مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


شرایط نقل و انتقال علامت تجاری

شرایط نقل و انتقال علامت تجاری

استفاده از برند و علامت تجاری یکی از رایج‌ترین روش‌هایی‌ست که می‌تواند به شما کمک کند تا یک شبه راه صد ساله را طی کنید چرا که تمامی تلاش یک کسب و کار در جهت شناخته شدن و داشتن مشتریان بیشتر است، برند یا همان علامت تجاری این مولفه را در کوتاه‌ترین زمان برای شما امکان‌پذیر می‌کند. شما با ثبت برند مالک آن به شمار می‌روید و مانند سایر دارایی‌های خود می‌توانید از مزایای آن بهره‌مند شوید، یکی از این مزایا نقل و انتقال علامت تجاری‌ست. ثبت‌یار مسیر شما را برای رسیدن به این مالکیت با ثبت برند هموار کرده است.

شما همانطور که‌ می‌توانید خانه، ماشین یا سایر دارایی‌های خود را انتقال دهید، در انتقال علامت تجاری نیز آزادی عمل دارید. در این مطلب قصد داریم شما را با چگونگی انتقال علامت تجاری آشنا کنیم. ثبت‌یار با ارائه مشاوره رایگان در زمینه ثبت برند، شما را در این امر همراهی می‌کند.


علامت تجاری

کسب و کار‌ها در هر زمینه‌ای که شکل بگیرند، با ثبت برند می‌توانند دارای هویت شوند. برند که در قانون به علامت یا نام تجاری شناخته می‌شود، اولین مولفه‌ای‌ست که باعث آشنایی ذهنی مشتریان با محصول یا خدمت شما می‌شود.

قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری، علامت تجاری را تعریف کرده است: «علامت یعنی هر نشان قابل رویتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد»


ثبت علامت تجاری

علامت تجاری تا زمانی که به ثبت نرسیده باشد، از لحاظ قانونی اعتبار ندارد، در نتیجه لازم است با توجه به شرایط قانونی علامت تجاری خود را ثبت کنید. کوتاه‌ترین مسیر ثبت را ثبت‌یار برای شما هموار کرده است. ثبت علامت تجاری برای اشخاص حقیقی و شرکت‌های حقوقی امکان‌پذیر است:

مدارک لازم برای ثبت علامت تجاری اشخاص حقیقی:

 • ارائه شناسنامه و کارت ملی
 •  ارائه کارت بازرگانی در صورت لاتین بودن نام یا علامت تجاری
 • ارائه مدرکی که نشان دهنده فعالیت اقتصادی باشد، مانند: جواز کسب، پروانه فعالیت و …
 • ارائه طرح‌های مورد نظر برای ثبت علامت تجاری (تصویر یا طرح گرافیکی در قالب ۱۰*۱۰)
 • ارائه وکالت‌نامه در صورت ثبت برند توسط وکیل

مدارک لازم برای ثبت علامت تجاری اشخاص حقوقی

 • ارائه مدارک شناسایی مدیرعامل به عنوان نماینده اصلی شرکت برای ثبت علامت تجاری
 • ارائه اساسنامه و روزنامه رسمی با داشتن آگهی تاسیس
 • ارائه شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره و نماینده منتخب هیئت مدیره
 • ارائه گواهی یا مدرک نشان دهنده موضوع فعالیت مرتبط با موضوع درخواست شده برای برند
 • ارائه کارت بازرگانی در صورت لاتین بودن نام یا علامت تجاری
 • ارائه طرح‌های مورد نظر برای ثبت علامت تجاری (تصویر یا طرح گرافیکی در قالب ۱۰*۱۰)
 • ارائه وکالت‌نامه در صورت ثبت برند توسط وکیل

نقل و انتقال علامت تجاری

دارایی مفهومی است که از جنبه‌های مختلف می‌توان آن را بررسی کرد، در یک تقسیم‌بندی دارایی یا مادی یا معنوی است. دارایی‌های مادی، تمامی مواردی هستند که به عنوان مال در اختیار دارید، دارایی‌های غیرمادی مواردی هستند که در برخی از موارد دارای جنبه مالی هستند. علامت تجاری علاوه بر اینکه یکی از دارایی‌های غیرمادی شماست و می‌تواند ارزش زیادی داشته باشد، مانند سایر اموال قابل انتقال است. لازمه نقل و انتقال علامت تجاری این است که در مرجع ثبت یعنی اداره مالکیت معنوی به ثبت برسد در غیر این صورت، انتقال علامت در برابر سایر افراد و محاکم فاقد اعتبار است. با مقاله «چرا ثبت برند و علائم تجاری ضروری است؟» علاوه بر آشنایی با برند با ضرورت ثبت آن آشنا شوید.


شرایط انتقال علامت تجاری:

علامت تجاری با داشتن شرایطی می‌تواند، منتقل شود که در این زمینه می‌توانید به مقاله «نقل و انتقال برند چگونه انجام می‌شود؟» مراجعه نمایید. اگر شرایط انتقال رعایت نشود، نقل و انتقال علامت تجاری، اعتباری نخواهد داشت:

ثبت برند:

اولین شرط برای امکان نقل و انتقال علامت تجاری، اطمینان از ثبت علامت به صورت قانونی‌ست که در این زمینه می‌توان از مرجع ثبت، برند مورد نظر را استعلام گرفت.

اعتبار زمانی برند:

دومین نکته‌ای که در انتقال برند باید به آن توجه کنید، اعتبار برند از لحاظ زمان و منقضی نشدن آن است.

توجه به طبقه برند:

علائم تجاری با توجه به نوع فعالیت شما در طبقه‌بندی مربوط به خود قرار می‌گیرند، هر یک از این طبقات یک دسته مشخصی از فعالیت‌ها را شامل می‌شود. برای آشنایی بیشتر می‌توانید به مقاله «طبقه‌بندی علائم تجاری» مراجعه نمایید.

در زمینه نقل و انتقال برند، شما می‌توانید برند مربوط به هر طبقه را در همان طبقه منتقل نمایید و در این زمینه در مورد سایر طبقات محدودیت وجود دارد.

نقل و انتقال علامت تجاری به سه شکل می‌تواند، انجام شود:

 • انتقال ارادی (قراردادی)

در صورتی بخواهید علامت تجاری خود را به دیگری انتقال دهید، این انتقال از طریق قرارداد صورت می‌گیرد. در انتقال ارادی یا قراردادی، انتقال دهنده می‌تواند علامت را به صورت کامل به دیگری واگذار نماید یا اینکه بهره‌مندی از علامت را برای مدتی مشخص در اختیار دیکری قرار دهد.

 • انتقال غیر ارادی (قهری)

در انتقال اموال همیشه اراده شخص وجود ندارد بلکه در مواردی انتقال به شکل دیگری انجام می‌شود که به آن انتقال قهری یا غیرارادی گفته می‌شود، مانند انتقال از طریق ارث. این حالت در انتقال برند نیز متصور است و مالکیت علامت از این طریق به ورثه منتقل می‌شود.

 • انتقال از طریق حکم دادگاه

انتقال علامت همیشه جنبه مثبت ندارد. در مواردی با توجه به اینکه برند ارزش مالی دارد ممکن است در مقابل بدهی‌ها و با حکم دادگاه متوقف شود که اصطلاحا در این حالت برند مصادره می‌شود.


خدمات ثبت برند با ثبت‌یار

ثبت برند تضمین مسیر شما برای رسیدن به هدف است. هر اندازه در رسیدن به هدف مصمم‌تر باشید، تلاش بیشتری در این راه خواهید داشت. ما موتور پرسرعت برای رسیدن به مقصد را در اختیار شما قرار می‌دهیم. ثبت‌یار با ارائه مشاوره رایگان و خدمات آنلاین، راه رسیدن شما به مقصد را سرعت بخشیده است.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *