مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


شرایط ابطال علامت تجاری ثبت شده چیست؟

شرایط ابطال علامت تجاری ثبت شده چیست؟

روزانه نام و نشان برندهای مختلف را می‌شنویم. مثلا گفته می‌شود اجناس فلان برند از کیفیت خوبی برخوردار است. یا این‌که برند دیگری کالاهای خود را گران کرده است. برندها به ثبت می‌رسند تا نشان‌دهنده تمایز محصولات از یکدیگر باشند. هم‌چنین ثبت برند یا همان علامت تجاری باعث می‌شود که حق استفاده انحصاری از آن برند در اختیار صاحب برند باشد و سایرین نتوانند از آن کپی‌برداری یا سوءاستفاده کنند. حال اگر شخصی برندی مشابه برند شما به ثبت برساند، می‌توانید این مساله را پیگیری کنید. این پیگیری از طریق درخواست ابطال علامت تجاری انجام می‌شود. در این صورت باید با شرایط ابطال علامت تجاری آشنا شوید. در این مطلب این شرایط را بررسی می‌کنیم.

علامت تجاری چیست؟

همان‌طور که گفته شد، روزانه با برندهای زیادی سروکار داریم. از برند لوازم برقی و لوازم خانگی گرفته تا برند خوراکی‌ها و انواع پوشاک. اما سوال اینجاست که برند چیست؟

نکته جالب این‌جاست که واژه «برند» در متن قوانین نیامده است. اما به جای آن از علامت تجاری یا نام تجاری استفاده شده است. هنگام ثبت برند خود باید تصمیم بگیرید که کدام‌یک از علامت یا نام تجاری را می‌خواهید به ثبت برسانید.

علامت تجاری نشان، شکل، لوگو یا ترسیماتی است که محصولات و خدمات شما را با محصولات و خدمات سایر رقبا متمایز می‌کند. این نشان از آن‌جا که در یاد مخاطبان می‌ماند در ادامه فعالیت شما نقش مهمی دارد.

اما نام تجاری، اسم، عبارت یا اصطلاحی است که برای محصولات یا خدمات خود انتخاب می‌کنید. مثلا عالیس، نام تجاری شرکتی است که به تولید مواد لبنیاتی می‌پردازد.

حالا که با برند آشنا شدیم، شرایط ابطال علامت تجاری را بررسی می‌کنیم.

ابطال علامت تجاری

برای این‌که بتوانید از حمایت‌های قانونی مربوط به برند استفاده کنید، باید آن را در مرکز مالکیت معنوی به ثبت برسانید. گفتیم وقتی برندی به ثبت می‌رسد محصولات و خدمات شما را با سایر محصولات و خدمات متمایز می‌کند. هم‌چنین این کار باعث می‌شود استفاده از این نام و نشان تجاری مخصوص شما باشد و فرد دیگری نتواند همین نام و نشان را برای محصولات خود به ثبت برساند.

اما درصورتی که فردی برندی به نام و نشان برند شما یا مشابه آن به ثبت برساند، می‌توانید از این سوءاستفاده شکایت کنید. در این صورت می‌توانید ابطال علامت تجاری کپی‌شده را درخواست کنید. در ادامه، شرایط ابطال علامت تجاری را بررسی می‌کنیم.

شرایط ابطال علامت تجاری

اولین و مهم‌ترین شرطی که برای ابطال علامت تجاری وجود دارد، این است که آن برند حتما ثبت شده باشد.

اگر علامتی به مدت سه سال، تا یک ماه قبل از تاریخ درخواست ابطال اعلامت تجاری استفاده نشود، هر ذی‌نفع می‌تواند لغو آن را از دادگاه تقاضا کند.

آن‌چه در ماده ۴۱ قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری آمده است، را می‌توان به عنوان شرایط ابطال علامت تجاری در نظر گرفت.

در این صورت می‌توان گفت علامتی قابل ابطال است که شرایط مندرج در بند الف ماده ۳۰ همین قانون و شرایط ماده ۳۲ را نداشته باشد. این شرایط از قرار زیر اند:

  1. علامت ثبت شده نتواند کالا یا خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را متمایز کند.
  2. علامت ثبت شده خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد.
  3. مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه درمورد مبدأ جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن‌ها گمراه کند.
  4. عین یا تقلید نشان نظامی‌، پرچم‌، یا سایر نشان‌های مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمان‌های بین‌الدولی یا سازمان‌هایی که تحت کنوانسیون‌های بین‌المللی تأسیس شده‌اند، بوده یا موارد مذکور یکی از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن که توسط مقام صلاحیت‌دار کشور مربوط یا سازمان ذی‌ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.
  5. عین یا به طرز گمراه کننده‌ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به مؤسسه دیگری در ایران معروف است‌. ‎‎‎و عین یا شبیه آن قبلاً برای خدمات غیرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن که عرفاً میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد.
  6. عین علامتی باشد که قبلاً به نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به‌لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *