مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


اختیار حذف و احیاء چک‌های برگشتی به بانک‌ها واگذار شد

اختیار حذف و احیاء چک‌های برگشتی به بانک‌ها واگذار شد

در سال ۱۳۹۷، قانون صدور چک تغییر کرد و مقررات جدیدی برای صاحبان چک تدوین شد. پیش از این در مجله ثبت‌یار تغییرات قانون صدور چک را بررسی کردیم. طبق این قانون جدید، برخی وظایف از طرف بانک مرکزی به بانک‌ها محول شده است. برای مثال بانک مرکزی به تازگی اختیار حذف و احیاء چک‌های برگشتی را به بانک‌ها واگذار کرده است. در ادامه این مطلب با جزئیات این خبر بیشتر آشنا می‌شویم.

لُب خبر:
طبق قانون اصلاح قانون صدور چک مصوب سال ۱۳۹۷، بانک‌ها مسئول ایجاد سابقه چک برگشتی و رفع سوء اثر از آن‌ها هستند. به همین ترتیب بانک مرکزی اختیار حذف و احیاء چک‌های برگشتی در درگاه خدمات الکترونیکی بانک مرکزی را به بانک‌ها واگذار کرد. بانک‌ها با ورود به این درگاه، اطلاعات چک را جهت ایجاد سوءسابقه یا حذف آن به روزرسانی می‌کنند.


چک برگشتی چیست؟

به زبان ساده می‌توان گفت چک برگشتی، چکی است که حساب جاری مربوط به آن در تاریخ مندرج روی چک، به اندازه مبلغ درج شده موجودی نداشته است و به همین دلیل دارنده آن نتوانسته آن را نقد کند و به مبلغ مورد نیاز خود برسد.

صدور چک بلامحل که موجب برگشت خوردن آن بشود جرم است. یعنی طبق قانون، اگر شخصی با علم به این‌که در حساب جاری خود موجودی ندارد، چک صادر کند و مبلغ چک توسط دارنده وصول نشود، مجازات خواهد شد.

اما در صورتی که به علت‌های دیگر این اتفاق بیفتد و صادرکننده چک مبلغ آن را پرداخت کند، باید از چک برگشتی رفع سوءاثر انجام شود.

به تازگی بانک مرکزی اختیار حذف و احیاء چک‌های برگشتی را به بانک‌ها واگذار کرده است.  


اختیار حذف و احیاء چک‌های برگشتی به بانک‌ها واگذار شد

طبق قانون اصلاح قانون صدور چک مصوب سال ۱۳۹۷، قرار بود که وظیفه ایجاد سابقه برای چک‌های برگشتی یا رفع سوءاثر از آن‌ها به بانک‌ها واگذار شود.

طبق بخشنامه جدید بانک مرکزی، بانک‌ها با ورود به درگاه خدمات الکترونیکی بانک مرکزی از طریق نام کاربری که به آن‌ها اختصاص یافته است می‌توانند برای چک‌های برگشتی سابقه ایجاد کنند. و یا چک‌های برگشتی را که مبلغ آن‌ها پرداخت شده است، رفع سوءاثر نمایند.

در واقع می‌توان گفت بانک‌ها با استفاده از نام کاربری خود وارد سامانه می‌شوند و موظف‌اند آخرین وضعیت چک‌ها را به‌روزرسانی کنند.


جزئیات اقدام بانک‌ها در حذف و احیاء چک‌های برگشتی

اختیار حذف و احیاء چک‌های برگشتی طبق این بخشنامه به بانک‌ها واگذار شده است و به شرح زیر انجام می‌گیرد:

  1. انجام عملیات حذف و احیای چک برگشتی توسط مسئول ثبت و تغییر اطلاعات سامانه هر بانک پس از تایید واحد امور بازرسی بانک امکان‌پذیر است.
  2. واحد امور بازرسی هر بانک باید نسبت به بررسی و کنترل مدارک مستند مبنی بر درج نادرست چک برگشتی در سوابق شخص (جهت حذف) و یا سوء اثر اشتباه چک برگشتی (جهت احیاء) اقدام نماید.
  3. مطابق مفاد قانون صدور چک، هر چک باید صرفاً در سوابق صاحب حساب و امضاکنندگان آن ثبت گردد.
  4. چک‌های برگشتی حساب مشترک فارغ از امضاء یا عدم امضای چک باید در سوابق کلیه صاحبان حساب ثبت گردد.
  5. در صورت ثبت نادرست اطلاعات امضاداران، نمایندگان یا وکلای حساب‌های قرض الحسنه جاری که چک برگشتی را امضا ننموده‌اند، باید اطلاعات ایشان از سامانه حذف گردد.
  6. خروج از امضاکنندگان چک (اشخاص حقیقی) از شرکت تاثیری بر حذف چک از سوابق ایشان ندارد.
  7. در خصوص چک‌های موضوع ماده ۱۴ قانون صدور چک، دستور دهنده قانونا مکلف است شکایت خود را به مراجع قضایی تسلیم نماید، لذا دستور مراجع قضایی در این رابطه باید مستند و منظم به نامه مراجع قضایی باشد.
  8. در خصوص چک‌های موضوع ماده ۱۴ قانون صدور چک، تاریخ ارائه دستور عدم پرداخت و گواهی تقدیم شکایت به مراجع قضایی (با در نظر گرفتن مهلت یک هفته ای مندرج در قانون) باید مقدم بر تاریخ صدور گواهینامه عدم پرداخت باشد.

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *