مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ثبت نرم افزار

ثبت نرم افزار

امروزه کمتر خردمندی یافت می­شود که در اهمیت و نقش بسزای اموال غیر مادی از جمله اموال ادبی و هنری از طرفی و اختراعات و طرح­های صنعتی از طرف دیگر تشکیک بورزد. گردش مالی سرسام آور اموال این حوزه خود موید اهمیت و جایگاه ویژه ­ی آنان می­باشد. همانطور که اموال مادی از جمله زمین و مسکن و خودرو و طلا و امثال این­ها توسط مراجع ذی صلاح به نام مالک آن ثبت می­گردند و از این طریق کسی نمی­تواند مانع بهره برداری مالک شده و یا بی اذن و اجازه­ ی وی و یا نماینده قانونی­ اش به آن­ها دست درازی کند، در مورد اموال مالکیت فکری نیز نظام ثبت و ضبط در جریان است و امروزه اداره ای از زیر مجموعه­ های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که خود زیر نظر قوه قضاییه می­باشد به امور مربوط به اموال مالکیت فکری از جمله اختراعات، طرح­های صنعتی، علائم تجاری و غیره می­پردازد.

یکی از مهمترین پدیده ­هایی که امروزه نیز در لحظه لحظه­ ی زندگی بشر حضور دارد، نرم افزارها هستند.

نرم افزار بخشی از رایانه است که در برگیرنده ­ی داده ها یا دستورهای کامپیوتر است، بر خلاف سخت افزار که اجزای تشکیل دهنده­ ی کامپیوتر را می­سازد.

نرم­ افزارها عموما از کدهای دستوری تشکیل شده اند از همین روی بنا به گفته اکثریت اندیشمندان، در دسته­ ی حمایت­های ادبی و هنری گنجانده می­شوند.

توضیح اینکه مالکیت­های فکری به دو دسته­ ی اصلی مالکیت­های صنعتی و مالکیت ادبی و هنری تقسیم می­گردند

مالکیت­های ادبی و هنری، همانطور که از اسمشان نیز بر می­آید در بردارنده­ ی حمایت بر اموالی هستند که پایه و اساس و جوهره شان ادبی و هنری باشد، مثل نقاشی و داستان و رمان و فیلم.

در نقطه مقابل مالکیت­های صنعتی پیرامون اختراعات و طرح­های صنعتی می­باشند. در مورد اختراعات گفته شده است که هر اختراع برای ثبت شدن باید تازگی داشته باشد و یا دربردانده­ ی گام ابتکاری بوده و نهایتا نیز قابلیت صنعتی شدن را داشته باشد.

برخی منتقدان و تولید کنندگان نرم افزار معتقد هستند که نرم ­افزارهای ایشان یک اختراع است و شایسته­ ی دریافت حمایت­های مربوط به مالکیت­های ادبی و هنری می­باشد.

از این رو اگر فردی معتقد است که نرم ­افزاری که ابداع کرده است می­تواند به عنوان یک اختراع ثبت گردد باید آمادگی این را داشته باشد که همه مراحلی که یک اختراع برای ثبت شدن و دریافت گواهی ثبت اختراع طی می­نماید را طی کند.

در این راستا متقاضی باید توجه داشته باشد که دریافت تاییدیه­ ی فنی با ثبت آن به عنوان اختراع کاملا متفاوت می­باشد. در مورد اول، نرم­ افزار تحت حمایت­های ادبی و هنری(کپی رایت) قرار خواهد گرفت.

متقاضی باید به مانند سایر متقاضیان ثبت اختراع به پرتال اداره مالکیت­های صنعتی مراجعه کرده و پس از تکمیل مشخصات و مدارک، نامه شورای عالی انفورماتیک را ضمیمه پرونده کرده و منتظر پاسخ کارشناسان بماند.

در این مورد نرم­ افزار مزبور باید قابلیت صنعتی شدن را دارا باشد و علاوه بر تازگی به نحوی که برای کارشناسان امر نیز بدیع باشد، حتما باید دارای گام ابتکاری باشد به این معنا که لزوما باید وضعیت علم و دانش را در رشته مربوط به خود به سمت جلو سوق بدهد.

راه دیگر و البته ساده ­تر در راستای حمایت از نرم­ افزارها قراردادن آن­ها تحت حمایت­های ادبی و هنری(کپی رایت) می­باشد.

در وهله اول باید توجه داشت که در عالم مالکیت­های ادبی و هنری، اصالت طرح برای اخذ حمایت کافی است و همین که پدیدآورنده ثابت نماید که طرح و اثر ابداع خود اوست مشمول حمایت قرار می­گیرد اما به منظور ثبت طرح و اثر و در این مورد نرم افزار، متقاضی باید تاییده فنی نرم­ افزار را اخذ نماید و پس از تکمیل فرم­های موجود در سایت شورای عالی انفورماتیک و تحویل همه مدارک و همین­طور طی مراحل اداری، در یک بازه­ ی زمانی ۳ ماهه مترصد دریافت تاییدیه­ ی فنی خود بماند، نهایتا نرم افزار را برای اخذ حمایت­ها در پایگاه اینترنتی سرآمد ثبت کرده و از این به بعد، نرم افزار وی تحت حمایت­های جامع قانونی قرار می­گیرد و هرگونه کپی برداری و یا بهره برداری از آن بدون اجازه صاحب امتیاز قابلیت پیگیری خواهد داشت.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *