فهرست عناوین

در ایران، هر شخص حقوقی پس از ثبت شدن در اداره ثبت شرکت‌ها شماره‌ای تحت عنوان شناسه ملی دریافت می‌کند. این شماره تنها به همین شخص حقوقی اختصاص دارد. برای دریافت این شماره، اشخاص حقوقی باید در سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور ثبت‌نام کرده و مدارک و مستندات خود را بارگذاری کنند. در صورت عدم درخواست و ثبت‌نام در این سامانه چه اتفاقی می‌افتد؟ به تازگی مدیر کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره تعلیق اعتبار شناسه ملی خبر داده است.


لُب خبر:
مدیر کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان کرده است: در صورتی که اشخاص حقوقی پس از ثبت، اقدام به ثبت‌نام در سامانه اشخاص حقوقی کشور نکرده یا مستندات و مدارک خود را تکمیل نکنند، شناسه ملی‌شان به حالت تعلیق درمی‌آید. پیامدهای تعلیق اعتبار شناسه ملی چیست؟ در ادامه آن را بررسی می‌کنیم.


شناسه ملی چیست؟

در ماده 1 آیین‌نامه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور، شناسه ملی این‌طور تعریف شده است:

شناسه ملی عددی است که توسط پایگاه تنها به یک شخص حقوقی اختصاص داده می‌شود.

هم‌چنین مطابق ماده 2 همین آیین‌نامه، اشخاص حقوقی موظف‌اند طبق برنامه اعلامی سازمان‌های ثبت‌کننده فرم درخواست شناسه ملی را تکمیل و مدارک و مستندات مورد نیاز را نیز ارائه کنند.


تعلیق اعتبار شناسه ملی

دبیر هیئت ماده ۹ آیین نامه سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی گفته در سال‌های گذشته شناسه‌های متعددی به صورت ناقص یا نادرست در سامانه به ثبت رسیده‌اند که در حال بازبینی آن‌ها هستیم.

هیأت ماده ۹ به موجب اختیارات ناشی از مواد ۷ و ۸ آیین نامه مقرر کرده است تا شناسه ملی تمامی اشخاص حقوقی که نسبت به تکمیل اطلاعات هویتی خود اقدام نکنند تعلیق شود.

این رفع تعلیق تنها در صورتی اتفاق می‌افتد که اطلاعات وارد شده تکمیل یا مدارک و مستندات ناقص ارائه شود.


پیامدهای تعلیق اعتبار شناسه ملی

طبق این آیین‌نامه، ارائه هرگونه مجوز، تسهیلات، امکانات، عقد قرارداد و قبول شرکت در مناقصه و مزایده برای اشخاص حقوقی فاقد شناسه ملی معتبر، ممنوع است.

در واقع بسیاری از فعالیت‌های مجاز یک شخص حقوقی، با بی‌اعتبار شدن شناسه ملی غیرمجاز می‌شود.

توصیه ثبت‌یاری:
توصیه می‌کنیم بلافاصله پس از ثبت شخص حقیقی خود، نسبت به دریافت شناسه ملی و تکمیل اطلاعات و مدارک خود در سامانه مذکور اقدام کنید تا مشمول تعلیق اعتبار شناسه ملی نشوید.

اگر برای اخذ شناسه ملی خود دچار مشکل شده‌اید یا این‌که اطلاعات و مدارک خود را به صورت ناقص بارگذاری کرده‌اید، کارشناسان ثبت‌یار همراه شما هستند. با مراجعه به متخصصان ثبت‌یار می‌توانید صفر تا صد امور مربوط به شناسه ملی خود را به راحتی به انجام برسانید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰