مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


عضویت در اتاق بازرگانی در سریع‌ترین زمان ممکن

عضویت در اتاق بازرگانی در سریع‌ترین زمان ممکن

همان‌طور که پیش از این در مجله ثبت‌یار گفتیم، تجار و بازرگانان برای انجام امور صادرات و واردات و ثبت برند لاتین، نیاز به کارت بازرگانی دارند. هم‌چنین مدارک و مراحل دریافت کارت بازرگانی و انواع آن و مزایای اخذ کارت بازرگانی را بررسی کردیم. اما در این مطلب می‌خواهیم نحوه عضویت در اتاق بازرگانی را بررسی کنیم. تجار و صاحبان صنایع و معادن می‌توانند با عضویت در اتاق بازرگانی ایران با یکدیگر همکاری کنند و هماهنگی‌هایی را جهت بهبود وضعیت تجارت خود با یکدیگر انجام دهند. در ادامه این مطلب با تعریف اتاق بازرگانی ایران با ما همراه باشید.


اتاق بازرگانی چیست؟

در ماده ۲ قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران، ماهیت اتاق بازرگانی تعریف شده است. طبق این تعریف اتاق بازرگانی نهادی است که برای ایجاد هماهنگی و همکاری بین بازرگانان و صاحبان صنایع و معادن به وجود می‌آید.

تاجرانی که در مراکز مهم تجاری مملکتی مشغول به کار هستند می‌توانند تقاضای تاسیس اتاق بازرگانی را نمایند تا با پیشنهاد وزارت اقتصاد و دارایی و تصویب دولت، اتاق جدیدی در آن منطقه تاسیس شود.

اتاق بازرگانی یک موسسه غیرانتفاعی محسوب می‌شود. در حال حاضر حدود ۲۰ هزار نفر در اتاق بازرگانی ایران عضو هستند. برای این‌که نحوه عضویت در اتاق بازرگانی را بررسی کنیم خوب است ابتدا با وظایف این نهاد آشنا شویم.


اتاق بازرگانی چه وظایفی دارد؟

به طور کلی، در ماده ۵ قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران، وظایف اتاق بازرگانی در ۱۰ مورد معرفی شده است. خوب است پیش از عضویت در اتاق بازرگانی با وظایف آن آشنا شویم

 1. ایجاد هماهنگی و همکاری بین بازرگانان و صاحبان صنایع و معادن کشاورزی در اجرای قوانین مربوطه و مقررات جاری مملکتی
 2. ارائه نظر مشورتی در خصوص لوایح و طرح‌های مربوط با اتاق
 3. همکاری با دستگاه‌های اجرایی و سایر مراجع ذی‌ربط به منظور اجرای قوانین و مقررات مربوط به اتاق
 4. ارتباط با اتاق سایر کشورها و تشکیل اتاق‌های مشترک و کمیته‌های مشترک با آن‌ها بر اساس سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران
 5. تشکیل و شرکت در سمینارها و کنفرانس‌های مربوط به اتاق ایران در چارچوب سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران
 6. کوشش در راه شناسایی بازار کالاهای صادراتی ایران در خارج از کشور و تشویق و کمک به موسسات مربوطه جهت شرکت در نمایشگاه‌های بازرگانی داخلی و خارجی
 7. تشویق و ترغیب سرمایه‌گذاری داخلی در امور تولیدی بالاخص تولید کالاهای صادراتی که دارای مزیت نسبی باشند.
 8. تلاش در جهت بررسی و حل و فصل مسائل بازرگانی داخلی و خارجی اعضاء از طریق تشکیل مرکز داوری اتاق ایران که اساسنامه مرکز داوری مزبور به پیشنهاد وزارتخانه‌های بازرگانی و دادگستری به تصویب مجلس شورای اسلامی خواهد رسید.
 9. ایجاد و اداره مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی به منظور انجام وظایف و فعالیت‌های اتاق
 10. صدور کارت عضویت طبق آیین‌نامه اتاق ایران

نحوه عضویت در اتاق بازرگانی

تمام اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند با داشتن شرایط عضویت و ارائه تمام مدارک مورد نیاز، تقاضای عضویت در اتاق بازرگانی را داشته باشند. در صورتی شرایط مورد نظر را داشته باشند و مدارک نیز کامل باشد، عضویت آن‌ها انجام می‌گیرد.

این عضویت به مدت یک سال خواهد بود. در صورتی که شرایط عضویت از بین نرفته باشد، با تقاضای شخص، تمدید عضویت امکان‌پذیر خواهد بود.

پس از عضویت در اتاق بازرگانی، کارت عضویت نیز برای عضو جدید صادر خواهد شد. اگر می‌خواهید عضو اتاق بازرگانی ایران شوید، ابتدا بررسی کنید که آیا شرایط لازم را دارید یا خیر. درصورتی که شرایط موردنیاز را داشتید، می‌توانید نسبت به تهیه کردن مدارک خود اقدام کنید. در ادامه شرایط عضویت در اتاق بازرگانی را بررسی می‌کنیم.


شرایط لازم جهت عضویت در اتاق بازرگانی

طبق آن‌چه در آئین‌نامه نحوه عضویت در اتاق‌های بازرگانی آمده است، اشخاص می‌توانند با رعایت شرایط زیر به عضویت اتاق‌های بازرگانی دربیایند. که این شرایط برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است.

اشخاص حقیقی

 1. داشتن حداقل ۲۳ سال شمسی
 2. داشتن برگ پایان خدمت نظام وظیفه یا برگ معافیت برای آقایان مشمول
 3. ارائه مدارکی از قبیل مجوز تاسیس و بهره‌برداری، پروانه کسب، سند مالکیت، اجاره‌نامه محل کسب به عنوان دلیل اشتغال به امور بازرگانی، صنعتی، معدنی و خدمات وابسته، یا ارائه مدرک تحصیلی دانشگاهی در زمینه‌های مزبور
 4. تایید صلاحیت اخلاقی-تجربی-مالی متقاضی توسط دو تن از دارندگان کارت عضویت اتاق یا کارت بازرگانی با ۳ سال سابقه یا تایید ۲ نفر از اعضاء هیات نمایندگان اتاق ذی‌ربط
 5. امضاء تعهد نامه موضوع ماده ۲ آیین نامه
 6. گواهی عدم سوء پیشینه
 7. گواهی ثبت در دفتر تجاری از حوزه مربوطه
 8. داشتن محل کار با ارائه مدارک مثبته و ارائه تغییرات بعدی به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن
 9. دو قطعه عکس تمام رخ شش در چهار جدید
 10. تصویر شناسنامه
 11. پرداخت حق عضویت

اشخاص حقوقی

 1. کارت عضویت اشخاص حقوقی که در زمینه موضوع فعالیت اتاق به امور اقتصادی اشتغال دارند، بنا به درخواست متقاضی به نام مدیر عامل یا رییس هیات مدیره صادر خواهد شد
 2. گیرنده کارت باید حائز شرایط مندرج در بندهای ۱/۱/۱، ۱/۱/۲ و ۱/۱/۶ باشد و تعهدنامه موضوع ماده ۲ آیین نامه را به نمایندگی از سوی شخص حقوقی امضاء نماید
 3. گواهی ثبت در دفتر تجاری از حوزه مربوط
 4. تصویر شناسنامه گیرنده کارت
 5. تصویر مدرک تاسیس و آخرین تغییرات به شرح اعلان مندرج در روزنامه رسمی
 6. پرداخت حق عضویت
  تبصره ۱ – اشخاص حقوقی که در شهرستان‌ها دارای شعب هستند می‌توانند برای مدیر شعبه مربوط درخواست عضویت در اتاق شهرستان را بنماید.
  تبصره ۲ – اعم از حقیقی و حقوقی که مجوز قانونی برای فعالیت اقتصادی در ایران داشته و حائز شرایط عضویت در اتاق باشند، به جای تصویر شناسنامه گیرنده کارت، تصویر گذرنامه او را ضمیمه سایر مدارک خواهند نمود.

جمع‌بندی

در این مطلب با اتاق بازرگانی و وظایف آن آشنا شدیم. هم‌چنین بیان کردیم که اشخاص حقیقی و حقوقی جهت عضویت در اتاق بازرگانی چه شرایطی را باید داشته باشند. درصورتی که پس از بررسی شرایط خود تصمیم گرفتید به عضویت اتاق بازرگانی ایران دربیایید، کارشناسان ثبت‌یار شما را در فرایند اخذ کارت عضویت در اتاق بازرگانی همراهی می‌کنند؛ همچنین برای دریافت مشاوره رایگان در امور ثبتی و قراردادی، می‌توانید با شماره زیر تماس حاصل کنید.

شماره تماس پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *