فهرست عناوین

راه اندازی کسب و کار مسیری‌ست که موفقیت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. نکته‌ای که در این مورد اهمیت فراوانی دارد این است که هیچ کسب و کاری یک شبه به موفقیت نمی‌رسد. در این مسیر، شما با فاکتورهای زیادی مواجه هستید. یکی از کلیدی‌ترین فاکتورها، شهرت کسب و کار شماست. در حقیقت شما هر نوع کسب و کاری داشته باشید، صرف نظر از اینکه مغازه‌ای کوچک یا واحد تولیدی بزرگی باشد، به عنصر شهرت نیاز جدی دارید. شهرت نیز همان برند شماست و ثبت برند می‌تواند مهم‌ترین اقدام در جهت موفقیت باشد.

در صورتی که شما برند یا علامت تجاری خود را در یک واحد صنفی به شهرت برسانید ولی پس از مدتی بخواهید سرقفلی ملک را انتقال دهید، انتقال مالکیت علامت تجاری شما چه وضعیتی خواهد داشت؟ در این مطلب علاوه بر پاسخ به سوال فوق قصد داریم با مفهوم سرقفلی نیز آشنا شویم.


برند چیست؟

برند مفهومی‌ست که در قانون «ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری» از آن حمایت شده است و نام یا علامت تجاری به عنوان برند شناخته می‌شود. برند در حقیقت شناسنامه اثر شما به شمار می‌رود و شما با استفاده از آن می‌توانید به شهرت برسید و محصول و خدمات خود را با نام یا علامت مخصوص خود عرضه کنید. جنبه حمایت از برند شما زمانی مفهوم پیدا می‌کند که به ثبت قانونی برسد.

ثبت برند

طبق «قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری»، نام و علامت تجاری شما می‌تواند با داشتن شرایط قانونی به ثبت برسد، این نکته را در نظر داشته باشید که برای انجام برخی از فعالیت‌ها و ثبت برند خود، ابتدا باید مجوزهای قانونی را دریافت نمایید، در غیر این صورت ثبت برند شما منتفی است. سپس با توجه به نوع فعالیت خود در نظر بگیرید برند شما در کدام یک از طبقات علائم تجاری قابل ثبت است. برای استفاده از راهنمای طبقات برند به مقاله «طبقه‌بندی علائم تجاری چیست؟» مراجعه نمایید.

ثبت برند اولین گامی‌ست که به شما امکان فعالیت رسمی با نام و علامت تجاری در کنار شهرت می‌دهد، آشنایی با ثبت برند در مقاله «چرا ثبت برند و علائم تجاری ضروری است؟» به شما کمک می‌کند با ضرورت مهم‌ترین بخش فعالیت خود، آشنا شوید، عنصری که ضرورت موفقیت شما به شمار می‌رود، برای تجربه یک ثبت بی‌دردسر، ثبت‌یار از اولین گام همراه شماست.


انتقال برند چگونه صورت می‌گیرد؟

برند با تمام ویژگی‌هایی که گفته شد دارای ارزش است. این ارزش نه تنها از جنبه مالکیت معنوی بلکه از جنبه مادی نیز دارای اهمیت است و به عنوان دارایی و مال به شمار می رود. میزان ارزش مادی برند رابطه مستقیمی با میزان موفقیت و شهرت برند دارد. در نتیجه با شهرت برند خود می‌توانید آن را به مانند سایر دارایی‌های خود انتقال دهید یا به دیگران واگذار نمایید.

انتقال مالکیت علامت تجاری با شیوه‌ها مختلف و شرایط متفاوتی اتفاق می‌افتد. این انتقال لزوما همیشه به صورت ارادی صورت نمی‌گیرد و در برخی موارد حتی ممکن است به عنوان دارایی شما مصادره شود که از آن به عنوان مصادره برند یاد می‌شود.


انواع انتقال برند

انتقال مالکیت علامت تجاری در شرایط مختلف می‌تواند به صورت ارادی و با انعقاد قرارداد، با حکم دادگاه یا به صورت قهری مانند انتقال از طریق ارث صورت بگیرد.

  • انتقال مالکیت علامت تجاری به صورت ارادی و با انعقاد قرارداد:

از آن‌جا که برند به عنوان یک مال شناخته می‌شود و هر چیزی که مال باشد قابلیت انتقال دارد، دارنده برند می‌تواند با انعقاد قرارداد، حقوق مربوط به علامت را به دیگری واگذار نماید. نکته‌ مهمی که در انتقال برند با انعقاد قرارداد به آن توجه کنید، این است که انتقال علامت تجاری باید در مرجع ثبت، به ثبت برسد، در غیر این صورت انتقال علامت، اعتباری در بین سایر افراد و مراجع ندارد.

  • انتقال مالکیت علامت تجاری با حکم دادگاه:

در صورتی که اموال شما کفاف بدهی طلبکاران را ندهد، پس از مصادره اموال، نوبت به مصادره برند توسط دادگاه می‌رسد. در واقع برند شما توقیف می‌شود. این عامل نشان‌دهنده این است که برند ارزش مادی فراوانی دارد که گاهی از سایر اموال مادی شما پیشی می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر با شرایط مصادره برند می‌توانید مقاله «ارزش مادی برند را هرگز فراموش نکنید» را دنبال نمایید.

  • انتقال مالکیت علامت تجاری به صورت قهری:

انتقال قهری به معنی انتقال بدون اراده است. مانند زمانی که شخصی فوت می‌کند و اموال او به وراث به ارث می‌رسد. در این حالت. شخص انتقال دهنده نقشی در انتقال اموال ندارد ولی این مورد به صورت خود به خودی و به موجب قانون اتفاق می‌افتد. در زمینه برند نیز در صورتی که دارنده آن فوت کند، انتقال قهری‌ست.

این سه مورد مهم‌ترین شکل‌های انتقال برند به شمار می‌روند ولی در حالتی که فردی بخواهد سرقفلی ملکی که سال‌ها در آن فعالیت داشته است و برند شناخته‌ شده‌ای دارد، وضعیت انتقال مالکیت برند چه شکلی پیدا می‌کند؟ آیا برند نیز همراه با سرقفلی انتقال پیدا می‌کند؟ برای پاسخ به این سوال لازم است ابتدا با سرقفلی آشنا شویم.


سرقفلی چیست؟

سرقفلی مفهومی‌ست که جنبه حمایتی دارد و در قانون روابط موجر و مستاجر سابق به عنوان حق کسب و پیشه و تجارت شناخته شده‌است گرچه این دو مفهوم دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر هستند. سرقفلی یک مفهوم اعتباری‌ست که برای حمایت از یک کسب و کار مطرح می‌شود. برای ملموس‌تر شدن این مفهوم با یک مثال پیش می‌رویم.

 یک واحد تجاری را در نظر بگیرید که مالک، سرقفلی آن را به دیگری انتقال می‌دهد. این انتقال به معنی بهره‌بردن از ملک تجاری توسط مستاجر است. مستاجر با مبلغ توافق شده سالانه یا ماهانه حق اجاره خود را پرداخت می‌نماید. پس از یک دوره فعالیت مستاجر در این واحد تجاری، کسب و کار به شهرت می‌رسد و مشتریان زیادی به دست می‌آورد. در این حالت اگر مالک بخواهد از ملک خود استفاده کند، ارزش افزوده‌ای ایجاد شده توسط مستاجر که همان شهرت واحد تجاری‌ست، متعلق به مستاجر است و مالک نمی تواند از آن بهره‌برداری نماید بلکه می‌تواند ارزش افزوده به وجود آمده را از مستاجر خریداری نماید.

اگر در این فرض مستاجر، برند تجاری خود را به ثبت رسانده باشد و مالک حق کسب و پیشه را از مستاجر خریداری نماید، انتقال مالکیت علامت تجاری، وضعیتی متفاوت از انتقال حق سرقفلی دارد. در حقیقت برند گرچه عامل اصلی شهرت کسب و کار شما به شمار می‌رود ولی ماهیتی جداگانه از محلی که شما در آن مشغول به فعالیت هستید، دارد و حق مالی مستقل است.


نقش برند در سرقفلی

سرقفلی زمانی ارزشمند است که بتواند ارزش افزوده‌ای را روی یک ملک ایجاد کند، در غیر این صورت، واحد تجاری از همان ارزش اولیه‌ برخوردار است. دست یافتن به این ارزشمندی به معنای موفقیت یک کسب و کار است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از مهم‌ترین عوامل، رسمیت بخشیدن به نام و علامت تجاری‌ست که با آن فعالیت دارید، در واقع شما با ثبت برند به کسب و کار خود هویت می‌بخشید.

برند به عنوان یک دارایی مانند سایر دارایی‌های مادی شما محسوب می‌شود که گاهی به اندازه واحد تجاری شما ارزشمند است در نتیجه نمی‌توان انتظار داشت با انتقال سرقفلی واحد تجاری، انتقال مالکیت علامت تجاری نیز صورت بگیرد.


حقوق صنفی

حقوق صنفی یک مفهوم اعتباری‌ست که به عنوان حقوق حمایت کننده از اصناف به شمار می‌رود. یکی از مواردی که در حقوق صنفی بسیار پررنگ است، انتقال مالکیت علامت تجاری همراه با سرقفلی و ادعاهایی است که در این زمینه مطرح می‌شود.

در انتقال سرقفلی واحد‌های تجاری، انتقال مالکیت برند در صورتی‌که در قرارداد ذکر نشده باشد، صورت نمی‌گیرد به عبارت بهتر اصل بر عدم انتقال مالکیت برند است.


ثبت برند با ثبت‌یار

کسب و کار شما در کنار تمامی تلاش‌هایی که برای موفقیت آن دارید وابستگی زیادی به هویت آن یعنی برند دارد. یک کسب و کار بی‌هویت هر اندازه هم برای موفقیت خود تلاش کند، نمی‌تواند به هدف اصلی خود دست یابد. رسمیت بخشیدن به این امر با ثبت برند انجام می‌شود. ثبت‌یار همراه شما برای تمامی امور ثبتی‌ست.

شماره تماس واحد پشتیبانی:

۰۲۱ – ۷۴۳۱۸۷۰۰