مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


از تنظیم تفاهم‌نامه و کاربرد‌های آن چه می‌دانید ؟

از تنظیم تفاهم‌نامه و کاربرد‌های آن چه می‌دانید ؟

برای شروع هر فعالیتی در گام نخست تنظیم روابط طرفین اهمیت دارد. برای تنظیم این روابط افراد نشستی برای مذاکره برگزار می‌کنند و سعی در رسیدن به تفاهم در زمینه‌های مورد نظر می‌کنند. این امر پیش مقدمه تنظیم یک قرارداد است که گاهی منتهی به تنظیم یک سند کتبی به نام تفاهم‌نامه می‌شود.

توجه داشته باشید که همواره افراد ممکن است در تمایز بخشی بین مفهوم قرارداد و تفاهم‌نامه دچار مشکل شوند، به همین دلیل ما در این مطلب اطلاعاتی در خصوص تفاهم‌نامه و وجوه تمایز آن از سایر مفاهیم مشابه در اختیار شما قرار می‌دهیم.

شما می‌توانید برای بهره‌مندی از مشاوره مشاورین ثبت‌یار همین الان با ما تماس بگیرید.
شماره تماس پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


تفاهم‌نامه چیست؟

وقتی افراد برای مذاکره نشستی برگزار می‌کنند به تصمیم‌گیری در خصوص اموری می‌پردازند که نتیجه آن می‌تواند منجر به یک قرارداد بین افراد حاضر در نشست شود. نتیجه مذاکرات اولیه معمولاً به‌منظور ضبط و ثبت شدن در قالب صورتجلسه ثبت می‌شود که به آن تفاهم‌نامه گفته می‌شود؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت تفاهم‌نامه نوعی صورت‌جلسه است که در انتهای مذاکرات تنظیم می‌شود. با امضای تفاهم‌نامه، طرفین اعلام می‌کنند که در خصوص موضوع موردبحث به توافق رسیده‌اند.


کاربرد تفاهم‌نامه:

شاید برای شما این سؤال مطرح شود که هدف و کاربرد تنظیم تفاهم‌نامه چیست؟ باید بدانید که تفاهم‌نامه درواقع یک پیش‌نویس از قرارداد است که در تدوین چارچوب نهایی توافق طرفین در انعقاد قرارداد کمک می‌کند. هم‌چنین شما می‌توانید با تنظیم تفاهم‌نامه مهم‌ترین و کلیدی‌ترین شروط قراردادی که در خصوص آن به توافق رسیده‌اید را مکتوب کرده تا در هنگام انعقاد قرارداد فراموش نشود.


توافق‌نامه:

شاید این موضوع به ذهن شما نیز متبادر شود که چه تفاوتی بین تفاهم‌نامه و توافق‌نامه وجود دارد؟ توافق‌نامه درواقع یک سند الزام‌آور است که تنها از درجه‌ی اعتبار پایین‌تری نسبت به قرارداد برخوردار است. درواقع توافق‌نامه سندی است که نشان‌دهنده‌ی توافق طرفین قرارداد با یکدیگر است. در حقیقت شاید بتوان گفت توافق‌نامه جزییات بیشتری از توافق طرفین را مشخص می‌سازد.


تفاوت توافق‌نامه با تفاهم‌نامه:

مهم‌ترین وجه تمایز توافق‌نامه با تفاهم‌نامه در جنبه‌ی الزام‌آوری هر یک از آن‌هاست. به معنای بهتر توافق‌نامه دارای الزام حقوقی است این در حالی است که تفاهم‌نامه برای طرفین الزامی ایجاد نمی‌کند و مسئولیت حقوقی بر دوش طرفین نمی‌گذارد.


قرارداد چیست؟

قرارداد در حقیقت نتیجه‌ی حاصله از توافق‌نامه و تفاهم‌نامه است. به عبارت بهتر قرارداد نشان‌دهنده‌ی اراده طرفین برای ایجاد یک اثر حقوقی همراه با پذیرش تعهدات و مسئولیت‌ها است. قرارداد در مقابل همه سندیت دارد. قرارداد می‌تواند به صورت کتبی یا شفاهی تنظیم شود، اما باید این نکته را همواره در نظر داشته‌باشید که تنظیم قرارداد کتبی برای اثبات تعهدات و الزامات راه‌حل مطمئن‌تری است. شما می‌توانید برای آشنایی با تنظیم قرارداد کتبی به مطلب مهم‌ترین نکاتی که باید در نحوه تنظیم قرارداد کتبی بدانید مراجعه نمایید.

توجه داشته باشید در بعضی از موارد ممکن است این تصور ایجاد شود که تنظیم و انعقاد قرارداد بدون تنظیم هیچ تفاهم‌نامه یا توافق‌نامه صورت گرفته باشد؛ اما این تصور اشتباه است چراکه بر فرض عدم تنظیم با این عناوین قطعا جلسات مذاکره‌ای برای تنظیم قرارداد تشکیل شده و صورت‌جلساتی نیز تنظیم گشته است و فقط دارای این عنوان نیستند.


نتیجه‌گیری:

ما در این مطلب پس از ارائه تعریف جامعی از مفهوم تفاهم‌نامه، اطلاعات مفیدی برای تمایز بخشی بین مفهوم تفاهم‌نامه با دیگر مفاهیم مشابه در قرارداد نویسی به شما ارائه دادیم. شما می‌توانید در صورت هرگونه ابهام یا نیاز به مشاوره با مشاورین قراردادی مجموعه ثبت‌یار تماس بگیرید. هم‌چنین در نظر داشته باشید که تیم قراردادی ثبت‌یار با مجموعه‌ای کامل از انواع قراردادها، آماده ارائه خدمت تنظیم قرارداد متناسب با نیاز شما است، برای این منظور کافی است فقط با مشاورین ما تماس بگیرید.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *