مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


آشنایی با شرایط ثبت برند در کوتاه‌ترین زمان

آشنایی با شرایط ثبت برند در کوتاه‌ترین زمان

راه‌اندازی و موفقیت هر کسب و کاری، پیش شرط‌هایی دارد که آشنایی با آن‌ها می‌تواند موفقیت شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن کند. یکی از اولین و مهم‌ترین این شروط، هویت بخشیدن به محصولات و خدماتی‌ست که ارائه می‌کنید. این هویت را برند به کسب و کار شما می‌بخشد. فراموش نکنید داشتن برند برای هر کسی امکان‌پذیر است اما آنچه اهمیت دارد، ثبت آن است که پیش از این، ضرورت آن را در مطلب «چرا ثبت برند و علائم تجاری ضروری است؟» را معرفی کردیم. ثبت‌یار با ارائه خدمات آنلاین و مشاوره رایگان برای یک ثبت بی‌دردسر شما را همراهی ‌می‌کند. با این مطلب همراه باشید تا شرایط ثبت برند را در اختیار شما قرار دهیم.


کاربرد ثبت برند

فارغ از اینکه چه محصولی تولید می‌کنید یا موضوع کسب و کار شما چیست، برند به شهرت شما کمک می‌کند تا به کسب و کار خود رسمیت ببخشید. این نکته را در نظر داشته باشید که صرفا صنایع و تولیدکنندگان بزرگ به برند نیاز ندارد بلکه بسیاری از مشاغل، حتی کسب و کارهای خانگی نیز می‌توانند برند خود را ثبت کنند.

در صورتی‌که می‌خواهید با شرایط ثبت برند این مورد بیشتر آشنا شوید، مقاله «همه چیز درباره ثبت برند مشاغل خانگی در ۵ دقیقه» را دنبال کنید.


مزایای ثبت برند

آشنایی با شرایط ثبت برند به شما امکان فعالیت قانونی و همه جانبه می‌دهد گرچه در قانون الزامی برای ثبت برند وجود ندارد ولی تضمینی نیز برای سوء‌استفاده‌های احتمالی نیست. برخی از این مزایا را می‌توان در موارد زیر ذکر کرد:

 • شهرت کسب و کار
 • متمایز کردن محصولات و خدمات از رقبا
 • داشتن هویت و رسمیت
 • مالکیت برند و امکان انتقال آن
 • ایجاد توان رقابتی
 • امکان بازاریابی بهتر

شرایط ثبت برند چیست

برند در قانون با اصطلاح نام یا علامت تجاری شناخته می‌شود. برای ثبت برند، در قدم اول لازم است نوع کسب و کار خود را در نظر بگیرید با این توضیح که هر یک از برندها در یک طبقه‌بندی علائم تجاری قرار گرفته‌اند که مقاله «طبقه بندی علائم تجاری چیست؟» شما را با این طبقه‌بندی آشنا می‌کند. پس از اینکه طبقه‌بندی برند شما مشخص شد، باید مدارک لازم برای ثبت برند خود را ارائه نمایید. در این زمینه مراجعه به کارشناسان ثبت‌یار، آسان‌ترین راه را در اختیار شما قرار می‌دهد.


مدارک ثبت برند

همانطور که گفته شد، یکی از شرایط ثبت برند، ارائه مدارک است و برای اشخاص حقیقی و حقوقی امکان‌پذیر است. در ادامه به تفکیک به مدارک هر یک اشاره شده است:

مدارک لازم برای ثبت حقیقی برند

 • ارائه تصویر اسکن شده کارت ملی و شناسنامه
 •  ارائه کارت بازرگانی در صورت لاتین بودن نام یا علامت تجاری
 • ارائه مدرکی که نشان دهنده فعالیت اقتصادی باشد، مانند: جواز کسب، پروانه فعالیت و…
 • ارائه طرح‌های مورد نظر برای ثبت علامت تجاری (تصویر یا طرح گرافیکی در قالب ۱۰*۱۰)
 • ارائه وکالت‌نامه در صورت ثبت برند توسط وکیل

مدارک ثبت برند اشخاص حقوقی

 • ارائه مدارک شناسایی مدیرعامل به عنوان نماینده اصلی شرکت برای ثبت علامت تجاری
 • ارائه اساسنامه و روزنامه رسمی با داشتن آگهی تاسیس
 • ارائه شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره و نماینده منتخب هیئت مدیره
 • ارائه گواهی یا مدرک نشان دهنده موضوع فعالیت مرتبط با موضوع درخواست شده برای برند
 • ارائه کارت بازرگانی در صورت لاتین بودن نام یا علامت تجاری
 • ارائه طرح‌های مورد نظر برای ثبت علامت تجاری (تصویر یا طرح گرافیکی در قالب ۱۰*۱۰)
 • ارائه وکالت‌نامه در صورت ثبت برند توسط وکیل

چه برند‌هایی قابل ثبت نیستند؟

یکی از عواملی که در شرایط ثبت برند باید به آن توجه کنید، علامت‌هایی هستند که طبق قانون نمی‌توان آن‌ها را ثبت کرد. قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری، ثبت برند را در موارد زیر مجاز ندانسته است:

الف – نتواند کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالاها و خدمات موسسه دیگر متمایز سازد

‎‎‎ب – خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد

‎‎‎ج – مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه درمورد مبدا جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن‌ها گمراه کند

‎‎‎د – عین یا تقلید نشان نظامی‌، پرچم‌، یا سایر نشان‌های مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمان‌های بین‌الدولی یا سازمان‌هایی که تحت کنوانسیون‌های بین‌المللی تاسیس شده‌اند، بوده یا موارد مذکور یکی از اجزای آن علامت باشد، مگر آن‌که توسط مقام صلاحیت‌دار کشور مربوط یا سازمان ذی‌ربط اجازه استفاده از آن صادر شود

‎‎‎هـ – عین یا به طرز گمراه کننده‌ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به موسسه دیگری در ایران معروف است‌

‎‎‎و – عین یا شبیه آن قبلا برای خدمات غیرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن که عرفا میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد

‎‎‎ز – عین علامتی باشد که قبلا به نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به‌لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود


شرایط ثبت برند چیست + سریع‌ترین راه

برند برگ برنده شما در به دست آوردن یک موفقیت بزرگ است. با ثبت برند، نه تنها خود را از سایر رقیبان متمایز می‌کنید بلکه برای مشتریان خود باعث ایجاد یک حس آشنایی نسبت به محصول و خدمات می‌شوید. این شانسی‌ست که نمی‌توانید به راحتی از آن چشم‌پوشی کنید. ثبت‌یار شانس شما را برای ثبت برند با ارائه خدمات آنلاین چند برابر کرده است تا در کوتاه‌ترین زمان بتوانید به مقصود خود برسید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *