مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


کاهش سرمایه

کاهش سرمایه

شرکت­‌ها صرف نظر از نوع‌­شان، در بدو تاسیس مبادرت به درج مشخصات خود در اساسنامه و اظهاریه‌های ثبتی نموده و آن­ها را آگهی نیز می­‌نمایند.

یکی از مواردی که در ابتدای کار میزان و چگونگی آن باید مشخص گردد، سرمایه شرکت می­‌باشد.

سرمایه­‌ی شرکت‌­ها پس از ثبت و شروع به کار، به تبع فعالیت­‌ها و تراکنش‌­ها و اتفاقاتی که در بازار می‌­افتد می‌­تواند دست­‌خوش تغییراتی گردد و متعاقبا بر آن افزوده شود و یا دچار کاهش سرمایه گردند.

به عنوان مثال، اگر بر اثر زیان­‌های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از میان برود هیات مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق‌­العاده صاحبان سهام را دعوت نماید تا موضوع انحلال یا بقاء شرکت مورد شور و رای واقع شود. هرگاه مجمع مزبور رای به انحلال شرکت ندهد باید در همان جلسه و با رعایت مقررات لایحه اصلاحی قانون تجارت سرمایه شرکت را به مبلغ سرمایه موجود کاهش دهد.

نمونه بالا دستورالعملی است که با عنایت به اتفاقاتی که برای سرمایه شرکت در نتیجه‌­ی فعالیت­‌های بازار رخ می­‌دهد، شرکت را دچار انحلال و یا کاهش سرمایه می‌­نماید.

هر گونه تغییرات در سرمایه شرکت، با تبعیت از قاعده کلی صلاحیت مجمع عمومی فوق‌­العاده برای تغییرات در اساسنامه، در صلاحیت این مجمع، یعنی مجمع عمومی فوق‌­العاده می‌­باشد.

به طور کلی شرکت­‌ها در دو حالت کاهش سرمایه خواهند داشت؛ مورد اول کاهش اجباری سرمایه و مورد دوم کاهش اختیاری سرمایه می‌­باشد.

کاهش اجباری سرمایه در ماده ۱۴۱ لایحه اصلاحی قانون تجارت مورد اشاره قرار گرفته است و در بالا نیز به متن ماده اشاره گردید.

برای توضیح بیشتر باید اشاره کرد در صورتی که بر اثر زیان­‌ده بودن شرکت حداقل نصف سرمایه شرکت از میان برود، هیات مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق‌­العاده را دعوت نماید تا این مجمع احتمالا، بر حسب صلاحیت و صلاح‌­دید خود، دست به انحلال شرکت بزند و در غیر این صورت می‌­بایست که سرمایه شرکت را اجبارا کاهش بدهد.

کاهش اجباری سرمایه لزوما باید از طریق کاهش تعداد و یا مبلغ اسمی سهام و حتما به صورت مساوری صورت بپذیرد در غیر این صورت شرکت مجاز به ثبت کاهش سرمایه نخواهد بود و در نتیجه دچار بن بست می­‌گردد.

تصمیم­ گیری در مورد اعمال روش دیگر یا کاهش اختیاری سرمایه نیز در اختیار مجمع عمومی فوق‌­العاده می­‌باشد.

در این روش، هیات مدیره می‌­تواند به مجمع عمومی فوق­‌العاده پیشنهادی در مورد چگونگی و چرایی این کاهش سرمایه ارائه بنماید و نهایتا تصمیم‌­گیری در این مورد با خود مجمع عمومی فوق‌­العاده خواهد بود.

برای توضیح بیشتر در این مورد باید اشاره کرد که این پیشنهاد باید حداقل ۴۵ روز قبل از تشکیل جلسه مجمع به بازرس و یا بازرسان شرکت نیز ارائه گردد تا ایشان نیز نظرات خود را در مورد گزارش تهیه کرده و بتوانند در فرصت کافی به مجمع ارائه بنمایند.

کاهش اختیاری سرمایه بر خلاف کاهش اجباری آن تنها از یک روش و آن­هم از طریق کاهش بهای اسمی سهام به نسبت متساوی صورت خواهد پذیرفت؛ بدین ترتیب حقوق همه سهام­داران نیز محفوظ می‌­ماند و از قدرت ایشان به یک نسبت کاسته خواهد شد.

در مورد بحث رعایت حقوق ثالث نیز قانون­گذار تدابیری اندیشیده است و از این روی هیات مدیره می­‌بایست قبل از اقدام به کاهش اختیاری سرمایه تصمیم هیات مدیره را حداکثر ظرف یک ماه در روزنامه کثیر الانتشاری که آگهی های شرکت در آن نشر می­‌گردد به چاپ برساند تا بستانکاران احتمالی شرکت بتوانند در فرصت مکفی اعتراض خود نسبت به این کاهش سرمایه را ثبت و اظهار بنمایند.

بیشتر بدانید
سازمان تامین اجتماعی رتبه اول شکایات مردمی در دیوان عدالت اداری

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (6)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *