مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


کاربرد روزنامه کثیرالانتشار چیست؟

کاربرد روزنامه کثیرالانتشار چیست؟

در دکه‌های روزنامه فروشی روزنامه‌های مختلفی را می‌بینیم که اصطلاحا روزنامه کثیرالانتشار نام دارند. برخی افراد روزنامه کثیرالانتشار را با روزنامه رسمی اشتباه می‌گیرند. اما کاربردهای روزنامه کثیرالانتشار در ثبت شرکت و ثبت برند چیست؟ در ادامه این مطلب کاربرد روزنامه کثیرالانتشار را بررسی می‌کنیم.

روزنامه کثیرالانتشار چیست؟

برای روزنامه کثیرالانتشار تعریف دقیقی وجود ندارد. اما در نظریه مشورتی اداره حقوقی قوه قضائیه، روزنامه کثیرالانتشار چنین تعریف شده است:

روزنامه کثیرالانتشار تعریف قانونی و ملاک مشخص حقوقی ندارد و برای تشخیص آن از حیث تیراژ نیز مبنایی معین نشده است. عرفاً روزنامه‌های پرفروش هر کشور را روزنامه کثیرالانتشار آن کشور می‌نامند.

اشتباهات متداول:
حواس‌تان باشد که روزنامه کثیرالانتشار را با روزنامه رسمی اشتباه نگیرید. هرکدام از آن‌ها کاربرد متفاوتی دارند. در مطلبی جداگانه کاربرد روزنامه رسمی را نیز بیان کرده‌ایم.

کاربرد روزنامه کثیرالانتشار چیست؟

روزنامه‌های کثیرالانتشار علاوه بر این‌که خبرهای مهم روز را از جنبه‌های مختلف معرفی می‌کنند، وظایف دیگری نیز در امور ثبتی دارند. یعنی جهت اطلاع‌رسانی برخی امور ثبتی شرکت‌ها باید آگهی‌هایی در این روزنامه‌ها درج شود.

  • ثبت شرکت

هر یک از شرکت‌ها در بدو تاسیس خود باید یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار را که توسط اداره ثبت شرکت‌ها به لحاظ هزینه چاپ به سه دسته تقسیم شده‌اند، انتخاب کند. نام این روزنامه در اظهارنامه ثبت شرکت و همچنین آگهی صورتجلسه مجمع عمومی موسسین شرکت نیز درج می‌شود سپس این‌که چنین شرکتی به ثبت رسیده است در همین روزنامه کثیرالانتشار آگهی می‌شود تا به اطلاع عموم برسد. باید و نبایدهای ثبت شرکت در روزنامه کثیرالانتشار پیش از این در مجله ثبت‌یار بررسی شده است.

  • تغییرات شرکت

از این پس تمام تغییرات شرکت اعم از کاهش و افزایش سرمایه، تغییر نشانی، افزایش سهامداران، تغییر مدیران و …، باید علاوه بر روزنامه رسمی در روزنامه کثیرالانتشار نیز آگهی شود.

  • انحلال شرکت

کاربرد روزنامه کثیرالانتشار به دو مورد قبلی خلاصه نمی‌شود. بلکه می‌توان گفت برای انحلال شرکت‌ها نیز نیاز به روزنامه کثیرالانتشار وجود دارد. به این صورت که پس از تنظیم صورت‌جلسه انحلال شرکت و تایید آن توسط اداره ثبت شرکت‌ها، این انحلال باید در روزنامه کثیرالانتشار و روزنامه رسمی آگهی بشود.

کارشناسان ثبت‌یار صورتجلسات شما را در کمترین زمان ممکن برایتان تنظیم می‌کنند.

تفاوت روزنامه کثیرالانتشار و روزنامه رسمی

پیش از این در مطلبی جداگانه به تفاوت روزنامه کثیرالانتشار و روزنامه رسمی اشاره کردیم. اما به طور خلاصه می‌توان گفت روزنامه رسمی، نهادی است تحت نظر قوه قضائیه که موظف است آخرین قوانین و مقررات رسمی کشور که به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسد آگهی کند.

هم‌چنین ثبت شرکت‌ها، تغییرات و انحلال آن‌ها، ثبت برند و لوگو، ثبت طرح صنعتی و… نیز باید در روزنامه رسمی آگهی شود.

اما از طرف دیگر، کاربرد روزنامه کثیرالانتشار قرار دارد. همانطور که گفتیم به طور کلی به روزنامه‌های پرفروش هرکشور، روزنامه‌های کثیرالانتشار گفته می‌شود. لزوما هرآن‌چه در روزنامه رسمی آگهی می‌شود نیازی به آگهی شدن در روزنامه کثیرالانتشار ندارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ثبت‌یار تماس بگیرید.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.5/5 (2)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *