مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


نکات تنظیم قرارداد کار + دانلود رایگان نمونه قرارداد کار

نکات تنظیم قرارداد کار + دانلود رایگان نمونه قرارداد کار

به دنیای اطراف خود اگر به دقت نگاهی بیندازید متوجه این موضوع خواهید شد که زندگی افراد به یکدیگر وابسته است. یکی از مهم‌ترین روابطی که در بین افراد ایجاد وابستگی می‌کند قرارداد کار است. در این ‌بین تنظیم و انعقاد یک قرارداد کامل و شفاف که روابط بین کارفرما و کارگر یا کارمند و کارفرما را تبیین کند، امری ضروری و اجتناب‌پذیر است و به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. به ‌همین‌ منظور نمونه قرارداد کار در صورتی مفید است که مطابق با قوانین جامعه که مهم‌ترین آن قانون کار است منعقد شود و در آن منافع کارگر و کارفرما به‌درستی تبیین شود.

ما در این متن علاوه بر توضیح نکات موجود در این قرارداد، پکیج رایگان قرارداد کار را به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده‌ایم.


قرارداد کار چیست؟

قرارداد کار یک توافق کتبی بین کارفرما و کارگر است که بر آن قانون کار حکم‌فرمایی می‌کند. برابر قانون کار جمهوری اسلامی ایران، قرارداد کار توافق‌نامه بین کارگر و کارفرما است که در آن کارگر در برابر دریافت حق‌الزحمه یا دستمزد کار مشخصی را در مدت زمان تعیین شده و به شیوه مورد تأیید کارفرما انجام می‌دهد.

توجه داشته باشید هر قراردادی متناسب با شیوه انجام کار و با توجه به مکان، زمان و سایر شروط قراردادی با یکدیگر متفاوت است و مناسبات خاصی بر آن حکم‌فرما خواهد بود.


موارد استفاده از نمونه قرارداد کار

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که در هنگام مواجه با نام قرارداد ممکن است برای شما پیش آید این است که از این قرارداد چه افرادی می‌توانند استفاده کنند یا به عبارت بهتر این قرارداد مناسب حال چه کسانی است. نمونه قرارداد کار از جمله قراردادهایی است که همه‌ی افراد جامعه زمانی که می‌خواهند بر طبق قانون کار و تعریف بیان شده در آن به ارائه خدمت بپردازند، باید اقدام به انعقاد این نوع از قرارداد کنند و به مفاد آن پایبند باشند.


انواع قرارداد کار

با توجه به مواد قانونی مذکور در قانون کار قرارداد را می‌توان به سه نوع تقسیم‌بندی کرد که عبارت‌اند از:

۱- قرارداد کار با مدت موقت:

در این نوع از قرارداد کار، زمان خاتمه قرارداد به‌صورت صریح در قرارداد ذکر می‌شود و با رسیدن به زمان مشخص شده قرارداد خاتمه می‌یابد. در صورت تمایل طرفین به ادامه کار باید قرارداد تمدید شود.

۲- قرارداد کار با مدت غیرموقت:

این نوع از قرارداد کار که به تعبیر دیگر می‌توان آن را نمونه قرارداد دائمی کار دانست به قراردادهایی گفته می‌شود که محدود به مدت زمان خاصی نیست و تنها اتفاقاتی مانند از کار افتادگی، بازنشستگی و …، می‌تواند باعث اتمام این قرارداد شود.

۳- قرارداد برای انجام کار معین:

در این نوع از قرارداد همان‌طور که از نامش پیداست با هدف انجام کار مشخصی منعقد می‌شود که پس از اتمام کار، قرارداد خاتمه می‌یابد.


نمونه قرارداد کار

هر قراردادی از جمله نمونه قرارداد کار از موادی تشکیل شده است که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها بیان می‌شود:

۱- طرفین قرارداد کار:

هر قراردادی طرفین خاص خود را دارد که در نمونه قرارداد کار از آن‌ها به‌عنوان کارگر و کارفرما یاد می‌شود.

۲- نوع قرارداد:

یکی از مهم‌ترین مواردی که در قرارداد کار باید در خصوص آن تعیین و تکلیف شود نوع قرارداد است که در بالا توضیحات آن بیان شد. شما باید با توجه به نوع فعالیت خود یکی از این موارد را انتخاب نمایید.

۳- مدت دوره آزمایشی:

یکی از موضوعاتی که در قرارداد کار باید پیش‌بینی شود مدت دوره آزمایشی که برای بررسی شرایط کار توسط هر یک از طرفین باید در قرارداد پیش‌بینی شود.

۴- وظایف کاری:

یکی از مهم‌ترین بخش‌های قرارداد کار تبیین وظایف کارگر و در مقابل تعهدات کارفرما به کارگر است که باید به‌درستی برای جلوگیری از اختلافات آینده تبیین شود.

۵- حل‌وفصل اختلاف:

در هر قراردادی بین طرفین آن ممکن است اختلافاتی ایجاد شود که باید در قراردادی برای آن راه‌حلی پیش‌بینی شود.

تنظیم قرارداد کار با وجود اینکه آسان به نظر می‌رسد اما پیچیدگی‌های خاص خود را نیز دارا است. شما می‌توانید برای حصول اطمینان بیشتر از اینکه قرارداد، منافع شما را به‌طور کامل پوشش می‌دهد و برای شما در آینده ایجاد مخاطره نمی‌کند با مشاورین قراردادی ثبت‌یار تماس بگیرید.

شماره تماس پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


نکات نمونه قرارداد کار

در تنظیم هر نمونه قراردادی شما باید به نکات خاص آن قرارداد توجه نمایید تا در آینده اسیر تعهداتی نشوید که خارج از حیطه توانایی شماست. ما در این قسمت مهم‌ترین نکات قرارداد کار را به شما یادآوری می‌کنیم.

۱- احراز رابطه کار مهم‌ترین نکته در روابط کارگر و کارفرما است؛ در برخی موارد ممکن است شکل و شیوه تنظیم قرارداد به‌گونه‌ای صورت پذیرفته باشد که در ظاهر عنوان دیگری غیر از قرارداد کار داشته باشد و یا اساساً قرارداد مکتوبی بین طرفین تنظیم نشده باشد – این امر در کارهایی که جنبه موقتی دارند یا بهره‌برداران مستقیم خدمات غیر محصور هستند بیشتر مشهود است- اما با توجه به ویژگی امری قانون کار و جنبه غیر تشریفاتی قرارداد کار – مواد ۷ و ۸ قانون کار- نحوه و شکل تنظیم قرارداد – به‌ویژه کتبی یا شفاهی بودن آن- به‌تنهایی نمی‌تواند تأثیری در ماهیت و نوع رابطه داشته باشد؛ بنابراین برای احراز رابطه کار، جدای از جنبه‌های شکلی باید از معیارهای ماهوی که منطبق با موازین قانونی است استفاده کرد.

۲- به‌طورکلی «کارگر یا کارمند» فردی است که ماهیت اشتغال وی با مشاوران و یا پیمانکاران متفاوت است؛ ارتباط فرد کارگر یا کارمند با کارفرما دارای سه ویژگی زیر است؛ بنابراین اگر قصد برقراری رابطه کارگری و کارفرمایی با فرد اشتغال یافته در کارگاه خود ندارید، رابطه مذکور نبایستی از هیچ یک از ویژگی‌های زیر برخوردار باشد:

 • تبعیت مادی از کارفرما:

بدین معنا که شرایط مادی اجرای کار مانند زمان و مکان انجام کار، توسط کارفرما به کارگر تحمیل می‌گردد.

 • تبعیت حقوقی از کارفرما:

بدین معنا است که کارگر به تقاضای کارفرما و به دستور او مبادرت به انجام کار تحت شرایط تعیین شده در قرارداد کار می‌نماید و در انجام کار تابع دستور کارفرما است.

 • تبعیت اقتصادی از کارفرما:

بدین معنا است که کارگر ازلحاظ اقتصادی تابع کارفرما است و به حساب کارفرما کار می‌کند و در مقابل انجام کار مشخصی، حقوق دریافت می‌کند.

۳- در قرارداد کار نمی‌توان مزایایی کمتر از آنچه در قانون کار برای کارگر مقرر شده در نظر گرفت.

۴- در انعقاد قرارداد کار، الزامات ذیل لازم الرعایه است:

 • در قرارداد کار ، کارفرما ملزم به رعایت قانون کار و سایر قوانین مرتبط در حیطه روابط کاری است.
 • طرف دوم قرارداد کار یعنی کارگر یا کارمند باید به صورت تمام وقت یا طبق زمان مشخص شده در قرارداد در محل کار تعیین شده حاضر باشد.
 • اگر در هنگام کار از مشاور استفاده شود به عنوان پیش شرط باید محیط کار مناسب و لوازم مورد نیازش تامین گردد.
 • کارگر یا کارمند باید طبق دستورالعمل کارفرما به انجام امور تعیین شده در قرارداد بپردازد مگر آنکه شرایط دیگری در قرارداد مشخص شده باشد.

پکیج‌ رایگان قرارداد کار

توجه داشته باشید که توصیه ما به شما این است که به دلیل حساسیت‌ قرارداد کار و شباهت‌های آن به قراردادهای مشاوره و پیمانکاری، پیش از اقدام به انعقاد آن، موضوع را با مشاوران قراردادی ثبت‌یار مطرح فرمایید و از پکیج رایگان قرارداد کار ما بهره ببرید. ما در این پکیج متن قرارداد را به همراه نکات کاربردی و دستورالعمل تکمیل در اختیار شما قرار می‌دهیم تا با اطمینان خاطر قرارداد خود را تنظیم کنید.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام مطالب خیلی به روز و خوب بود، لطفا تفاوت قرارداد کار موقت و انجام کار معین رو هم میگین؟

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   قرارداد کار موقت قراردادی است که در بازه‌ی زمانی تعیین شده در قرارداد دارای اعتبار است در حالی که قرارداد انجام کار معین زمان مشخصی ندارد و تا زمانی که کار به اتمام نرسد قرارداد دارای اعتبار است.

 • سلام….شما در پکیج خودتون فرمت قرارداد تامین اجتماعی به همراه فرمت خودتون رو قرار دادیم….آیا الزامی به انعقاد قرارداد فرمت تامین اجتماعی وجود داره یا میتونیم با اضافه کردن موارد مندرج به قرارداد تامین اجتماعی به فرمت ثبت یار، تنها یک قرارداد رو تنظیم کرد و همون رو به سازمان تامین اجتماعی ارایه کرد؟

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   در صورت پوشش تمامی موارد در قرارداد مانعی وجود ندارد.