مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


نقش شرکت‌های دانش‌ بنیان و استارت‌آپ‌ها در تحول قضایی

نقش شرکت‌های دانش‌ بنیان و استارت‌آپ‌ها در تحول قضایی

شرکت‌های دانش ‌بنیان، در کنار شرکت‌های تجاری فعالیت گسترده‌ای دارند و اخیرا نقش‌ آن‌ها در اقتصاد به اندازه‌ای پررنگ است که گاهی از انواع شرکت‌های تجاری پیشی می‌گیرند. تلاش زیادی از سوی ارگان‌های دولتی و بخش خصوصی برای رشد و ارتقای آن‌ها صورت گرفته است. به عنوان مثال می‌توان به نشست رئیس قوه قضاییه با موضوعیت «نقش شرکت‌های دانش‌ بنیان و استارتاپ‌ها» در تحول قضایی اشاره کرد که در این مطلب قصد داریم به جزئیات این نشست اشاره ‌کنیم.


لب خبر
ر‌ئیس قوه قضاییه در نشستی با محوریت «نقش شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها در تحول قضایی» که با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، جمعی از مسئولان قضایی و برخی از مدیران شرکت دانش‌بنیان برگزار شد، بر اهمیت شرکت‌های دانش ‌بنیان در اقتصاد و ضرورت ثبت آن‌ها تاکید کرد.


نقش شرکت‌های دانش‌ بنیان در اقتصاد مقاومتی

به گزارش شبکه خبر، آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه امروز نقش دانش بنیان بر کسی پوشیده نیست، گفت: «نقش شرکت‌های دانش‌ بنیان در اقتصاد مقاومتی عنصر پیشران و پیشبرنده اقتصاد محسوب می‌شود و رفع مشکلات این شرکت‌ها از نظر مالی حقوقی، اقتصادی و زمینه کار و فعالیت یک ضرورت است، گام‌هایی در این رابطه برداشته شده و باز هم ضرورت دارد اقداماتی سریعا انجام گیرد.»

شرکت‌های دانش بنیان یکی از ابزارهای تبدیل داده‌های علمی به محصولات مورد نیاز جامعه است. ایران با داشتن مواد اولیه ارزشمند و نیروی انسانی متخصص ظرفیت کافی را برای ارزش افزوده بر روی مواد خام دارد. رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه موضوع جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده مساله بسیار مهمی است، اظهار کرد: این کشور منابع سرشاری دارد که اگر کار علمی و دانش ضمیمه آن شود ثروت بسیاری ایجاد می‌شود که این ارزش افزوده ثروت عظیمی برای کشور است. آیت الله رئیسی افزود: نیرو‌های جوان و کارآمد و تحصیل کرده عناصر اصلی شرکت‌های دانش بنیان را تشکیل می‌دهند.


ضرورت تسهیل ثبت شرکت‌های دانش بنیان

ثبت شرکت‌های دانش بنیان یکی از مواردی‌ست که به ارتقا و پیشبرد اهداف این شرکت‌ها کمک شایانی می‌کند، در نتیجه برای رسیدن به حداکثر ظرفیت شرکت‌ها، گام اول تسهیل ثبت شرکت دانش بنیان است. رئیس قوه قضاییه در این زمینه به ضرورت ثبت متناسب با شرکت‌های دانش بنیان تاکید کرد و نبود دغدغه ثبت شرکت و امور مالکیت فکری را اولین قدم موفقیت این شرکت‌ها دانست.

آیت‌الله رئیسی در عین حال، آگاهی کامل دست اندرکاران شرکت‌ها و مسئولان قضایی از مسائل مالکیت معنوی و ایجاد دادگاه‌های تخصصی برای رسیدگی به امور این شرکت‌ها، ضروری دانست.

به گفته وی انجام بازرسی توسط سازمان بازرسی در تمامی مراحل ثبت به ویژه قبل از ثبت شرکت‌های دانش بنیان می‌تواند به پیشرفت کار کمک کند. این در حالی‌ست که اکنون بازرسی صرفا پیش از انجام کار صورت می‌گیرد.


نقش شرکت‌های دانش‌ بنیان در رفع اطاله دادرسی و تسهیل دسترسی به عدالت

شرکت‌های دانش بنیان علاوه بر فعالیت در زمینه‌های مختلف می‌توانند خدماتی را به قوه قضاییه ارائه دهد. این خدمات به معنی ورود فناوری به سیستم قضایی‌ست. رئیس قوه قضاییه در مورد خدمتی که شرکت‌های دانش بنیان برای قوه قضاییه می‌توانند انجام دهند، گفت: نقش شرکت‌های دانش بنیان در پیشگیری از وقوع جرم، مبازه با فساد، شفافیت و پیشگیری از وقوع قاچاق کالا تعیین کننده است. همچنین کار دانش بنیان نسبت به رفع اطاله دادرسی، اتقان آرا و تسهیل دسترسی به عدالت بسیار نقش آفرین است.

آیت الله رئیسی افزود: برخی تصورشان این است که وقتی در قوه قضاییه از فناوری بحث می‌کنیم، یعنی حذف کاغذ؛ این در حالی است که حذف کاغذ یک مساله ابتدایی است و ما در واقع به یک مجموعه سامانه هوشمند الکترونیک فکر می‌کنیم تا با فعال شدن این سامانه‌های الکترونیک، دسترسی مردم به عدالت آسان و دسترسی قضات و کارشناسان فعال شود؛ لذا این آغاز راه است و کار‌های خوبی هم انجام شده است که در این رابطه شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند نقش ایفا کنند.


حمایت از شرکت‌های دانش بنیان یک وظیفه مهم

آیت‌الله رئیسی حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را یک وظیفه اعلام کرد و گفت: ما معتقدیم باید از شرکت‌های دانش بنیان صیانت و حمایت شود و وظیفه خود و همه اجزای نظام را این می‌دانیم که از امر مقام معظم رهبری که بار‌ها فرمودند باید به شرکت‌های دانش بنیان توجه داشت، تبعیت کنیم. این توجه، یک توجه عملی، اجرایی و میدانی است و در عالم سخن و بخشنامه نیست. واقعا باید در حوزه حقوقی و قضایی این صیانت شکل بگیرد و ما حمایت از بازار تولید ملی و ایجاد ارزش افزوده که توسط این شرکت‌ها صورت می‌گیرد را وظیفه خود می‌دانیم.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: برای حمایت از این قضیه باید سازوکار لازم ایجاد شود؛ لذا برای این منظور بنده تشکیل کارگروه را یک امر ضروری می‌دانم که انشاءالله حتما دنبال شود و نسبت به استفاده از کار دانش بنیان در دستگاه قضایی نه فقط آمادگی وجود دارد، بلکه بالاتر از بحث آمادگی یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای استفاده از این دانش وجود دارد که بتوان بهره وری را کاملا افزایش داد تا با کمترین هزینه بیشترین استفاده را از امکانات و نیروی انسانی کارآمد داشت و این دانش را باید به خدمت گرفت تا سامانه‌های هوشمند الکترونیک در دستگاه قضایی فعال شود.


اهمیت نقش شرکت‌های دانش بنیان از نگاه معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها را نقطه قوت اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: طی صد سال گذشته با خام فروشی مواجه بودیم که در حوزه‌های مختلفی وجود دارد و باعث می‌شود آمریکایی‌ها و دیگر کشور‌ها از آن سوءاستفاده کنند.

ستاری افزود: تمام حوزه‌هایی که ما خام کار می‌کنیم، نقطه ضعف ما است و در حوزه تکنولوژی نیز به همین گونه است. ماده خام هیچ ارزشی ندارد و آن چه ارزشمند است دانش همراه آن است.

وی بیان کرد: کشور‌هایی موفق هستند که نیروی انسانی مناسب داشته با شند و کمتر کشوری مثل ایران است که از این ظرفیت برخوردار باشد مهم این است که این اکوسیستم را کنار هم قرار بدهیم.

وی ادامه داد: طی سال‌های قبل در حوزه استارت آپ‌ها، شتاب دهنده‌ها، پارک فناوری و … تغییرات بسیاری را شاهد بودیم و در بخش‌های مربوط به قوه قضاییه این مباحث حقوقی است که باید مفاهیم جدیدی را در این حوزه خلق کنیم و این کار نیازمند همکاری نزدیک با قوه قضاییه است.


دانش بنیان ابزار مقابله با تحریم‌ها

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان کرد: آینده کشور به دست نسل جدید و جوان‌ها است و در حوزه دانش بنیان، اصل مهم، دانش است و ما زمانی صاحب یک تکنولوژی هستیم که خودمان طراحی و ماشین‌سازی کنیم، آن زمان در تحریم هم مشکلی پیدا نخواهیم کرد.

ستاری ادامه داد: دستیابی به دانش می‌تواند ما را قدرتمند کند و بعد از آن نوآوری است که همه چیز را به هم می‌ریزد و قدرت نوآوری باعث می‌شود از راه‌های میانبر به اهدافمان برسیم.

وی گفت: از شما خواهش می‌کنیم، قوانین به سمتی باشد که از کارآفرین در مقابل وارداتچی حمایت شود و قوانین به نوعی باشد که برای کارآفرین ارزش قائل شود.


دانش‌ بنیان کلید اقتصاد برتر

شرکت‌های دانش بنیان در زمینه‌های مختلف می‌توانند اقتصاد را به طرز چشمگیری به سمت شکوفایی ببرند، به عبارت دیگر ترکیب دانش و تکنولوژی با نیروی انسانی راه مقابله با تحریم‌ها و رسیدن به یک اقتصاد پویاست؛ چرا که ایران با وجود ظرفیت بالا در تولید مواد خام با رسیدن به سطح مطلوبی از دانش می‌تواند به ارزش افزوده حاصل از تولید دست پیدا کند. این امر با وجود نیروی متخصص در زمینه‌های مختلف علاوه بر تاثیر مثبت بر بازار کار، تولیدات کشور را در بخش‌های مورد نیاز کشور فراهم می‌آورد که شرکت‌های دانش بنیان نقش کلیدی را در رسیدن به این اهداف ایفا می‌کنند.

برای انجام امور ثبتی، ثبت‌یار همراه شماست.
شماره واحد پشتیبانی: ۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *