مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


راه مدیر شدن در چند شرکت را در این مقاله بیابید

راه مدیر شدن در چند شرکت را در این مقاله بیابید

پیش از این در مطالب مجله ثبت یار، پیرامون شرایط و محدودیت‌های انتخاب عضو هیئت مدیره در شرکت‌های سهامی صحبت‌های مهم و پرکاربردی را بیان نمودیم. هم چنین درباره مبحث مهم تغییر مدیران نیز صحبت کرده و شرایط حقوقی و قانونی آن را به صورت خاص شرح دادیم. در این مطلب برآنیم تا به یکی از سوالات بسیار مهم و کاربردی ای که بعضاً برای برخی افراد و شرکت ها مشکل ساز نیز شده است، پاسخ دهیم.

سوالی که موضوع این یادداشت است آن است که آیا یک فرد می‌تواند همزمان به عنوان مدیرعامل و یا عضو هیئت مدیره بیش از یک شرکت عمل نماید؟ در این باره به اختصار، به بیان چند نکته مهم و کاربردی می پردازیم :

مدیرعامل یا عضو هیئت مدیره ؟

برای پاسخ به سوال مورد بحث باید بین تصدی سمت «مدیریت عامل» و سمت « عضو هیئت مدیره » تفکیک نمود. به حسب قوانین و مقررات لایحه اصلاحی قانون تجارت ایران، تصدی سمت مدیر عامل در بیش از یک شرکت صراحتاً ممنوع اعلام شده است. فلذا یک فرد نمی تواند به طور همزمان مدیرعامل دو شرکت باشد. اما در مورد عضویت در هیئت مدیره چنین منعی وجود ندارد. فلذا یک فرد می‌تواند به طور نامحدود، به عضویت هیات مدیره چند شرکت در بیاید. البته به شرط آن که سایر شرایط قانونی عضویت در هیئت مدیره را دارا باشد.

با توجه به نکته‌ای که در بالا بیان شد، می‌توان نتیجه گرفت اگر فردی که در یک شرکت سهامی مدیرعامل است، به عنوان مدیر عامل شرکت دیگری نیز انتخاب شود، سمت اولی پابرجا بوده اما سمت دوم دارای وجاهت و اعتبار قانونی نخواهد بود.

وضعیت شرکت‌های دولتی

نکته‌ای که در ممنوعیت مدیرعامل شدن و عدم مممنوعیت تصدی سمت عضویت در هیئت مدیره بیان شد، به شرکت‌هایی اختصاص دارد که در بخش خصوصی فعالیت می‌کنند. اما در مورد شرکت‌های دولتی که پیش از این درباره ساختار و مالکیت آن ها صحبت کردیم، ماجرا متفاوت می باشد.

در این گونه از شرکت‌ها، عضویت در هیات مدیره بیش از یک شرکت نیز ممنوع بوده و فرد نه تنها نمی‌تواند مدیرعامل دو شرکت دولتی باشد، قابلیت عضویت در هیات مدیره دو شرکت دولتی را نیز نخواهد داشت.

مشاور شدن در شرکت‌های دیگر

یکی از مفاد مهم قانون تجارت آن است که اعضا هیات مدیره و مدیر عامل نباید اقدام به فعالیت‌هایی نمایند که متضمن رقابت با شرکت باشد، فلذا تصدی سمت‌هایی نظیر مشاور در دیگر شرکت‌ها توسط مدیران، در صورتی که موضوع شرکت‌ها مشابه باشد، مصداق همین امر بوده و به لحاظ قانونی ممنوع است.

 

کارشناسان ثبت‌یار در این زمینه اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار می‌دهند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.9/5 (20)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام وقت شما بخیر،
  اگر شرکتی مدتهاست فعالیتی ندارد و اعضای هیات مدیره تشکیل جلسه نداده باشند و مدت ریاست مدیرعامل منقضی شده باشد. آیا مدیرعامل میتواند مدیریت شرکت دیگری را برعهده بگیرد؟ قبلاً از پاسخ شما سپاسگذارم.

  • سلام و متشکر
   انقضای مدت مدیریت، منع قانونی مربوط به مدیریت عاملی در دو شرکت را برطرف نمی کند.

 • سلام
  آیا کارمند در یک شرکت سهامی خاص می تواند هم زمان در جای دیگر مدیر عامل یک شرکت با مسئولیت محدود باشد؟

  • نویسنده ثبت یار

   سلام
   بله می‌تواند و منعی ندارد.

 • فرزان شیروان بیگی

  سلام
  بنظرم با توجه به قانون منع تصدی بیش از یک شغل هیچ فردی حق داشتن دو شغل موظف دایمی را ندارد و منع قانونی دارد حتی در بخش خصوصی./پاسخ اشتباه است./

  • نویسنده ثبت یار

   سلام.
   از ارسال دیدگاه شما در سایت سپاسگزاریم. نظرات شما عزیزان موجب بهبود کیفیت کاری ما خواهد شد.
   همان‌طور که به درستی به قانون «ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل» اشاره کردید، در این قانون داشتن ۲ یا چند شغل ممنوع شده است منتها با وصف «دولتی بودن».
   یعنی هرفرد می‌تواند تنها یک شغل دولتی داشته باشد. در تبصره ۴ همین قانون می‌بینیم که کارکنان دولت حتی نمی‌توانند عضو هیئت مدیره شرکت‌های خصوصی باشند.(البته در شرکت‌های تعاونی ادارات، می‌توانند ریاست، مدیریت عامل و عضویت هیئت مدیره را داشته باشند.)
   به همین خاطر، به نظر می‌رسد از نظر قانون گذار داشتن چند شغل خصوصی بلامانع است. یعنی فردی که کارمند دولت نباشد، می‌تواند همزمان در چند شرکت تجاری عضو هیئت مدیره باشد. یا درعین حال که کارمند یک شرکت است عضو هیئت مدیره شرکت دیگری باشد.
   می‌توانید به مطلبی که در آن «قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل» را شرح داده‌ایم مراجعه کنید.

   « کارمند ثبت شرکت »

   اگر اشکالی در مطالب به نظر می‌رسد حتما با ما درمیان بگذارید.

 • سیدرضا

  سلام
  آیا منع تصدی سمت مدیر عامل در بیش از یک شرکت، فقط مختص شرکت های سهامی عام و خاص است یا مسئولیت محدود، تعاونی، تضامنی و حتی موسسه را هم شامل می شود؟ پیشاپیش ممنون از پاسختان

  • نویسنده ثبت‌یار

   سلام دوست عزیز،
   منع تصدی سمت مدیرعامل در بیش از یک شرکت، محدود به شرکت‌های سهامی است.

 • ایا یک فرد می تواند همزمان مدیر عامل دو سازمان مردم نهاد باشد؟ همان موسسه غیر دولتی و غیر انتفاعی یا سمن

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   امکان مدیرعاملی در دو سازمان مردم نهاد وجود ندارد.

 • فردی عضو هیئت مدیره و مدیر عامل موسسه غیر انتفاعی می باشد. آیا می تواند به طور همزمان هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت سهامی خاص هم باشد؟

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   خیر به‌طور ‌همزمان نمی‌توان مدیر‌عامل دو شرکت بود.

 • با سلام
  یک فرد می تواند در یک شرکت با مسئولیت محدود و همزمان در یک شرکت سهامی خاص مدیر عامل باشد؟

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   مدیر‌عامل شرکت سهامی می‌تواند عضو هیئت‌مدیره، ازجمله رئیس یا نایب‌رئیس شرکت دیگر باشد،اما نمی‌تواند مدیر‌عامل شرکت دیگر باشد.

 • سارا معتمدی

  انتصاب یک مدیر عامل در دو نوع شرکت مختلف مانند سهامی خاص و مسئولیت محدود هم امکان پذیر نیست؟

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   خیر امکان تصدی مدیرعاملی در دو شرکت وجود ندارد.

 • سلام من در یک شرکت با فعالیتهایی که در اساسنامه به صورت خیلی کامل و تقریبا تمام موارد خرید و فروش را شامل میشود ، عضو هیئت مدیره هستم آیا میتوانم در شرکت دیگری با فعالیت جزیی تر به عنوان مدیر عامل مشغول به فعالیت بشوم؟

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   ممنوعیت قانونی تنها برای تصدی دو سمت مدیرعاملی در دو شرکت مختلف است.

 • سید مرتضی مهدوی

  با سلام و آرزوی توفیق . لطفا بفرمایید آیا میشود مدیرعامل یک موسسه همزمان خزانه دار هم باشد . یعنی توی اعضای هیات مدیره مدیرعامل سمت خزانه داری رو هم به عهده بگیره .

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   مانعی در قانون وجود ندارد.

 • سلام.
  ایا اگر در شرکتی برای شخصی بیمه رد می شود می تواند در شرکت دیگر مدیرعامل یا هیئت مدیره شود؟ لطفا راهنمایی ام کنید. ممنونم

  • زهرا اسدی

   سلام دوست عزیز،
   مانعی در قانون در صورت پرداخت بیمه وجود ندارد و فقط نباید شرکت دولتی باشد.