مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


قرارداد تولید محتوا را دست کم نگیرید!

قرارداد تولید محتوا را دست کم نگیرید!

به دنیای اطراف خود به دقت نگاه کنید. یکی از متداول‌ترین شیوه‌های ارتباطی افراد با یکدیگر برای رفع نیاز انعقاد قرارداد است. در حقیقت با انعقاد قرارداد افراد نیازهای خود را برطرف می کنند و در قبال این رفع نیاز هزینه آن را می‌پردازند.

یکی از انواع قراردادهایی که امروزه رو به گسترش است، قرارداد تولید محتوا است. این قرارداد با هدف تولید محتوا برای وب‌سایت میان محتوا کار و سفارش‌دهنده محتوا منعقد می‌شود. ما در این مطلب اطلاعات مفیدی در خصوص انعقاد و تنظیم قرارداد محتوا در اختیار شما قرار می‌دهیم، اما شما می‌توانید جهت افزایش دقت و سهولت کار خود با مشاورین قراردادی ثبت‌یار تماس بگیرید و صفرتا صد تنظیم قرارداد خود را به ثبت یار بسپارید.


قرارداد چیست؟

قرارداد توافقی است بین دو طرف قرارداد که با توافق یکدیگر منعقد می‌شود. در حقیقت قصد و اراده مشترک طرفین قرارداد سازنده آن است؛ بنابراین هر موضوعی که مدنظر طرفین باشد می‌تواند موضوع قرارداد، قرار گیرد تا منظور موردنظر طرفین ایجاد شود.


تولید محتوا

تولید محتوا به معنای پدید آوردن و ایجاد یک محتوا یا متن ارزشمند و منحصر به‌ فرد است که مخاطبان خاص خود را دارد. در حقیقت تولید محتوا باهدف رفع نیازها و دغدغه‌های مخاطبان ایجاد می‌شود.

توجه داشته باشید که تولید محتوا با گردآوری محتوا متفاوت است. در حقیقت گردآوری محتوا به معنای جمع‌آوری مطالب مرتبط از سایت‌های مختلف و با ایجاد تغییرات جزئی در آن است در حالی‌ که در تولید محتوا، محتوا کار با قدرت نوآوری و تفکر خود به خلق مطلب می‌پردازد.


انواع تولید محتوا

محتوا انواع مختلفی دارد که در ادامه به هر یک از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱- محتوای متنی:

محتوای متنی در حقیقت نوشته‌ای‌ست که از کلمات مختلف تولیدشده است و اطلاعات جامع و کاملی را از موضوع در اختیار مخاطبین قرار می‌دهد.

۲- تولید محتوا بصری:

این نوع از محتوا شامل گالری تصاویر است که اطلاعاتی را در خصوص موضوع مدنظر محتوا کار در اختیار شما قرار می‌دهد. از مهم‌ترین مصادیق تولید محتوای بصری می‌توان از اینفوگرافی نام برد.

۳- تولید محتوای ویدئویی:

در این دسته از تولید محتوا، اطلاعات مدنظر از طریق ویدئو در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. این نوع از محتوا بیشترین تأثیر را بر ذهن گیرنده می‌گذارد.

۴- تولید محتوا پادکست:

این نوع از تولید محتوا از طریق شنیدن فایل صوتی بر ذهن و روح خواننده تأثیر می‌گذارد،  به همین دلیل طرفداران خاص خود را دارد.


قرارداد تولید محتوا

قرارداد تولید محتوا به‌منظور ایجاد محتوایی همچون: محتوای متنی، تصویری و …، جهت درج در رسانه‌های مختلف، بین شرکت و محتوا کار که می‌تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد، منعقد می‌شود.

ارکان قرارداد تولید محتوا

هر قراردادی از چندین قسمت تشکیل می‌شود که مهم‌ترین ارکان قرارداد تولید محتوا به شرح زیر است:

  • طرفین قرارداد که عبارت است از محتوا کار یا مجری و کارفرما
  • موضوع قرارداد که باید یکی از انواع محتوای متنی، محتوای بصری، پادکست یا ویدئویی باشد که باید ابعاد آن به‌دقت تبیین گردد.
  • مدت قرارداد که باید به‌صورت شفاف مشخص گردد.
  • مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت که شیوه‌های مختلف ازجمله پرداخت ماهانه، پرداخت با هر تحویل کار و … دارد.
  • تعهدات مجری و کارفرما که در این قسمت باید تمام شرایط و بندهایی که هر یک از طرفین باید برای تولید محتوا رعایت کنند، باید به‌دقت مشخص شود.
  • حل‌وفصل اختلاف: در حین اجرا امور ممکن است بین کارفرما و محتوا کار اختلافی حادث شود که باید در این صورت قانون حاکم بر حل اختلاف و مرجع رسیدگی حل اختلاف تبیین گردد تا در اسرع وقت مشکل حادث‌شده مرتفع گردد.
  • فورس ماژور: یکی از شرایطی که در هر قراردادی ممکن است حادث شود فورس ماژور یا حوادث غیرمترقبه است که باید موارد آن و نحوه برخورد با آن به‌صورت دقیق بیان گردد.

نکات تنظیم قرارداد محتوا

در هر قراردادی شرایط ویژه‌ای حاکم است که شما باید به آن توجه داشته باشید. برای اینکه قرارداد محتوای شما نیز بی‌عیب و نقص باشد رعایت شرایط زیر اجتناب‌ناپذیر است:   

۱- قرارداد تولید محتوای متنی می‌تواند به سه صورت منعقد شود. به عبارت بهتر نحوه انجام و تحویل کار بالتبع دریافت حق‌الزحمه می‌تواند گوناگون باشد. رایج‌ترین شیوه‌ها در این نوع از تولید محتوا را می‌توان بر اساس تعداد کلمه، تعداد مقاله یا ساعتی تقسیم نمود.

۲- قرارداد پادکست و بصری به دو صورت پروژه‌ای و ساعتی منعقد می‌شود. به عبارت بهتر نحوه تحویل کار شما می‌تواند به‌صورت ساعتی یا پروژه‌ای باشد.

۳- نحوه‌ی انجام تولید محتوای ویدئویی می‌تواند به‌صورت مجموعه ویدئویی یا ساعتی باشد که به‌تناسب آن پرداخت نیز صورت می‌گیرد.


ما در این مطلب تلاش کردیم تا شما را با یکی از مهم‌ترین انواع قرارداد در دنیای امروز آشنا کنیم، اما همان‌طور که می‌دانید تنظیم هر قراردادی پیچیدگی های خاص خود را دارد که شما می‌توانید برای سهولت کار خود تنظیم قرارداد خود را به مشاورین قراردادی ثبت‌یار بسپارید. کافی است با ما تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.8/5 (5)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *