مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


اصلی‌ترین نکاتی که باید در قرارداد بازاریابی بدانید

اصلی‌ترین نکاتی که باید در قرارداد بازاریابی بدانید

در دنیای کسب‌ و ‌کار یکی از موضوعاتی که جلب توجه می‌کند، استخدام بازاریاب، توسط شرکت‌ها برای تبلیغ محصول و خدمات به منظور فروش بیشتر است. بازاریاب‌ها در فروش محصول و خدمات نقش ویژه‌ای دارند و این موضوع برای حیات شرکت امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. یکی از موضوعاتی که در استخدام بازاریاب باید برای هر شرکتی مورد توجه قرار گیرد، قراردادی است که حیطه وظایف و مسئولیت‌ها و در مقابل تعهدات شرکت در برابر بازاریاب را مشخص می‌کند. به همین منظور تنظیم قرارداد بازاریابی با وجود ظاهر ساده، ظرافت‌کاری‌هایی دارد که هر فردی را تشویق می‌کند تا از قرارداد بی‌عیب و نقصی در این زمینه استفاده نماید.


بازاریاب کیست؟

عموم مردم فکر می‌کنند که بازاریاب کسی است که به سراغ مغازه‌داران و صاحبان فروشگاه‌های مختلف رفته و سعی می‌کند محصولی به آن ها بفروشد. این تفکر کاملاً اشتباه است.

در حقیقت بازاریاب به کسی گفته می‌شود که به دنبال روش‌هایی است که برای محصول تولید شده یا خدمات ارائه شده توسط شرکت مورد نظر بازار عرضه مناسب پیدا کند و با روش‌های مناسب، پل ارتباطی مناسبی بین عرضه کننده و تقاضاکننده ایجاد می‌کند.


قرارداد بازاریابی و انواع آن

قرارداد بازاریابی، قراردادی است که در آن بازاریاب بر اساس چارچوب تعیین‌شده از سوی شرکت به معرفی کالا و خدمات شرکت مورد نظر می‌پردازد و سبب جذب مشتریان بالقوه و در نتیجه ارتقا فروش و سود بیشتر شرکت می‌شود.

همچنین توجه داشته باشید که تنظیم قرارداد بازاریابی و روابط حاکم بر بازاریاب و کارفرما تابع قوانین و مقررات استخدامی قانون کار نیست و یک قرارداد مستقل به شمار می‌رود.

این قرارداد در دو نوع قرارداد انحصاری و غیرانحصاری منعقد می‌شود که در هر یک از این انواع، دو طرف باید به قرارداد و مفاد آن پایبند باشند.


قرارداد بازاریابی انحصاری

شرکت‌ها می‌توانند با بازاریاب، قرارداد بازاریابی انحصاری تنظیم کنند، به این معنی که عملیات بازاریابی منحصرا در اختیار یک بازاریاب باشد که در مدت مشخص شده در قرارداد، تعهد به فروش یا افزایش فروش محصول می‌کند. با این توصیف آیا خود شرکت می‌تواند، عملیات بازاریابی را در این نوع قرارداد انجام دهد یا خیر؟

بازاریابی انحصاری به این معنی‌ست که شخص دیگری نمی‌تواند، بازاریابی را به‌عهده بگیرد ولی خود شرکت یا شخص سفارش دهنده این امکان را دارد.


قرارداد بازاریابی غیرانحصاری

در قرارداد بازاریابی غیرانحصاری، شرکت یا شخص سفارش‌دهنده، عملیات بازاریابی را به چندین بازاریاب می‌سپارد و تعهدات و مسئولیت‌های جداگانه‌ای در برابر هر یک دارد. در این وضعیت هم خود شرکت و هم بازاریاب‌های طرف قرارداد، می‌توانند بازاریابی را انجام دهند.


نکات اصلی در تنظیم قرارداد بازاریابی

هر قرارداد دو طرف دارد که باید منافع و تعهدات آن‌ها مشخص شود. در نمونه قرارداد بازاریابی نیز در یک طرف سفارش‌دهنده و در طرف دیگر بازاریاب قرار دارد. دو طرف باید در تنظیم قرارداد بازاریابی، نکاتی را در نظر بگیرند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

نکات مهم برای بازاریاب

نکته‌ای که در قرارداد انحصاری مورد توجه قرار بگیرد، این است که اگر بازاریاب، حق انحصاری می‌خواهد باید آن را در قرارداد قید کند، در واقع اعلام کند که شخص سفارش دهنده نیز، حق انجام عملیات بازاریابی را ندارد.

همچنین بازاریاب موظف است، عملیات بازاریابی را خودش انجام دهد و قابل برون سپاری نیست.

نکات مهم برای سفارش‌دهنده

شرکت یا سفارش‌دهنده در قرارداد انحصاری باید برای عملیات بازاریابی بازه زمانی تعیین کند. به این صورت که مثلا بازاریاب موظف است در مدت زمان یک ماه تا میزان ۲۰ درصد یا تا میزان مورد نظر، افزایش فروش داشته باشد. اگر در این مدت محقق نشود، سفارش‌دهنده، می‌تواند با بازاریاب دیگری قرارداد تنظیم کند.

سفارش‌دهنده موظف است در زمان مقرر، کالا را با کیفیت مشخص شده در قرارداد به بازاریاب برساند و این موضوع از جمله تعهدات او به شمار می‌رود.

محدوده بازاریابی

یکی از نکات مهمی که در رابطه با قرارداد بازاریابی به آن توجه کرد، محدوده جغرافیایی عملیات بازاریابی‌ست. به این صورت که باید مشخص شود، بازاریاب در چه محدوده‌ای می‌تواند عملیات شغلی خود را انجام دهد. محدوده جغرافیایی می‌تواند شامل منطقه خاصی از یک شهر یا حتی شهر مشخص شده‌ای باشد.


تنظیم قرارداد بازاریابی با ثبت‌یار

ما در این مطلب پس از آشنایی با بازاریابی شما را با قرارداد مورد‌نیاز این دسته از مشاغل آشنا کردیم. پس از ارائه تعریفی از قرارداد بازاریابی به مهم‌ترین نکاتی که در تنظیم قرارداد باید مورد توجه طرفین قرار گیرد پرداختیم. در کنار تمام نکات مطرح شده در این مطلب اگر برای شما سوال یا ابهامی باقی‌مانده باشد، می‌توانید همین حالا با مجموعه ثبت‌یار تماس بگیرید و  از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید تنظیم قرارداد بازاریابی خود را برای سهولت و اطمینان بیشتر به مشاورین قراردادی مجموعه ثبت‌یار بسپارید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

آیا کارفرما می‌تواند بازاریابی را فقط به یک شخص بسپارد؟

قرارداد بازاریابی به دو صورت انحصاری و غیرانحصاری تنظیم می‌شود، اگر کارفرما بخواهد بازاریابی خود را به یک شخص بسپارد، باید از قرارداد بازاریابی انحصاری استفاده کند.

آیا بازاریاب از حقوق و مزایای کارمندان برخوردار است؟

خیر، بازاریابی یک قرارداد مستقل از قرارداد کار است که حقوق کار بر آن حاکم نیست و قواعد مستقلی دارد.

آیا کارفرما می‌تواند هم‌زمان با بازاریاب عملیات بازاریابی را انجام دهد؟

این کار منع قانونی ندارد گرچه قرارداد از نوع بازاریابی انحصاری باشد که در این صورت اگر بازاریاب بخواهد، می‌تواند در قالب یک بند در قرارداد با کارفرما توافق کند که خود کارفرما عملیات بازاریابی را انجام ندهد.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *