مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

تبدیل انواع شرکت‌های تجاری به یکدیگر مجاز شد

تبدیل انواع شرکت‌های تجاری به یکدیگر مجاز شد

یکی از اقدامات اولیه برای ثبت شرکت‌ها، انتخاب نوع و قالب شرکت است. در ماده ۲۰ قانون تجارت، ۷ نوع شرکت معرفی شده است که افراد بنابر موضوع فعالیت خود و هرآن‌چه از شرکت می‌خواهند، قالب مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند. اما همیشه این سوال وجود داشت که درصورتی که فرد، قالب موردنظر خود را انتخاب کرد و سپس متوجه شد که این قالب به درد او نمی‌خورد چه کار می‌تواند بکند؟ پیش از این عملا تبدیل شرکت‌های تجاری به یکدیگر امکان‌پذیر نبود. اما در تصویب‌نامه هیئت وزیران که به تازگی و در ۱۰ مهرماه ۹۸ اعلام شده است، این مقرره تغییر کرده است. در ادامه با جزئیات این خبر آشنا می‌شویم.


لُب خبر:
پیش از این عملا امکان تبدیل شرکت‌های ۷گانه موضوع ماده ۲۰ قانون تجارت به یکدیگر امکان‌پذیر نبود. اما با تصویب‌نامه جدید هیئت وزیران این امکان فراهم شده است. یعنی می‌توان شرکت‌های تجاری در قالب‌های مشخص را به قالب دیگری تبدیل کرد.


انواع شرکت‌های تجاری کدام‌ها هستند؟

در ماده ۲۰ قانون تجارت، ۷ نوع شرکت معرفی شده‌اند:

  1. شرکت سهامی
  2. شرکت با مسئولیت محدود
  3. شرکت تضامنی
  4. شرکت مختلط غیر سهامی
  5. شرکت مختلط سهامی
  6. شرکت نسبی
  7. شرکت تعاونی تولید و مصرف

با توجه به موضوع فعالیت شرکت، گستردگی شرکا، مقدار سرمایه و عملکرد شرکت، هریک از انواع این شرکت‌ها با دیگری متفاوت می‌شوند و مزایای خاص خود را دارند. متقاضیان ثبت شرکت می‌توانند با توجه به شرایط خود، قالب مناسب را برای ثبت شرکت خود انتخاب کنند.


تبدیل انواع شرکت‌های تجاری به یکدیگر

تا پیش از این در رویه عملی اداره ثبت شرکت‌ها تبدیل شرکت‌های تجاری به یکدیگر امکان‌پذیر نبود. اگر کسی می‌خواست قالب شرکت خود را تغییر دهد تنها از این رهگذر می‌توانست این تغییر را ایجاد کند که شرکت خود را با شرکت دیگری با قالب متفاوت ادغام کند. ادغام شرکت‌ها نیز مقررات مربوط به خود را داشت که در مطلبی جداگانه به آن پرداخته‌ایم.

اما به تازگی هیئت وزیران مصوبه‌ای را ابلاغ کرده است که این شرایط را تغییر می‌دهد. در پی مشکلی که برای شرکت‌های دانش‌بنیان و با مسئولیت محدود ایجاد شده بود ریاست محترم معاونت حقوقی ریاست جمهوری این درخواست را مطرح کردند. که ممنوعیت تبدیل شرکت‌های تجاری برداشته شود.

طبق مصوبه هیئت وزیران در تاریخ ۱۰ مهرماه ۹۸ این ممنوعیت برداشته شد.

اشتباهات متداول:
اما نکته مهم اینجاست که این تصویب‌نامه صرفا ابلاغ شده است و اداره ثبت شرکت‌ها فعلا این عملیات تبدیل را انجام نمی‌دهد. اجرایی شدن این تصویب‌نامه طبق دستورالعملی خواهد بود که ظرف ۳ ماه توسط معاونت حقوقی ریاست جمهوری با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تهیه می‌شود.


تصویب‌نامه هیئت وزیران

متن این تصویب‌نامه به این شرح است:

هیات وزیران در جلسه ۱۰ مهر به پیشنهاد معاونت حقوقی رییس جمهور و به استناد اصل صد و سی و هشتم قانون اساسی و در اجرای مواد ۸ و ۹ قانون ثبت شرکت‌ها، مصوب ۱۳۱۰ و ماده ۱۳۵ قانون تجارت، مصوب ۱۳۱۱ و مواد ۵ و ۲۸۷ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت، مصوب ۱۳۴۷ ، تبدیل تمامی شرکت های موضوع ماده ۲۰ قانون تجارت به یکدیگر را مجاز اعلام کرد.

با تصویب هیات وزیران متن زیر به عنوان ماده ۳۶ به نظام‌نامه اجرای قانون ثبت شرکت‌ها مصوب ۱۳۱۰ الحاق شده است:

ماده ۳۶– تبدیل تمامی شرکت‌های موضوع ماده ۲۰ قانون تجارت، مصوب ۱۳۱۱ به یکدیگر مجاز است. نحوه تبدیل این شرکت‌ها به یکدیگر، به موجب دستورالعملی خواهد بود که ظرف سه ماه، توسط معاونت حقوقی رییس جمهور و با همکاری وزارت اقتصاد و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تهیه می‌شود.

پس از اجرایی شدن دستورالعمل مذکور، می‌توانید امور تبدیل شرکت‌های خود را به متخصصان ثبت‌یار بسپارید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (5)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *