای قرارداد اجاره مبلغی تحت این عنوان به مالک بدهد و توافق کنند که قرارداد هرساله باقیمت روز تمدید یا به همان قیمت قبلی به مستأجر اجاره داده شود. در صورت عدم تمدید باید مبلغ سرقفلی به قیمت روز به مستأجر پرداخت گردد.

در این مطلب ما تلاش کردیم شما را با قرارداد اجاره مغازه آشنا کنیم، اما این مطلب را همواره به یاد داشته باشید که تنظیم قرارداد اجاره سختی‌های خود را دارد که شما می‌توانید برای سهولت کار خود تنظیم قرارداد خود را به مشاورین قراردادی ثبت‌یار بسپارید. کافی است همین حالا با ما تماس بگیرید.

شماره تماس پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *