مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


شناسه شیما و ارتباط آن با ثبت برند لباس

شناسه شیما و ارتباط آن با ثبت برند لباس

صنعت مد و لباس سال‌های زیادی‌ست که در میان افراد و کشورهای مختلف جایگاه خود را پیدا کرده است و کشورهایی به مهد مد و لباس مشهور شده‌اند. این امر به تدریج در بسیاری از کشورهای جهان اهمیت خود را نشان داده است و سالانه جشنواره‌های زیادی در حوزه مد و لباس در سراسر دنیا برگزار می‌شوند. در سال‌های اخیر، صنعت مد و لباس جای خود را در ایران نیز که فرهنگ غنی در این زمینه دارد، باز کرده است تا بستری برای حمایت از طراحان و تولیدکنندگان لباس باشد. بخش زیادی از این حمایت با ثبت برند لباس و دریافت شناسه شیما صورت می‌گیرد که در ادامه به معرفی این شناسه و ارتباط آن با ثبت برند لباس می‌پردازیم.

دور از ذهن نیست که ثبت برند نیز مانند سایر امور ثبتی با داشتن تجربه کافی امکان‌پذیر است. برای سادگی یک ثبت بی‌دردسر، ثبت‌یار تجربه کافی را در اختیار شما قرار می‌دهد.


طراحی لباس، کلیدی‌ترین مرحله

پوشاک به عنوان یکی از مهم‌ترین ملزومات مورد استفاده ما، همواره در طول زمان مورد توجه بوده است. برای تولید یک لباس، مراحل مختلفی طی می‌شود، اولین و کلیدی‌ترین مرحله که لباس‌ها را از هم متمایز می‌کند. طراحی آن است. طراحی یک لباس تا جایی اهمیت دارد که به عنوان یک رشته تخصصی در کنار سایر رشته‌ها در دانشگاه‌ها تدریس و جشنواره و مسابقات زیادی برای طراحان لباس برگزار می‌شود؛ در نتیجه مانند سایر فعالیت‌های غیر مادی و فکری دارای ارزش و اهمیت است.


نقش مالکیت معنوی در طراحی لباس

مالکیت فکری یا معنوی، نوعی از مالکیت است که به امور غیرمادی تعلق دارد، به عبارت دیگر مالکیت بخشی از امور غیرمادی مانند: اختراع، برند و …، به اندازه مالکیت امور مادی دارای اهمیت است. دسته‌ای از امور غیرمادی را می‌توان تحت عنوان فعالیت‌های فکری مانند: نوشتن کتاب یا طراحی لباس دانست. این امور از حمایت قانونی برخوردارند. در زمینه طراحی لباس، طراحان با رعایت شرایط قانونی، می‌توانند طرح‌های خود را در سامانه شیما ثبت کنند و از مزایای آن بهره‌مند شوند. وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی با تشکیل کارگروه مد و لباس، شناسه شیما را به این دسته از فعالان حوزه پوشاک اعطا می‌کند.


شناسه شیما چیست؟

بنیاد ملی مد و لباس، شناسه شیما را این‌گونه تعریف کرده است:

«شناسه شیما، شناسه یک‌پارچه مد و لباس ایرانی و یک تاییدیه است که از طرف بنیاد ملی مد و لباس به لباس‌های طراحی شده توسط طراح داده می شود و بعد از تاییدیه در سیستم اطلاعاتی طراحان به ثبت می‌رسد. مالکیت معنوی مانند ثبت اختراع می‌ماند که شرایط آن هم داشتن ایده و خلاقیت تازه در طراحی لباس است که بعد از اینکه طرح، تمامی این شرایط را داشت اثر به نام شخص، به ثبت می رسد.»


مزایای دریافت شناسه شیما

اولین و مهم ترین امر در استفاده و بهره‌مندی از چیزی داشتن حق مالکیت است، به عبارت دیگر شما با مالک شدن، می‌توانید حداکثر استفاده از مال خود را ببرید. این مهم، صرفا در اموال مادی کابرد ندارد، در نتیجه با به مالکیت درآوردن اموال غیرمادی خود می‌توانید از مزایای آن بهره‌مند شوید. در اولین قدم برای داشتن مالکیت معنوی، لازم است از طریق سامانه شیما طرح خود را ثبت نمایید. مزایای دریافت شناسه شیما عبارت‌اند از:

  • مالکیت اثر
  • شرکت در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها
  • به چاپ رسیدن اثر در ژورنال
  • دریافت بیمه هنرمندان (در صورت داشتن ۱۰ نشان شیما)
  • جلوگیری از کپی‌برداری

مراحل ثبت آثار در سامانه اینترنتی شیما

برای دریافت شناسه شیما باید از طریق سامانه شیما اقدام نمایید. مراحل ثبت‌نام از طریق سامانه شیما در ادامه ذکر شده است:

۱- مراجعه به سایت ایران مد، متعلق به بنیاد ملی مد و لباس، قسمت صدور شناسه شیما

۲ – پرکردن فرم درخواست شناسه شیما

۳-  پس از طی مراحل ثبت درخواست، شماره پیگیری هشت رقمی صادر شده و از طریق پست الکترونیک و پیامک ارسال خواهد شد. (صدور مجدد شماره پیگیری امکان پذیر نیست و منوط به ثبت درخواست مجدد است)

۴-  پیگیری وضعیت درخواست از طریق همین سایت و به وسیله شماره ملی اشخاص حقیقی یا شناسه ملی اشخاص حقوقی و تلفن همراه ثبت شده و شماره پیگیری هشت رقمی میسر است. علاوه بر آن هر گونه تغییر در وضعیت رسیدگی به درخواست به وسیله پست الکترونیک و پیامک اطلاع رسانی خواهد ‌شد.

۵-  متقاضی پس از ثبت درخواست، لازم است یک نمونه از طرح دوخته شده را برای ارزیابی به دبیرخانه بنیاد ملی مد و لباس اسلامی ایرانی ارسال کند.


ثبت برند لباس و شناسه شیما

برند به عنوان شناسنامه اثر شما شناخته می‌شود و به آن هویت می‌بخشد. اثر شما هر اندازه فاخر هم باشد بدون ثبت برند و لوگو، نمی‌توانید به شهرت مطلوب خود دست پیدا کنید. ثبت برند لباس نیز مانند سایر آثار، اهمیت فراوانی دارد ولی این نکته را باید در نظر داشته باشید که تمامی مراحل طراحی تا تولید لباس خود را می‌توانید ثبت کند. طرح لباس شما که اهمیت دو چندانی دارد با ثبت در سامانه شیما می‌تواند تبدیل به یک محصول منحصر به فرد شود، در این زمینه تفاوتی ندارد که شما تولیدکننده نهایی لباس باشید یا طرح خود را بفروشید.

در صورتی‌که شما طراح لباس هستید و با مجموعه‌ای از افراد برای تولید لباس فعالیت دارید ثبت طرح در سامانه شیما و دریافت شناسه می‌تواند از سرقت طرح شما جلوگیری کند.

در حالت دوم در صورتی‌که شما، طراح و تولیدکننده پوشاک هستید، در درجه اول پس از ثبت طرح خود در سامانه شیما، فراموش نکنید که ثبت برند و لوگوی خود را نیز انجام دهید. محصول نهایی یعنی لباس تولید شده، به همان میزان اهمیت دارد که طرح لباس شما؛ چرا که امروزه لباس‌های مشابه زیادی را در بازار می‌بینیم که تولیدکننده آن به دلیل عدم ثبت برند لباس نتوانسته است، جلوی کپی‌برداری‌های غیرقانونی را بگیرد.

در این حالت نیز می‌توانید با ثبت برند مزون یک خلاقیت جدید برای خود ایجاد کنید، طراحی که با داشتن برند مزون می‌تواند موفقیت صد در صدی در زمینه پوشاک داشته باشد. در صورتی‌که می‌خواهید در زمینه برند مزون بیشتر بدانید به مقاله «ثبت برند مزون» مراجعه نمایید.


شناسه شیما دست‌یابی به یک مسیر هموار

شناسه شیما به شما کمک می‌کند، بدون دغدغه کار طراحی لباس را انجام دهید. فعالیتی که مدت‌ها‌ست در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد. در سال‌های اخیر با افزایش طراحان لباس و توجه مسئولان به این حوزه، طراحی لباس جان تازه‌ای گرفته و در کنار سایر موارد مالکیت معنوی حمایت شده‌ است. این امر، صنعت مد و لباس را در ایران با پیشرفت قابل توجهی همراه خواهد کرد، چرا که حمایت از یک اثر به معنای رسمیت بخشیدن به آن است.


ثبت برند و لوگو با ثبت‌یار

در این بین، مسیر خود را در نیمه راه، ناتمام نگذارید. طراحی لباس همه چیز برای رسیدن به انتهای مقصد نیست. شناسنامه اثر خود را در کنار شناسه شیما دریافت کنید. ثبت‌یار موتور سرعت بخش شما برای رسیدن به مقصد و ثبت برند شماست.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *