مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


چه نوع شرکتی ثبت کنیم بهتر است؟

چه نوع شرکتی ثبت کنیم بهتر است؟

هنگامی که افراد قصد دارند شرکتی را به ثبت برسانند اما نمی‌دانند چه نوع شرکتی برای کسب و کار آن‌ها مناسب است، می‌توانند با مطالعه این مطلب، شرکتی را که متناسب با نوع فعالیت آن‌هاست به ثبت برسانند. اینکه چه نوع شرکتی برای ثبت مناسب‌تر است و اینکه ثبت چه نوع شرکتی، نغع بیشتری را برای مدیران شرکت به همراه دارد؛ موضوعی‌ست که در این مطلب سعی داریم شما را با آن آشنا کنیم. اگر شما می‌خواهید در مورد حداقل میزان سرمایه هریک از شرکت‌های تجاری آگاه شوید، میتوانید به مطلب «حداقل سرمایه برای ثبت انواع شرکت» مراجعه نمائید.


انواع شرکت‌ها

مطابق قانون، شرکت‌‌ها به دو نوع شرکت‌های تجاری و شرکت‌های مدنی تقسیم می‌شوند. فرم تشکیل شرکت‌های مدنی متفاوت از شرکت‌های تجاری است.

در شرکت‌های تجاری، اموال و دارایی شرکت مستقل از شرکا می‌تواند توسط طلبکاران شرکت توقیف شود؛ در حالی که در شرکت‌های مدنی، دارایی شرکت و شرکا با هم یکسان است. اگر شما تصمیم دارید در حوزه تجارت فعالیت کنید و در عین حال دارایی شما مستقل از دارایی شرکت باشد، می‌توانید در قالب یکی از شرکت‌‌های تجاری فعالیت کنید.

قانون تجارت به صراحت شرکت‌های تجاری را به هفت نوع تقسیم می‌کند.

توصیه ثبت‌یاری:
اگر قصد فعالیت در قالب یکی از شرکت‌های تجاری ذکر شده در قانون تجارت را دارید؛ اما موضوع فعالیت شما، امور تجاری نیست، می‌توانید شرکت خود را در قالب شرکت‌ سهامی به ثبت برسانید. شرکت‌های سهامی صرف نظر از موضوع فعالیشان، همواره تجاری محسوب می‌شوند. ما در مطلبی جداگانه به ویژگی‌های شرکت سهامی خاص اشاره نموده‌ایم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات لازم در این مورد به مطلب «برترین نکات در مراحل ثبت شرکت سهامی خاص» مراجعه نمائید.


چه شرکتی ثبت کنیم بهتر است؟

اگر قصد تاسیس و به ثبت رساندن شرکتی را دارید، در اولین قدم باید قالب شرکت خود را در بین قالب‌های موجود برای شرکت‌های تجاری، انتخاب کنید. برای انتخاب قالب شرکت، عواملی مختلفی باید مورد بررسی قرار بگیرد. در بین عوامل تاثیرگذار برای انتخاب نوع شرکت، موارد زیر از اهمیت بیشتری برخوردار است.

  • انتخاب قالب شرکت توسط شرکا، بستگی به موضوع فعالیت شرکت دارد. بنابراین اصلی‌ترین دلیل انتخاب یکی از قالب‌های تجاری، موضوع فعالیت شرکت است.
  • دلیل دوم برای انتخاب نوع شرکت، میزان سرمایه‌‌ای‌ست که شرکا برای تاسیس شرکت درنظر گرفته‌اند؛ برای مثال برای تاسیس و به ثبت رساندن شرکت سهامی خاص یا شرکت با مسئولیت محدود، حداقل سرمایه ۱۰۰ هزار تومان تعیین شده است. بنابراین اگر سرمایه شما محدود به این مبلغ است، می‌توانید شرکت خود را در قالب شرکت سهامی یا مسئولیت محدود به ثبت برسانید.
  • حداقل تعداد شرکا در شرکت‌های تجاری به موجب قانون مقرر شده است. برای مثال حداقل تعداد شرکا برای ثبت شرکت سهامی خاص ۳ نفر و برای شرکت با مسئولیت محدود ۲ نفر بیان شده است. در نتیجه اگر شما با ۲ شریک می‌خواهید شرکت خود را به ثبت برسانید، باید قالب شرکت با مسئولیت محدود را انتخاب کنید.
  • عامل بعدی تاثیرگذار در انتخاب قالب شرکت، میزان مسئولیت شرکا در شرکت است. اگر شما قصد دارید شرکتی را به ثبت برسانید و به فعالیت تجاری بپردازید اما میزان مسئولیت خود را محدود به آورده خود در شرکت قرار دهید، می‌توانید قالب شرکت نسبی یا با مسئولیت محدود را انتخاب کنید. در مقابل اگر می‌خواهید با در نظر گرفتن مسئولیت تضامنی برای شرکا، مشتریان بیشتری جذب کنید، می‌توانید شرکت خود را در قالب شرکت تضامنی به ثبت برسانید.

اگر شرکا بخواهند شرکتی را به ثبت برسانند که در آن میزان مسئولیت شرکا محدود به آورده آن‌‌‌ها باشد ولی در عین حال مشتریان زیادی را جذب کنند؛ می‌توانند قالب شرکت مختلط را انتخاب کنند. در این نوع شرکت، دو نوع شریک با میزان مسئولیت متفاوت وجود دارد؛ یک دسته از شرکای با مسئولیت محدود یا سهامی که میزان مسئولیت آنان محدود است و یک دسته شرکای تضامنی که مسئولیت کلیه قروض شرکت را به عهده دارند.


و در آخر چه نوع شرکتی ثبت کنیم بهتر است؟

ثبت‌یار با بهره‌گیری از دانش کارشناسان حقوق‌دانان و متخصصان ثبتی، می‌تواند شما را در انتخاب قالب شرکت راهنمایی کند. هزینه‌های ثبت شرکت در ثبت‌یار متناسب با قوانین و مقررات پیش‌بینی شده است. شما می‌توانید برای اطلاع از هزینه‌های ثبت شرکت در ثبت‌یار، همین حالا با کارشناسان ما تماس گرفته و ثبت شرکت خود را به ما بسپارید.

برای ثبت شرکت مورد نظر خود با هزینه متناسب و در حداقل زمان، با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *