فهرست عناوین

ذهن افراد پر از ایده‌های متفاوتی‌ست که بسیاری از آن‌ها تحت شرایطی می‌تواند سودآور باشند. حتما تا به حال شنیده‌اید که افراد با ثبت طرح صنعتی یا اختراع، تغییر و تحولاتی اساسی در زندگی انسان‌ها به وجود آورده‌اند و از این راه، در کل دنیا شهرت یافته‌اند. نکته حائز اهمیت این است که ثبت تمامی این ایده‌ها، روند یکسانی ندارد. برای مثال می‌توان به ثبت طرح صنعتی و اختراع اشاره کرد. این دو اگرچه شباهت‌هایی باهم دارند اما دارای تفاوت‌های زیادی هستند. شما می‌توانید برای کسب اطلاع در مورد ثبت طرح صنعتی به مطلب «راهنمای ثبت طرح صنعتی» در مجله ثبت‌یار مراجعه نمائید. برای آگاهی از تفاوت طرح صنعتی و اختراع و نحوه تکمیل مدارک و به ثبت رساندن آن‌ها، مطلب زیر را به دقت مطالعه فرمائید. کارشناسان ثبت‌یار با تخصص حقوقی، می‌توانند طرح صنعتی شما را کمترین زمان به ثبت برسانند.


طرح صنعتی و نکات آن

طبق قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری، طرح صنعتی این‌گونه تعریف شده است.

«هر گونه ترکیب خطوط یا رنگ‌ها، به گونه‌ای که ترکیب و شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است. در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی، بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نیست».

مدت اعتبار طرح صنعتی ثبت شده، به مدت ۵ سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت است؛ اما این بدان معنا نیست که مالک طرح صنعتی فقط در این مدت ۵ سال مورد حمایت قانون‌گذار قرار می‌گیرد؛ بلکه مدت ۵ ساله اعتبار طرح صنعتی، برای دو دوره دیگر قابل تمدید است.


توصیه ثبت‌یاری

اگر شما متقاضی تمدید مدت اعتبار طرح صنعتی هستید، لازم است بدانید که اگر در سر موعد اقدام به تمدید مدت اعتبار طرح خود نکنید، باید هزینه‌ای را به عنوان جریمه تاخیر بپردازید.
ویژگی طرح صنعتی قابل ثبت

شما زمانی می‌توانید طرح صنعتی خود را به ثبت برسانید که آن طرح دارای دو ویژگی جدید و اصیل باشد. طرح صنعتی باید جدید باشد یعنی نباید قبل از تاریخ ثبت، توسط شخص دیگری در همین مکان یا خارج از کشور به ثبت رسیده باشد. طرح صنعتی در صورتی اصیل محسوب می‌شود که به تقلید از کالاهای ثبت شده طراحی نشده باشد. اینکه چه کسانی می‌توانند طرح صنعتی ثبت کنند، در مطلبی جداگانه به طور مفصل بیان شده است. شما می‌توانید برای اطلاع از این مورد به مطلب «چه کسانی می‌توانند طرح صنعتی ثبت کنند؟» مراجعه نمائید.


مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح صنعتی در ایران

  • مدارک هویتی طراح طرح صنعتی (مدارک هویتی طراح، بسته به اینکه طراح شخص حقیقی یا حقوقی باشد متفاوت است)
  • ۵ نمونه طرح گرافیکی از طرح
  • رسید پرداخت هزینه ثبت
  • مدارک ثابت کننده نمایندگی (در صورتی‌که طرح توسط نماینده به ثبت برسد)

ثبت اختراع

طبق قانون ثبت اختراعات، اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده‌ای خاص را ارائه می‌کند و مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت و مانند آن‌ها حل می‌نماید.

نکته قابل توجه این است که بر خلاف نظر عموم مردم، هر چیزی را نمی‌توان اختراع نامید و هر دستگاه یا وسیله‌ای که فردی طراحی کرده را نمی‌توان قالب اختراع آورد. برای اینکه بتوانیم یک دستگاه یا وسیله‌ی جدید را، اختراع بنامیم؛ باید دارای نکاتی باشد که در اینجا به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • اختراع باید شامل دستگاه یا وسیله‌ای باشد که قبل از این وجود نداشته و  برای اولین بار طراحی یا خلق شده باشد.
  • اختراعی قابل ثبت است که بتواند مشکلی را در یک فن یا حرفه حل نماید؛ یعنی اختراع می‌بایست برطرف کننده مشکلی برای افراد باشد.

تفاوت طرح صنعتی و اختراع

طرح صنعتی و اختراع با وجود اشتراکاتی که باهم دارند، دارای تفاوت‌هایی هستند. در اینجا به تفاوت طرح صنعتی و اختراع می‌پردازیم.

اصلی‌ترین تفاوت طرح صنعتی و اختراع را می‌توان در این موضوع دانست که طرح صنعتی به ظاهر یک وسیله توجه ویژه‌ای دارد، یعنی وقتی کسی طرح صنعتی را به ثبت می‌رساند بیشتر جنبه زیبایی و تزئینی آن مورد توجه است؛ در حالی‌که برای اختراع، جنبه آفرینشی وسیله مورد نظر  مخترع است.

تفاوت طرح صنعتی و اختراع را علاوه بر مورد فوق، می‌توان در ماهیت آن دو دانست.

موضوع اختراع معمولا طراحی یک وسیله فنی‌ست، در حالی که موضوع طرح صنعتی بیشتر زیبا سازی یا تزئین یک کالا‌ست.

تفاوت دیگر طرح صنعتی و اختراع در فرم اظهارنامه ثبتی است.

تنها وجه مشترک طرح صنعتی و اختراع، مرجع ثبت آن‌هاست. اداره مالکیت معنوی، مرجع رسمی برای ثبت اختراع و طرح صنعتی است که توسط قانون‌گذار تعیین شده است.


ثبت طرح صنعتی در ثبت‌یار

با مطالعه این مطلب به خوبی دریافتیم که طرح صنعتی و اختراع دو چیز کاملا متفاوت هستند و به هیچ عنوان نمی‌توان این دو را جایگزین یکدیگر دانست. علاوه بر این، با تفاوت طرح صنعتی و اختراع آشنا شدیم. اکنون برای اطلاع خوانندگان محترم باید به این موضوع اشاره کنیم که ثبت‌یار، سامانه‌ی جامع ثبتی و قراردادی، می‌تواند طرح صنعتی شما را در کمترین زمان و با حداقل هزینه به ثبت برساند. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از هزینه ثبت طرح صنعتی با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید.

برای اخذ کارت بازرگانی در سریع‌ترین زمان ممکن همین حالا با شماره زیر تماس بگیرید
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰