مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

تنظیم قرارداد

آشنایی با تنظیم تفاهم‌نامه و تفاوت آن با قرارداد و توافق‌نامه

آشنایی با تنظیم تفاهم‌نامه و تفاوت آن با قرارداد و توافق‌نامه

برای شروع هرگونه فعالیت شرط اولیه مشخص کردن چارچوب‌ها و توافقات است تا بتوان به خوبی روابط بین طرفین را تنظیم کرد. پیش شرط تمامی این موارد مذاکره و گفت و گو در رابطه با موضوع و زمینه‌های مورد نظر برای همکاری‌ست. این مذاکرات و نتایج آن در قالب‌های مختلفی تنظیم می‌شود که می‌تواند در قالب تنظیم تفاهم‌نامه، توافق‌نامه یا قرارداد باشد. آنچه اهمیت دارد، این است که توافقات به صورت مکتوب ذکر شوند.


تعریف تفاهم‌نامه

تفاهم‌نامه را باید از دو جهت یعنی حقوق بین‌الملل و حقوق داخلی مورد توجه قرار داد. تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی که بین کشورهای مختلف تنظیم می‌شوند، قالبی متفاوت از تفاهم‌نامه‌های داخلی هستند که در اینجا مورد بحث ما نیست.

اما تفاهم‌نامه همکاری بین اشخاص مختلف که گاها به گوش می‌خورد به معنای توافقات اولیه در مذاکرات و به عبارت دیگر صورتجلسه مکتوب مذاکرات است. حال ممکن است این مذاکرات مقدمه تنظیم قرارداد باشد و منجر به تنظیم آن شود. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت تفاهم‌نامه نوعی صورت‌جلسه است که در انتهای مذاکرات تنظیم می‌شود. با امضای تفاهم‌نامه، طرفین اعلام می‌کنند که در خصوص موضوع مورد بحث به توافق رسیده‌اند.

با وجود این تعاریف باید گفت، قرارداد و تفاهم‌نامه در واقع یک معنا هستند و بیشتر از نظر آنچه در مفاد آن‌ها گنجانده می‌شود، تفاوت پیدا می‌کنند.


کاربرد تفاهم‌نامه

شاید برای شما این سؤال مطرح شود که هدف و کاربرد تنظیم تفاهم‌نامه چیست؟

در رابطه با کاربرد تنظیم تفاهم‌نامه می‌توان گفت که گاهی ممکن است اشخاص بخواهند با هم همکاری در زمینه‌های مختلفی داشته باشند اما در عین حال اطمینان کافی نسبت به شرایط کار و مسئولیت‌پذیری یکدیگر ندارند. در این حالت  می‌توانند از تفاهم‌نامه استفاده کنند.

همچنین در یک حالت دیگر امکان دارد، طرفین قرارداد پیش از تنظیم آن، مذاکراتی را برگزار کنند و نتیجه مذاکرات را به صورت مکتوب تنظیم نمایند. در این وضعیت نیز در حقیقت دو طرف، تنظیم تفاهم‌نامه انجام داده‌اند.

باید بدانید که تفاهم‌نامه درواقع همان قرارداد است که در تدوین چارچوب نهایی توافق طرفین در انعقاد قرارداد کمک می‌کند. همچنین شما می‌توانید با تنظیم تفاهم‌نامه مهم‌ترین و کلیدی‌ترین شروط قراردادی که در خصوص آن به توافق رسیده‌اید را مکتوب کرده تا در هنگام انعقاد قرارداد فراموش نشود.


تعریف توافق‌نامه

در کنار مفهوم تفاهم‌نامه و قرارداد، مفهوم دیگری به نام توافق‌نامه وجود دارد. اولین سوالی که ممکن است، مطرح شود، تفاوت تنظیم تفاهم‌نامه و توافق‌نامه است.

ابتدا باید بدانید که توافق‌نامه‌ هم یک سند حقوقی‌ست که طرفین در زمان توافقات اولیه آن را تنظیم می‌کنند اما این سند نسبت به تفاهم‌نامه الزام‌آورتر است و بار حقوقی بیشتری را برای طرفین دارد. در عین حال از درجه‌ اعتبار پایین‌تری نسبت به قرارداد برخوردار است. درواقع توافق‌نامه سندی است که نشان‌دهنده‌ی توافق طرفین قرارداد با یکدیگر است. در حقیقت شاید بتوان گفت توافق‌نامه جزییات بیشتری از توافق طرفین را مشخص می‌سازد.


تفاوت توافق‌نامه با تفاهم‌نامه

مهم‌ترین وجه تمایز توافق‌نامه با تفاهم‌نامه در جنبه‌ی الزام‌آوری هر یک از آن‌هاست. به معنای بهتر توافق‌نامه دارای الزام حقوقی است این در حالی است که تفاهم‌نامه برای طرفین الزامی ایجاد نمی‌کند و مسئولیت حقوقی بر دوش طرفین نمی‌گذارد.

توصیه ثبت‌یاری:
متن سندی که تنظیم می‌کنید، نسبت به عنوان آن اهمیت بیشتری دارد. در واقع ممکن است، سند شما با عنوان تفاهم‌نامه تنظیم شده باشد اما متن آن قرارداد باشد، در این وضعیت، از نظر حقوقی سند شما قرارداد است، گرچه عنوان دیگری داشته باشد.


تعریف قرارداد

قرارداد در حقیقت نتیجه‌ حاصل از توافق‌نامه و تفاهم‌نامه است. به عبارت بهتر قرارداد نشان‌دهنده‌ اراده طرفین برای ایجاد یک اثر حقوقی همراه با پذیرش تعهدات و مسئولیت‌ها است و در مقابل همه سندیت دارد.

همچنین قرارداد می‌تواند به صورت کتبی یا شفاهی تنظیم شود اما باید این نکته را همواره در نظر داشته‌باشید که تنظیم قرارداد کتبی برای اثبات تعهدات و الزامات راه‌حل مطمئن‌تری است.

توجه داشته باشید در بعضی از موارد ممکن است این تصور ایجاد شود که تنظیم و انعقاد قرارداد بدون تنظیم هیچ تفاهم‌نامه یا توافق‌نامه صورت گرفته باشد اما این تصور اشتباه است چرا که بر فرض عدم تنظیم با این عناوین قطعا جلسات مذاکره‌ای برای تنظیم قرارداد تشکیل شده و صورتجلساتی نیز تنظیم گشته است و فقط دارای این عنوان نیستند.


ارائه خدمات قراردادی با ثبت یار

ما در این مطلب پس از ارائه تعریف جامعی از مفهوم تفاهم‌نامه، اطلاعات مفیدی برای تمایز بخشی بین مفهوم تفاهم‌نامه با دیگر مفاهیم مشابه در قرارداد نویسی به شما ارائه دادیم. شما می‌توانید در صورت هرگونه ابهام یا نیاز به مشاوره با مشاورین قراردادی مجموعه ثبت‌یار تماس بگیرید. همچنین در نظر داشته باشید که تیم قراردادی ثبت‌یار با مجموعه‌ای کامل از انواع قراردادها، آماده ارائه خدمت تنظیم قرارداد متناسب با نیاز شما است، برای این منظور کافی است به سامانه آنلاین ثبت‌یار مراجعه کنید یا با مشاورین ما تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

از تفاهم نامه در چه مواردی استفاده می‌شود؟

تفاهم نامه در واقع همان قرارداد است و در مواردی که دو طرف بخواهند قراردادی را تنظیم می‌کنند، می‌توانند از تفاهم‌نامه استفاده کنند.

توافق‌نامه چه تفاوتی با تفاهم‌نامه دارد؟

این دو مفهوم شباهت زیادی به هم دارند و از نظر قانونی نیز هر دو معتبرند ولی درصد الزام‌آوری توافق‌نامه بیشتر از تفاهم‌نامه است. در صورتی که متن آن‌ها خلاف این مورد را تصریح نکرده باشد.

چگونه می‌توانیم یه تفاهم‌نامه تنظیم کنیم؟

شرط اولیه برای تنظیم تفاهم‌نامه داشتن اطلاعات حقوقی‌ست. از این‌رو برای می‌توانید برای تنظیم آن از مشاورین قراردادی ثبت‌یار کمک بگیرید.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (1)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *